Grønt lys på byggeplassen
1.2.2022 07:00:00 CET | AF Gruppen | Aktuelt
– Mange av våre oppdragsgivere stiller krav om fossilfrie byggeplasser, sier Arvid Engebretsen, daglig leder i AF Håndverk.
For å oppnå det er selskapet stadig på jakt etter miljøsmarte løsninger til sine prosjekter. De ønsket å ta i bruk solcelledrevet byggeplassbelysning, men fant ingen ferdige løsninger som passet til deres bruk. Dermed laget de sin egen.
Resultatet er en kompakt henger med lysmast, solcellepaneler og batteripakke. AF Håndverk har utarbeidet spesifikasjonene, og en ekstern aktør har stått for monteringen.Produktet er CE-merket.
– Det er mange batteridrevne lysmaster på markedet, men vi fant ingen med solcellepaneler, forklarer Arvid Engebretsen.
Han mener solcelleteknologi er en måte å unngå forbruk av fossilt drivstoff på.
Kraftig ytelse
Fire hengere med ferdig rigget lysanlegg ankom selskapets hovedkvarter på Bryn ved juletider, og systemet er nå under utprøving. Dersom produktet fungerer så bra som de håper, er planen å tilby utleie og salg av slike hengere.
Hver henger har en lysmast med fire kraftige LED-armaturer som hver yter 200 W. Batteripakken har en kapasitet på 4x200 amperetimer (Ah). Enheten har ladekontakt for tilkobling til en ekstern strømkilde, og den leverer også 240 V vekselstrøm om det skulle være behov for det.
I tillegg er hengeren utstyrt med solcellepaneler. Tre paneler sørger for å lade batteriene. Dette er gunstig både med tanke på utslipp og fordi lysanlegget kan stå for seg selv uten å måtte kobles til strøm for lading. Solcellepanelene er montert på skinner så de kan felles inn under transport.
Om solcellene kan stå for all strømproduksjon eller om lysanlegget må lades av en ekstern strømkilde, vil avhenge av faktorer som lysforhold og hvor mange timer lysene står på.
– I de mørkeste tidene på året kan det være behov for å koble til ekstern strøm. Derfor har vi lagt opp for mulighet til normal lading, forklarer Arvid Engebretsen.
Jobber for å redusere utslipp
Det er selskapet Oslo Technical som har jobbet fram nyskapningen. Oslo Technical er et selskap under AF Håndverk og har ansvaret for verktøy, utstyr og maskiner som benyttes på tvers av selskapene innen AF Håndverk.
AF Gruppen jobber målrettet med å redusere utslipp fra egen virksomhet.
– I klima- og miljøstrategien til AF Gruppen så skal vi halvere klimagassutslipp innen 2030, hvor energiforbruk på byggeplassene et sentralt element, sier Frode Magnussen, HMSK-leder i Konsern.
– Det er ønskelig å bruke fornybar energi fremfor fossilt brensel i våre byggeprosjekter, og dette tiltaket til AF Håndverk med solcelledrevet byggeplassbelysninger et glimrende eksempel på dette og viser at de jobber aktivt med å redusere klimagassutslipp i prosjektene, fortsetter Magnussen.
Nøkkelord
Bilder

Om AF Gruppen
AF Gruppen er et prosjektbasert entreprenør- og industrikonsern, formet av entreprenørånd og gjennomføringskraft. Konsernet omsatte for 27 mrd kroner i 2020 og har i dag ca 5500 medarbeidere. AF Gruppen er notert på Oslo Børs (AFG).
Vår virksomhet er inndelt i følgende områder: Anlegg, Bygg, Betonmast, Eiendom, Energi og Miljø, Sverige og Offshore. AF Håndverk består av spesialiserte selskaper innen rehabilitering, antikvarisk rehabilitering og energi.
Følg pressemeldinger fra AF Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra AF Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra AF Gruppen
Tildelt kontrakt for Sjöviksverket i Trelleborg4.5.2026 13:21:56 CEST | Pressemelding
AF Bygg Syd, et datterselskap i AF Gruppen, skal gjennomføre ny- og ombygging av Sjöviksverket for Trelleborg kommune i Sverige. Kontraktssummen utgjør om lag MSEK 530 ekskl. mva.
Awarded contract for Sjöviksverket in Trelleborg4.5.2026 13:21:56 CEST | Press release
AF Bygg Syd, a subsidiary of AF Gruppen, will carry out the new construction and refurbishment of Sjöviksverket for the Municipality of Trelleborg. The contract value amounts to approximately SEK 530 million, excluding VAT.
Starter rehabiliteringen av Asker rådhus16.4.2026 13:17:09 CEST | Pressemelding
Asker rådhus omtales som et av de viktigste byggene i Norge fra 1960-tallet. Nå skal rådhuset oppgraderes for å møte dagens krav til funksjonalitet, inneklima og energieffektivitet.
AF Gruppen kjøper Claxton Engineering Services15.4.2026 08:05:52 CEST | Pressemelding
AF Gruppen styrker sin posisjon innen dekommisjonering, levetidsforlengelse av offshoreinstallasjoner og havvind ved å inngå avtale om å kjøpe samtlige aksjer i Claxton sammen med ledende ansatte. Claxton har internasjonal virksomhet og omsetter for over NOK 1 milliard med svært god lønnsomhet.
AF Gruppen acquires Claxton Engineering Services15.4.2026 08:05:52 CEST | Press release
AF Gruppen strengthens its position in decommissioning, life extension of offshore installations, and offshore wind by entering into an agreement to acquire all shares in Claxton, together with the company’s senior executives. Claxton has international operations, revenues exceeding NOK 1,000 million, and strong profitability.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
