Håkon Bleken utstillingsåpning Britannia Hotel torsdag 13 juni kl. 18.30.

Norsk samtidskunst fortjener oppmerksomhet utover vårt lands grenser. Utstillinger på Norges mest anerkjente kunstarenaer de siste årene viser at våre fremste kunstnere er på høyden med mye av det beste som skjer på den internasjonale kunstscenen. Trondheim og Trøndelag har spilt en viktig rolle i norsk kunsthistorie, og har fostret flere av landets mest betydningsfulle kunstnere opp igjennom årene. Trondheim Kunstmuseum eier en av landets viktigste samlinger av norsk kunst og som dokumenterer storheten til malere som Edvard Munch, Arne Ekeland, Inger Sitter og Jakob Weidemann.
Britannia Hotels ambisjon om å være et hotell av internasjonalt toppformat, inkluderer vårt ønske om å by hotellets gjester fra alle verdenshjørner på store kunstopplevelser signert norske kunstnere. Derfor har vi inngått en langsiktig samarbeidsavtale med Trondheim Kunstmuseum om å vise deler av museets kunst-samling i hotellet på fast basis. Men kanskje enda viktigere for et kunst-elskende publikum, er etableringen av våre to årlige utstillinger med verker signert dagens norske samtidskunstnere.
Under vignetten Britannia-kunstner 2019:, Britannia-kunstner 2020: ->, vil vi by våre gjester på spennende møter med både etablerte kunstnere og kunstnere som vi mener har potensial til å kunne markere seg på den norske og den internasjonale kunstscenen. Hver utstilling vil ledsages av en rikt illustrert bok med norsk og engelsk tekst som presenterer kunstneren og kunstnerskapet. Utstillingene vil være salgsutstillinger.
Britannia Hotel er stolt over å kunne vise våre gjester hvilken flott kunstner Håkon Bleken er.
Utstillingen «Håkon Bleken på Britannia» er en unik mulighet til ikke bare å se Norges fremste samtidskunstners topparbeider i alle sjangrene han arbeider i – men også til å kjøpe verker signert kunstneren. En stor del av bildene har frem til nå vært i kunstnerens eie selv om de tidligste ble produsert for nærmere 50 år siden.
Jeg vil at dette skal bli den fineste utstillingen min, sier Bleken i boken som utgis i forbindelse med Britannia-utstillingen. Han mener Odd Reitan og hotellet fortjener en slik hilsen etter restaureringen. Samtidig vil han vise topparbeider fra hele sitt kunstnerskap i hjembyen i anledning at han fylte 90 år i januar.
Litografiene fra Hedda Gabler-mappen, Haugtussa-mappen og Spor-mappen er Blekens ypperste grafikk og noe av den fineste grafikken som er laget her til lands – her er alle til salgs i originalinnramming fra den gang de ble stilt ut første gang. Hedda Gabler ble trykt i 1987 i verdens fremste grafiske verksted; Clot, Bramsen og Georges i Paris og flere ble karakterisert som mesterverk av sjefstrykker Yann Samson.
I anledning Britannia-utstillingen har Håkon Bleken laget silketrykket Hedda i Palmen, der har lar hotelleier Odd Reitan hilse på Henrik Ibsens Hedda Gabler i det hun seiler inn i Palmehavnen. Trykket har et opplag på 100 eksemplarer, og er nummeret og signert av kunstneren.
Gallerister og samlere etterspør stadig kulltegninger fra Håkon Bleken, en sjanger der han kan måle seg mot hvem det skulle være. Det siste tiåret har han sagt nei til nye kullutstillinger. På Britannia Hotel viser han ni kulltegner, alle mesterverk, og det eldste tegnet i 1973.
Pastelltegninger er sjelden vare fra Håkon Bleken, men også her viser han sin storhet og bruker mye av den samme teknikken som har gjort hans kullarbeider så ettertraktede. Gouache eller akvarell finnes det heller ikke mange av signert Håkon Bleken. På Britannia henger to blinkskudd.
Bleken har viet oljemaleriet og collagene nesten all sin oppmerksomhet det siste ti-året. Malerier i til dels meget store formater, mange av dem signert i 2019, topper Blekens Britannia-utstilling. Men her er også en rekke eldre mesterverk.
Utstillingen Håkon Bleken på Britannia er kuratert av Stein Slettebak Wangen for Dora 3 og Britannia Hotel.
Nøkkelord
Kontakter
For ytterlige kommentarer kontakt:
Adm.dir. Britannia Hotel, Mikael Forselius, mobil: 932 01 004 epost: mikael@britannia.no
Daglig leder Dora 3, Børre Johnsen, mobil: 93223444
epost: borre@dora3.no
Bilder








Lenker
Om REITAN
Britannia Hotel
Britannia Hotel er en del av Reitangruppen og ble kjøpt i 2015 og stengte sommeren 2016 for en omfattende total-renovering på nesten 3 år (verdi over 1 milliard NOK).
Hotellet fra 1870 gjenåpnet i April 2019 som et femstjerners hotell og medlem av Leading Hotels of The World. Britannia er blitt et reisemål i seg selv, med seks ulike restaurantkonsept: fra spennende, uformelle spise- og drikketilbud, til kokkekunst på aller høyeste nivå i Speilsalen ved Christopher Davidsen. Hotellet har 257 nye rom og suiter, spa og velværeavdeling, moderne konferansefasiliteter, ballroom og elegante selskapslokaler.
www.britannia.no
Følg pressemeldinger fra REITAN
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra REITAN på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra REITAN
Britannia Bar tok over cocktailbaren på Four Seasons i Athen: En smak av Trondheim på verdensscenen27.6.2025 14:09:23 CEST | Pressemelding
Britannia Bar i Trondheim ble nylig invitert til å representere Norge under en "Norwegian Takeover" i cocktailbaren AVRA ved Four Seasons Astir Palace i Athen, et hotell rangert som verdens 35. beste av The World’s 50 Best Hotels i 2023. Sammen med den anerkjente baren HIMKOK i Oslo, rangert som verdens 11. beste bar (The World’s 50 Best Bars), serverte Britannias bartendere signaturcocktails basert på trønderske råvarer.
Skavlans streker stilles ut19.6.2025 19:00:00 CEST | Pressemelding
Det blir rom for både latter og ettertanke når Fredrik Skavlans tegninger stilles ut på Nye Hjorten Teater i sommer. Tegneren selv stiller på åpningen.
Trondheim - We Will Rock You!27.5.2025 21:00:00 CEST | Pressemelding
Volumet skrus opp til elleve når Nye Hjorten Teater smeller til med en kjevedroppende versjon av megasuksessen We Will Rock You. Queen-musikalen blir teaterets storsatsing våren 2026.
PoMo offentliggjør kommende utstillingsprogram, med store separatutstillinger av Pablo Picasso og Louise Bourgeois.6.5.2025 14:58:42 CEST | Pressemelding
PoMo er Trondheims nye museum for moderne kunst og samtidskunst, som åpnet 15. februar 2025. Museet er nå stolt over å kunngjøre de to neste skiftende utstillingene på utstillingsprogrammet. På sensommeren åpner PoMo utstillingen "Pablo Picasso – The Code of Painting". Fra 1. august til 26. oktober kan du oppleve utstillingen som utforsker den siste perioden av Picassos kunstnerskap. Videre i 2026 presenterer PoMo en stor utstilling dedikert til Louise Bourgeois’ liv og virke, fra 5. februar til 31. mai 2026.
Årsresultat 2024 - Vekst og investeringer for fremtiden28.3.2025 11:58:00 CET | Pressemelding
2024 ble et merkeår for REITANs samlede virksomhet, med oppkjøpet av Entra-eiendommene i Trondheim og en vellykket integrasjon av ALDI-butikkene i Danmark. Med betydelige investeringer innen eiendom og handel, kultur- og byutvikling, ansvarlig matproduksjon og god kapitalforvaltning er det tid for å takke våre Kjøpmenn, samarbeidspartnere, medarbeidere, leietakere, hotellgjester og kunder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom