Grønn omstilling i den blå økonomien – hvordan kan vi samarbeide om å nå målene?
13.6.2022 13:32:02 CEST | UiT Norges arktiske universitet | Presseinvitasjon

– Det grønne skiftet krever nye former for partnerskap og en mobilisering av hele samfunnet, sier Bjørn-Petter Finstad, førsteamanuensis ved Norges fiskerihøgskole (NFH), Fakultet for biovitenskap, fiskeri og økonomi (BFE) ved UiT.
Finstad mener det er avgjørende at både næringslivet og akademia bidrar for å lykkes med en grønn omstilling. Som havnasjon har Norge blant annet en stor sjømatnæring og andre næringer knyttet til havet som er viktige.
Fakultetet inviterer derfor til et åpent møte med representanter fra privat og offentlig sektor, organisasjoner og akademia og andre interesserte til foredrag og diskusjon om hvordan vi kan samarbeide om å nå omstillingsmålene. Blant innlederne er Nina Jensen fra REV Ocean, Ronny Løvberg Sørensen fra Sparebank1 Nord-Norge og prorektor for utdanning ved UiT, Kathrine Tveiterås. I tillegg kommer det representanter fra LO, studenter fra UiT og bærekraftsledere i Tromsø kommune.
Må lage et godt system
Etter innleggene blir det workshop der deltakerne kan diskutere spørsmålene som har blitt tatt opp, og hvorfor og hvordan man kan samarbeide videre.
– Vi må bli bedre til å ivareta et system for å håndtere kontakten mellom universitetsmiljøet og samfunns- og næringslivet. Det handler om kultur, om prioritering av tid for å etablere kontakt, og dette forutsetter tillit og langsiktighet. Vi hadde ikke vært der vi er i dag, hvis vi ikke hadde hatt tid til å prioritere dette i samarbeidet, sier Finstad.
Arrangementet er et samarbeid med Sparebank1 Nord-Norge og er åpent for alle.
Les mer og meld deg på arrangementet her!
Mange viktige initiativ
UiT-prosjektet DIVA fikk i 2020 en tildeling på 4,8 millioner kroner for å styrke kunnskapen om digitalisering i havrelaterte utdanninger. BFE-fakultetet har også opprettet prosjektet Samarbeid om praksis i høyere utdanning. Gjennom en søknad om å bli senter for fremragende utdanning (SFU) i 2019 ble det opprettet et samfunns- og næringslivspanel som er tilknyttet BFE-fakultetet ved UiT. Selv om søknaden ikke nådde helt opp, har panelet bestått og har så langt hatt én workshop i semesteret. Arrangementet i neste uke er et ledd i dette arbeidet.
– Da vi jobbet med søknaden om en SFU så vi at veien kanskje var like viktig som målet. Det viktige er samarbeidet, og da vi bestemte oss for å ha et panel, fikk vi svært god respons hos næringslivspartnerne, forteller Finstad.
Med seg i styringsgruppa til BFE-panelet har han Ingrid Hovda Lien fra NFH, Stein Arnold Kristiansen fra LO og Christian Chramer fra NHO.
Les også: Samarbeid om økt arbeidslivsrelevans
Kontakter
Bjør-Petter FinstadFørsteamanuensisUiT Norges arktiske universitet
Norges fiskerihøgskole
Bilder

Om UiT Norges arktiske universitet
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
10 millioner til forskningsprosjekt om vold i nære relasjoner – setter fokus på rettssystemet og hjelpeapparatet12.3.2026 11:00:14 CET | Pressemelding
Senter for samisk helseforskning skal sammen med politiet, krisesentre og helsevesen i to kommuner undersøke hvordan voldssaker håndteres i rettssystemet og hjelpeapparatet, og hvordan det påvirker voldsofre.
Åpning av Norges første forskningssenter for fusjonsenergi – FUSENOW6.3.2026 11:30:40 CET | Pressemelding
Torsdag 12. mars er det åpning av forskningssenteret FUSENOW i Tromsø. Senteret er dedikert til forskning på fusjonsenergi – en mulig revolusjonerende energikilde med nærmest ubegrensede ressurser.
Gjer deg klar for Kjønnsbevisstheitsveka!4.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Frå 7. til 14. mars set vi kjønn og mangfald på agendaen med blant anna film, spel og lydvandring.
Fire nye æresdoktorer ved UiT3.3.2026 15:02:44 CET | Pressemelding
Klaus Dodds, Britta Marakatt-Labba, Pernilla Leviner og Elaine Munthe har blitt utnevnt til æresdoktor ved UiT. Munthe har allerede mottatt sin utmerkelse under lærerutdanningskonferansen, mens Dodds, Marakatt-Labba og Leviner vil motta sin utmerkelse under UiTs årsfest i mars.
Skal lede nytt KI-senter i Narvik2.3.2026 15:49:28 CET | Pressemelding
Knut Ivar Foshaug er konstituert som leder for Aker Nscale Innovation Centre Narvik @ UiT – det nye innovasjonssenteret for kunstig intelligens ved UiT i Narvik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
