Gruveselskapets avfallsplan står til stryk
29.9.2022 08:47:00 CEST | Naturvernforbundet | Pressemelding

– Gruveselskapets plan viser tydelig hvorfor de ikke må få lov til å starte gruvedrift med dumping av gruveavfall i Førdefjorden. Nordic Rutile har ikke forstått at avfall er en ressurs og at naturen ikke kan brukes som avfallsplass, sier Gulowsen.
Ifølge gjeldende lover, avfallsforskriften og EUs mineralavfallsdirektiv skal det lages en plan for håndtering av avfall fra gruvedrift. Målet er å redusere avfallsmengden til et minimum, hindre skade på miljøet og sikre at ressurser ikke går til spille. Naturvernforbundet mener at Nordic Rutiles plan for avfallshåndtering ikke gjør noen av delene.
– Ikke bra nok
– Gruveselskapet har misforstått hva en avfallshåndteringsplan er. I stedet for å vise hvordan massene kan brukes og lagres på en måte som ikke skader miljøet, har de bare levert en beskrivelse av avfallet som oppstår i utvinningen. Dette er rett og slett ikke bra nok. Derfor bør ikke planen godkjennes av Miljødirektoratet, sier Gina Gylver, leder i Natur og Ungdom.
Nordic Rutile har planer om å utvinne rutil fra dagbrudd i Engebøfjellet og deponere gruveavfallet i Førdefjorden. Naturvernforbundet og Natur og Ungdom understreker at gruveselskapet i sin plan ikke har vurdert andre måter å utvinne på eller alternativer til sjødeponi.
Følger ikke næringsministerens krav
De to organisasjonene henviser også til kravene næringsminister Jan Christian Vestre la fram i mai, da han svarte på spørsmål om saken i Stortingets spørretime. Næringsministeren sa at «andelen overskuddsmasser skal minimeres i alle prosesser, slik at behovet for deponering blir minst mulig, basert på beste tilgjengelige teknologi og beste tilgjengelige drifts- og deponeringsmetoder.»
Avfallshåndteringsplanen til Nordic Rutile er nå ute på høring, og det er ikke bare miljøorganisasjonene som påpeker mangler. Også Havforskningsinstituttet er kritiske. Havforskerne minner om konsekvensene utslipp av finmalt stein og giftige kjemikalier vil ha på livet i Førdefjorden og lister opp en lang rekke mangler i planen. Blant annet er det ikke tatt hensyn til mulige utslipp av mikroplast eller håndtering av borevann. I tillegg er hverken avfallsmassene eller håndteringen av dem godt nok beskrevet. Instituttet etterlyser også en plan for alternativ bruk av gruveavfallet med sirkulær økonomi som målsetning.
– Vi kan ikke se at denne avfallshåndteringsplanen etterkommer Vestres klare forventninger til selskapet, konkluderer organisasjonene.
Saksøker staten
I sommer bestemte Naturvernforbundet og Natur og Ungdom seg for å ta Førdefjord-saken til retten. De to organisasjonene mener at Klima- og miljødepartementets tillatelse til å dumpe opptil 250 millioner tonn gruveavfall i Førdefjorden er et klart brudd med forurensningsloven og EUs mineralavfallsdirektiv. Ifølge lovverket skal det lages plan for tilstrekkelig avfallshåndtering, og minimering av avfall skal være en integrert del av prosessen. Da utslippstillatelsen ble gitt i 2015 forelå det ingen slik plan. Det var først etter at Naturvernforbundet og Natur og Ungdom sendte varsel om søksmål til Klima- og miljødepartementet i mai i år at Miljødirektoratet bestilte planen fra gruveselskapet. Planen ble levert 5. juli og er nå til offentlig høring.
Advokatfirmaet CMS Kluge arbeider nå med en stevning, og saken vil trolig komme til behandling i Oslo tingrett i løpet av 2023.
Nøkkelord
Kontakter
Truls GulowsenLederNaturvernforbundet
Tel:90107904tg@naturvernforbundet.noGina GylverLederNatur og Ungdom
Tel:981 53 011ginag@nu.noBilder


Om Naturvernforbundet
Naturvernforbundet ble grunnlagt i 1914 og er Norges eldste natur- og miljøvernorganisasjon. Vi er en demokratisk medlemsorganisasjon med over 37 000 medlemmer og rundt 100 fylkeslag og lokallag i hele landet.
Naturvernforbundet jobber med et bredt spekter av saker innen miljø- og naturvern, men spesielt med områdene naturvern, klima, energi og samferdsel.
Følg pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Naturvernforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Naturvernforbundet
Nye utslippstall: - Det går hårreisende sakte4.6.2026 10:38:13 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet mener det er bra at utslippene fortsetter å gå nedover. Likevel ligger vi skremmende langt bak klimamålene vi har forpliktet oss til.
FØRDEFJORDEN: Miljøorganisasjonene anker til Høyesterett18.5.2026 15:50:15 CEST | Pressemelding
Naturvernforbundet og Natur og Ungdom har anket saksomkostningene på 3,75 millioner kroner i saken om dumpestopp i Førdefjorden til Høyesterett.
Historisk kamp for Førdefjorden i Høyesterett28.4.2026 08:44:11 CEST | Debattinnlegg
Det går et historisk sus gjennom Høyesterett når vi i disse dager møter for å stanse dumpingen av gruveavfall i Førdefjorden. Vinner vi, blir det en av de største miljøseirene i norsk historie – ikke bare for Førdefjorden, men også for alle andre fjorder, elver og vann.
I Høyesterett i dag: 45 organisasjoner støtter Førdefjordsaken27.4.2026 06:03:00 CEST | Pressemelding
Hele 45 organisasjoner står sammen med Naturvernforbundet og Natur og Ungdom når Høyesterett i dag tar Fjordsøksmålet til behandling. De støtter kravet om stans i gruvedumpingen som pågår i Førdefjorden.
ESA åpner sak mot Norge om gruvedumping: - Vi har hatt rett hele tiden!23.4.2026 20:42:13 CEST | Pressemelding
EFTAs overvåkningsorgan (ESA) har innledet søksmål om traktatsbrudd mot Norge på grunn av tillatelsene til gruvedumping i Førdefjorden og Repparfjorden. Meldingen kommer fire dager før saken om tillatelsen til gruvedumping i Førdefjorden blir behandlet i Høyesterett, 27. april.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

