Har laget flodbølgekart for Vangsmjøse
NVE har fått utarbeidet egne flodbølgekart for å vise hvilke områder rundt Vangsmjøse som kan bli rammet hvis det skulle gå et større fjellskred fra Skutshorn i Vang kommune.

Rapporten, som er utarbeidet av NGI, gir et godt grunnlag for å vurdere konsekvenser av et mulig fjellskred, og vil inngå i beredskapsplaner og benyttes i plan- og byggesaker i kommunen.
- Kommunen, Statsforvalteren, politiet og andre beredskapsaktører har nå fått ny og viktig informasjon de trenger i sitt pågående arbeid med planer for beredskap knyttet til skredfaren fra Skutshorn, sier Kjetil Indrevær, geolog i skredseksjonen i NVE.
Indrevær understreker at sikkerheten for beboere innenfor faresonene er godt ivaretatt. NVE besluttet i juni 2022 at de ønsker en kontinuerlig overvåking av Skutshorn.
- Det er allerede etablert overvåking som vil gi tidlig forvarsel på eventuelt økte bevegelser i fjellpartiet. Vi er også godt i gang med permanente planer for overvåking, varsling og evakuering, avslutter han.
Om fjellpartiet Skutshorn
Skutshorn er et stort ustabilt fjellparti som ligger 600 meter over innsjøen Vangsmjøse (466 moh). Deler av fjellpartiet på opp mot ti millioner kubikkmeter beveger seg med opptil tre centimeter i året.
Et større fjellskred fra Skutshorn kan forårsake en flodbølge som kan ramme bebyggelse langs Vangsmjøse, herunder også kommunesenteret i Vang. Norges geologiske undersøkelse (NGU) har kartlagt fjellpartiet siden 2018.
Nøkkelord
Kontakter
NVEs pressetelefon
Tel:489 97 667pressevakt@nve.noBilder


Lenker
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Folkemøte om ny kraftleidning i Karmøy kommune3.2.2023 12:43:41 CET | Pressemelding
Fagne har søkt om å byggje, eige og drive ein ny 132 kV kraftleidning frå Bø til Meland i Karmøy kommune. Noregs vassdrag- og energidirektorat har sendt søknaden på høyring, og held folkemøte om saka den 7. februar.
Utrygg is på Hellestveitvann ved Kongens dam27.1.2023 14:08:34 CET | Pressemelding
NVE advarer folk mot å ta seg ut på isen på Hellestveitvann i Bamle kommune denne vinteren. På grunn av damsikkerheten har eier av dammen blitt bedt om å holde en tappeluke i Kongens dam åpen. Det gjør at vannstanden vil variere, noe som gjør isen på vannet usikker.
Presseinvitasjon: webinar om strømsparing og energieffektivisering27.1.2023 08:41:56 CET | Presseinvitasjon
Olje- og energiminister Terje Aasland og leder i KS Gunn Marit Helgesen møter i dag, fredag 27. januar, over 100 kommuner på webinar om strømsparing og energieffektivisering. Blant annet vil Asker kommune dele sine erfaringer, og KS vil si litt om variasjoner i kostnadene for energibruk mellom kommunene.
Folkemøte om ny kraftleidning mellom Strand, Finnøy og Rennesøy5.1.2023 08:00:00 CET | Pressemelding
Lnett ønskjer å bygge ein ny kraftleidning mellom Strand, Finnøy og Rennesøy i Rogaland. NVE inviterer til høyring og folkemøte for å få innspel frå alle partar og informere om prosessen vidare.
Overtredelsesgebyr til Godfarfoss Kraft i Viken fylke4.1.2023 12:00:48 CET | Pressemelding
NVE har gitt Godfarfoss Kraft AS et overtredelsesgebyr på 500 000 kroner. Årsaken er mangelfull oppfølging av trua mose- og lavarter under utbygging av Godfarfoss kraftverk. Dette er brudd på konsesjon og godkjent detaljplan for kraftverket, som ligger i Hol og Nore og Uvdal kommuner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom