Gode holdninger i Nordland

– Vi er glad for at så mange i Nordland har gode holdninger, og mener alkohol og det å føre båt ikke hører sammen, ifølge underøskelsen.
Det sier Katrine Gaustad Pettersen, fungerende generalsekretær i alkovettorganisasjonen Av-og-til, som har fått gjennomført undersøkelsen av Ipsos. Den viser at 70 prosent av befolkningen i Nordland mener man ikke bør drikke i det hele tatt når man fører båt, det er nest høyest av alle fylkene. 20 prosent mener at man maks bør drikke 2 enheter alkohol, og bare 3 av 100 svarer at mer enn 2 glass alkohol er greit når man fører båt.
– Når man drikker alkohol blir man en dårlig båtfører. Koordinasjon, balanse og reaksjonsevne blir dårligere – samtidig som man blir mer risiko- og impulsvillig. Det er en farlig kombinasjon, ikke minst i år – med rekordmange båter på vannet. Ekte kapteiner drikker kaffe, ikke cava, sier Gaustad Pettersen.
Berusede båtføre
I tillegg til at holdningene er gode, viser undersøkesen også at det ikke bare er i teorien at Nordland er gode – også i praksis er det blant de beste i klassen. Bare 3 av 100 svarer at de selv har ført båt etter å ha drukket alkohol, og 6 av 100 svarer at de har sittet på mer en båtfører som har drukket alkohol. Det er lavere enn snittet for resten av landet, på henholdsvis 7 og 12 prosent.
– Nord-Norge har en stolt båttradisjon, og mange kjenner nok godt til hvor utfordrende og uforutsigbar sjøen kan være. Samtidig viser tallene at vi ikke er i mål – og at det er viktig å fortsette å minne om farene ved å kombinere alkohol og båtføring. Vi har ingen å miste, sier Gaustad Pettersen.
Hun og Av-og-til koordinerer «Klar for sjøen»-samarbeidet, sammen med blant andre politiet, redningsselskapet og sjøfartsdirektoratet.
– Samarbeidet engasjerer lokallag og distriktskontorer over hele landet til en storstilt og viktig dugnad for sjøsikkerheten. Det er spesielt viktig i år, med rekordmange båter på sjøen.
Om undersøkelsen
Undersøkelsen er gjennomført av Ipsos blant et landsrepresentativt utvalg på 2748 personer over 18 år. Den er gjennomført i Ipsos webpanel i perioden januar – mars 2021.
Tabellene
|
Total |
Nordland |
Har du noen gang i løpet av de siste 2 årene sittet på i fritidsbåt med båtfører som har drukket alkohol? |
||
Ja |
12 % |
6 % |
Nei |
88 % |
94 % |
Ubesvart |
- |
- |
**Sum |
100 % |
100 % |

|
Total |
Nordland |
Har du noen gang i løpet av de siste 2 årene drukket alkohol mens du selv førte fritidsbåt? |
||
Ja |
7 % |
3 % |
Nei |
93 % |
97 % |
Ubesvart |
- |
- |
**Sum |
100 % |
100 % |

Hvor mange glass alkohol tenker du det er greit å drikke når man fører fritidsbåt? |
||
|
||
Celleinnhold: |
|
|
Kolonne% |
||
Chi2 nivå(W):5% |
||
|
Total |
Nordland |
Antall intervju |
2748 |
108 |
Befolkning 2020 |
4249 |
161 |
Ingen |
63 % |
70 % |
1 til 2 enheter |
23 % |
20 % |
3 til 4 enheter |
4 % |
3 % |
5 til 6 enheter |
2 % |
- |
7 eller flere |
1 % |
- |
Ikke relevant/ ønsker ikke svare/ vet ikke |
7 % |
8 % |
Ubesvart |
- |
- |
**Sum |
100 % |
100 % |
[Tekstbrytingsskift]
Nøkkelord
Kontakter
Katrine Gaustad PettersenKommunikasjonsleder
Tel:940 18 856katrine@avogtil.noBilder


Om Av-og-til
Av-og-til er en alkovettorganisasjon. Vi vil bidra til å redusere de negative følgene av alkoholbruk i samfunnet og gjøre hverdagen tryggere for alle.
Følg pressemeldinger fra Av-og-til
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Av-og-til på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Av-og-til
Én av tre foreldre har vært brisen foran barna26.6.2025 09:37:48 CEST | Pressemelding
En ny undersøkelse viser at 32 prosent av foreldre har vært påvirket av alkohol i situasjoner der egne barn var til stede. Tallene er høyest blant fedre.
Ungdom i Norge drikker mer20.5.2025 14:39:01 CEST | Pressemelding
Den positive trenden på ungdomsdrikking vi har sett siden slutten av 90-tallet har nå snudd. – Alvorlig og urovekkende, sier alkovettorganisasjon Av-og-til.
– Dessverre mye 17. mai-fyll18.5.2025 07:23:54 CEST | Pressemelding
Vi nordmenn må ta en skikkelig prat om hvordan vi ønsker at Norges bursdag skal feires, sier Av-og-til etter rapporter om fyll og ordensforstyrrelser flere steder på 17. mai.
FYLKESOVERSIKT: Berusede voksne med barn på 17. mai15.5.2025 13:36:47 CEST | Pressemelding
Alkohol og skjenketider på nasjonaldagen har skapt debatt. Ny undersøkelse viser at mange har sett berusede voksne sammen med barn på nasjonaldagen.
Nordmenn om VM-fyll27.2.2025 11:37:02 CET | Pressemelding
Vil det bli mye alkohol under Ski-VM i Trondheim? Folket er delt i spørsmålet. – Vil du på fylla, dra et annet sted enn VM-løypene, oppfordrer alkovettleder Ragnhild Kaski.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom