Har ikke penger til uforutsette utgifter
7.9.2023 08:07:44 CEST | Kredinor | Pressemelding
Rente- og kostnadsøkningene begynner å ramme nordmenns privatøkonomi for alvor. I en fersk Norstat-undersøkelse gjennomført for Kredinor svarer så mye som én fjerdedel at de ikke vil klare en uforutsett ugift på 10.000 kroner. I undersøkelsen svarer også mange at privatøkonomiske bekymringer går utover arbeidshverdagen.

(Til red: Se svar fra undersøkelsen nederst i teksten.)
Et av Norges største inkassoselskap, Kredinor, observerer at stadig flere nordmenn sliter med å få endene til å møtes.
– Vi er bekymret for nordmenns økonomi. Den siste tiden har vi fått flere signaler på at mange sliter med å betale regningene sine. Vår undersøkelse viser at hele 1 av 4 ikke klarer å betale en større uforutsett regning. Det viser at mange har svært lite bufferkapital hvis noe som ikke er planlagt skulle skje. Vi synes det er urovekkende, sier Klaus-Anders Nysteen, administrerende direktør i Kredinor.
Norges Bank satte opp styringsrenten til 4 prosent den 17. august. En renteøkning skal varsles for kundene seks uker før den trer i kraft. Dette betyr at renteøkningen vil få full effekt i senere i høst.
– Kredinor har sett en stor inkassoøkning blant nyetablerte småbarnsfamilier. Hele 36 prosent i aldergruppen 30-39 år vil ikke klare en stor uforutsett regning, dette har åpenbart en sammenheng med prisvekst og stadig høyere rente, sier Nysteen.
Ta kontakt
Kredinor oppfordrer kunder med betalingsproblemer til å ta kontakt med dem så raskt som mulig.
– Som inkassoselskap er vår viktigste oppgave å gjøre det enklere for kundene og ikke legge ytterligere byrder på dem. Hvis du opplever utfordringer med å betale regningene, anbefaler vi at du tar kontakt med oss for å se på ulike løsninger og etablere en gjennomførbar betalingsordning, sier Nysteen.
Funn fra Norstats landsrepresentative undersøkelse gjennomført for Kredinor:
Er din økonomi slik at du ville klare en uforutsett regning på 10 000 kr?
24% (¼) svarer nei
36% i aldergruppe 30-39 år svarer nei
52% av de med årsinntekt under 300.000kr svarer nei
Har det i løpet av de siste 6 månedene hendt at du har vansker med å klare de løpende utgiftene?
17% svarer av og til og 5% svarer ofte, dvs. at totalt 1/5 svarer ja
Har du bedt venner eller familie om økonomisk hjelp i løpet av de siste 6 månedene?
13% svarer ja
20% i husholdning med 5 personer+ svarer ja
32% av de med årsinntekt under 300.000kr svarer ja
Påvirker dine privatøkonomiske bekymringer din arbeidshverdag?
17% svarer ja
23% i Oslo svarer ja
20% av de med årsinntekt 700.000-900.000 kr svarer ja
Kontakter
Jon BergeLeder for marked og kommunikasjonKredinor AS
Tel:+47 905 98 680jon.berge@kredinor.noBilder

Om Kredinor
Kredinor AS er Norges største inkassoselskap i antall saker og en ledende aktør innenfor kjøp og forvaltning av gjeldsporteføljer. Selskapet er etablert i Norge, Sverige og Finland med en samlet omsetning på nærmere 1,6 milliarder kroner og 600 ansatte. Kredinor AS eies av Sparebank 1 og Kredinorstiftelsen. Kredinor har sin historie helt tilbake til 1876, og er nylig fusjonert med Modhi-konsernet. Etter fusjonen vil selskapet ha en bred tjenesteportefølje med bransjeledende løsninger innenfor fakturering, betaling og inkasso til energibransjen, bank og finans, handel, offentlig sektor, telecom og parkering. Ved å hjelpe kundene med moderne digitale selvbetjeningsløsninger og god kundeoppfølging, hjelper vi også næringslivet og offentlige virksomheter slik at de får betaling raskere. Det er bra for alle – for kundene, næringslivet og samfunnet. Kredinor.no
Følg pressemeldinger fra Kredinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kredinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kredinor
Kredinor Innsikt: Hva venter oss i 2026?9.2.2026 12:34:15 CET | Presseinvitasjon
Dato: Tirsdag 10. februar 2026 Tid: Kl. 09:00–09:45 Sted: Digitalt webinar Link til livestream: https://www.kredinor.no/events/kredinor-innsikt-1-2026/
Kredinor har refinansiert sin obligasjon på 1 milliard kroner4.2.2026 18:41:06 CET | Pressemelding
-Stor investorinteresse gir bedre betingelser og styrker kapitalstrukturen.
Kredinor rapporterer et sterkt resultat for fjerde kvartal 20252.2.2026 10:51:17 CET | Pressemelding
Kredinor har levert et solid resultat for fjerde kvartal 2025 og forsterker ytterligere den positive utviklingen fra foregående kvartaler i 2025.
Fremgangen fortsetter for norske husholdninger, men de svakeste opplever økte problemer19.11.2025 09:24:04 CET | Pressemelding
Kredinorbarometeret, som kombinerer makroøkonomiske variabler og inkassodata fra Kredinor, viser en tydelig bedring for norske husholdninger. Samtidig ser vi at de svakeste opplever økte problemer.
-Vil forebygge arbeidslivskriminalitet og svart økonomi Kredinor inngår samarbeid med Fair Play Bygg Oslo og omegn6.11.2025 16:00:17 CET | Pressemelding
Kredinor har som første norske inkassoselskap inngått et formalisert samarbeid med Fair Play Bygg Oslo og omegn. Samarbeidet markerer et viktig steg i Kredinors arbeid med bærekraft og samfunnsansvar, og skal bidra til kunnskap om hvordan arbeidslivskriminalitet og svart økonomi kan forbygges.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom