Grunnrenteskatt på vindkraft er fornuftig
28.9.2022 13:30:03 CEST | EL og IT Forbundet | Pressemelding
- Ekstraordinære verdier som skapes gjennom utnyttelse av våre felles naturressurser må komme hele samfunnet til gode. Dette gjelder allerede for både vannkraft og petroleum og bør også gjelder for vindkraften, sier forbundsleder i EL og IT, Jan Olav Andersen.
Ifølge regjeringen vil grunnrenten (40%) på landbasert vindkraft gi en skatteinntekt på 2,5 mrd. kroner. Halvparten av dette vil tilfalle kommuner og fylkeskommuner. EL og IT Forbundet har lenge argumentert for at vannkraft og vindkraft må sidestilles, både når det kommer til skatt og eierskap.
- Grunnrente på vindkraft vil være et godt steg i retning av å sidestille vind og vann. Vi trenger mer fornybar kraft, også fra vind på land, for å få ned kraftprisen, styrke forsyningssikkerheten og gjøre nødvendige klimagasskutt. Da må lokalsamfunn og felleskap sitter igjen med mer enn i dag – og det vil regjeringens forslag bidra til, sier Andersen.
Forbundet er også positive til forslaget om å innføre en ekstraskatt på vannkraft og vindkraft solgt for en spotpris høyere enn 70 øre/kWh.
- Krigen i Ukraina og energikrisen i Europa fører til at inntektene til mange kraftprodusenter her til lands er ekstraordinære. For resten av samfunnet har de høye kraftprisene motsatt effekt, økte kostnader. I denne situasjonen mener jeg det er fornuftig å omfordele, slik det nå legges opp til med ekstra skatt på høy kraftpris, sier Andersen.
Regjeringen foreslår også å øke grunnrentesatsen for vannkraften fra 37% til 45 %.
- EL og IT Forbundet har stått sammen med fornybarbransjen om å få på plass en skatteordning som gir oppgradering av vannkraftverkene våre. Dette lyktes vi med i fjor. For oss er det viktig at nye endringer i grunnrenteskatten på vannkraft gjøres på en måte som ikke ødelegger for at disse oppgraderingene iverksettes.
Kontakter
Jan Olav AndersenForbundslederEL og IT Forbundet
Tel:+47 908 55 826jan.olav.andersen@elogit.noOle-Marius SandmoKommunikasjonssjef
Tel:+47 416 04 433Ole-marius.sandmo@elogit.noOm EL og IT Forbundet
EL og IT Forbundet har 38 000 medlemmer og er en landsomfattende sammenslutning som organiserer lønnstakere innenfor IKT-, energi- og elinstallasjonsbransjen.
Følg pressemeldinger fra EL og IT Forbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra EL og IT Forbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra EL og IT Forbundet
Ingen streik i energibransjen28.8.2026 10:00:38 CEST | Pressemelding
EL og IT Forbundet er enige med Fornybar Norge om lønns- og arbeidsvilkårene til 5700 ansatte i energibransjen.
I disse nettselskapene kan det bli streik fra fredag morgen25.8.2026 16:00:00 CEST | Pressemelding
Dersom meklingen mellom EL og IT Forbundet og Fornybar Norge ikke fører fram vil det streikes i disse nettselskapene.
EL og IT Forbundet støtter regjeringens kraftpakke7.8.2026 13:34:19 CEST | Pressemelding
– Dagens regime for utbygging av kraft og nett har vist seg å være utilstrekkelig for å møte samfunnets økende kraftbehov, og jeg er veldig fornøyd med at regjeringen nå tar grep, sier Geir Ove Kulseth, forbundsleder i EL og IT Forbundet.
Enighet på overtid21.5.2026 06:40:35 CEST | Pressemelding
12,50 kroner i generelt tillegg, utvidet fagarbeidertillegg og ammefri var blant annet resultatene etter elektrikermeklingen.
Mekler på overtid21.5.2026 01:05:10 CEST | Pressemelding
EL og IT Forbundet, og NHO Elektro mekler på overtid. Blir ikke partene enige, blir det streik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
