Godt underliggende resultat for Eviny i andre kvartal
31.8.2022 14:41:02 CEST | Eviny | Pressemelding
– Krigen i Ukraina påvirker fortsatt kraftmarkedet. Russland har redusert gassleveransene, og flere land i Europa opplever en dramatisk situasjon med energimangel. Den europeiske energikrisen har forverret seg i andre kvartal, og dette øker også kraftprisene i Norge, sier konsernsjef Jannicke Hilland i Eviny.
Økt pris på CO2 og lav magasinfylling i Sør-Norge er også en del av forklaringen på de høye kraftprisene i Sør-Norge. Områdeprisen for bergensområdet (NO5) var 163 euro/MWh i andre kvartal 2022, som er 117 euro/MWh høyere enn i samme kvartal 2021. Vannkraftproduksjonen ble 1,6 TWh som er en økning på 0,1 TWh fra 2021.
Planlegger for å ha nok vann til vinteren
Det er store forskjeller i magasinfyllingen mellom ulike områder i Norge, der Sørvest-Norge (NO2) og Sørøst-Norge (NO1) har lavest fyllingsgrad i forhold til medianen. I NO5 var magasinfyllingen 54 prosent ved utgangen av andre kvartal, som er 8 prosentpoeng under mediannivået. Magasinfyllingen øker i NO5, men det er variasjoner i hvor mye vann det er plass til i Evinys mange magasin.
– Det er viktig å planlegge for at vi skal ha nok vann til vinteren, så derfor produserer vi mindre fra de magasinene der vi har god kontroll på vannet. I andre magasin kan det være risiko for flom, og da må vi produsere for å unngå vanntap. Vi har et dyktig fagmiljø som håndterer et komplekst system av regulerte vann og styrer produksjonen på en best mulig måte i våre 39 kraftverk. Våre markedsvurderinger gir også en god disponering av vannet for samfunnet. Vannverdien øker når det blir lite vann, og det gir større behov for å spare på vannet til vinteren, sier Hilland.
Prissikring gir mer stabile resultat
Eviny har en strategi for prissikring av kraftproduksjonen. Deler av forventet kraftproduksjon blir solgt på forhånd for å jevne ut prissvingninger og gi eierne et stabilt utbytte fra år til år. Når kraftprisene stiger slik som de har gjort det siste året, vil verdien av fremtidige kraftkontrakter gå ned.
I andre kvartal er verdiendringer på urealiserte kraftkontrakter hovedårsaken til et negativt konsernresultat på -1.201 millioner kroner. Konsernresultatet er 1.235 millioner kroner lavere enn i andre kvartal 2021.
Ny konsernsjef
Dette blir det siste delårsresultatet Jannicke Hilland legger frem for Eviny. Hun har takket ja til en ny jobb og går av som konsernsjef i dag, 31. august. Styret har satt i gang prosessen med å finne hennes etterfølger. Kristin Aadland, som er konserndirektør for Entreprenør og marked i Eviny, vil overta som konstituert konsernsjef i påvente av en permanent løsning.
Strategien til Eviny ligger fast.
Nøkkelord
Kontakter
Jannicke HillandKonsernsjefEviny
Tel:951 79 731jannicke.hilland@eviny.noRune IndrøyKonserndirektør Kommunikasjon og samfunnskontaktEviny
Tel:905 57 723rune.indroy@eviny.noBilder
Om Eviny
Eviny er et av Norges største energi- og teknologikonsern. Konsernet har tatt en aktiv rolle i det grønne skiftet og produserer fornybar energi fra 39 vannkraftverk og to vindkraftverk på Vestlandet.
Eviny leverer også fibertjenester og fjernvarme, og har en ledende posisjon i utbygging av landstrøm til skip og elektrifisering av transportnæringen.
Eviny er eid av 17 vestlandskommuner, Statkraft samt to lokale kraft- og elektrisitetslag. I 2021 bestemte myndighetene at nettselskapene må ha en annen merkevare enn sitt konsern. Daværende BKK-konsernet ble til Eviny, mens BKK-navnet er videreført for nettselskapet som frakter strømmen hjem til 450.000 vestlendinger i 19 kommuner.
Følg pressemeldinger fra Eviny
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eviny på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eviny
Sterkt kvartal for Eviny27.8.2026 10:23:29 CEST | Pressemelding
Eviny har et underliggende resultat på 519 millioner kroner i andre kvartal, en økning på 197 millioner kroner fra samme kvartal i fjor. Omsetningen på hurtiglading er doblet i andre kvartal sammenlignet med samme periode i 2025.
Eviny Hurtiglading og Mer går sammen og skaper Nordens ledende hurtigladeselskap9.7.2026 13:06:14 CEST | Pressemelding
Eviny og Statkraft slår sammen sine to selskaper for hurtiglading, og skaper Nordens ledende hurtigladeselskap med ladelokasjoner i Norge, Sverige, Danmark, samt Tyskland forutsatt nødvendige juridiske godkjenninger.
Sterkt kvartal: Eviny aukar tempoet i energisatsinga21.5.2026 10:36:11 CEST | Pressemelding
Eviny har eit underliggande resultat på 892 millionar kroner i første kvartal 2026. Det er 216 millionar meir enn same periode i fjor. Konsernet gjennomfører no historisk høge investeringar i fornybar energi og straumnett.
Eviny og Skygard innleder samarbeid om utvikling av datasenterkapasitet i Vestland12.5.2026 13:59:43 CEST | Pressemelding
Eviny og Skygard har inngått et samarbeid for å utforske utvikling av datasenterkapasitet i Vestland. Målet er å legge til rette for nasjonale, sikre og bærekraftige datasenterløsninger basert på regionens tilgang på fornybar kraft, infrastruktur og kompetanse.
Eviny kjøper vindkraftverkene i Bjerkreimsklyngen28.4.2026 16:08:23 CEST | Pressemelding
Eviny kjøper vindkraftverkene i Bjerkreimsklyngen i Rogaland fra den tyske kapitalforvalteren Luxcara. Kjøpet styrker Evinys posisjon som et av Norges fremste energi- og teknologiselskaper, og er enda et steg i arbeidet med å utvikle mer kraftproduksjon i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
