God luftkvalitet i skoler kan oppnås uten unødig energibruk
7.9.2022 09:40:46 CEST | SINTEF | Pressemelding

Undersøkelser blant lærere og elever viser at mange opplever dårlig inneklima og mener at dette går utover skolearbeidet. Anvisningen Ventilasjon i skoler beskriver hvordan ventilasjon best skal utformes og brukes for å oppnå godt inneklima.
– Resultater fra prosjektet Best Vent har vært nyttige for å forstå enda bedre hvordan behovsstyring av ventilasjon bør foregå, og denne forståelsen har vi tatt med når vi har utformet anvisningen, sier seniorforsker Sverre Holøs i SINTEF.
Hensikten med anvisningen er å sikre drift av ventilasjonsanlegg som gir godt inneklima og god energiøkonomi i skoler. Klager på tørr og dårlig luft, støy og dårlig termisk komfort (trekk, høy temperatur) er vanlig blant elever og ansatte i norske skoler.
– Med riktig prosjekterte og utførte ventilasjonsanlegg har man mulighet til å oppnå god luftkvalitet uten unødig energibruk. Med dagens energipriser er det ekstra viktig å sikre at tiltak for energibesparelser i driften ikke går ut over inneklimaet for de mer enn 800 000 elevene og mer enn 150 000 ansatte i norske skoler, sier Holøs.
Anvisningen gir grundig informasjon om:
- Hvilke lover og forskrifter som er relevante
- Ulike ventilasjonssystemer som brukes i skoler
- Prinsipper for ventilering av rom, og hva luftmengden bør styres etter
- Termisk komfort i klasserom
- Drift av ventilasjonsanlegg
Anvisningen kan brukes både ved nybygging, drift og rehabilitering.
Kontakter
Sverre B. HoløsSeniorforsker
Tel:90795424SverreB.Holos@sintef.noGunhild Ella ReistadEnhetslederSINTEF Community
Tel:97 73 42 14gunhild.reistad@sintef.noBilder

Om SINTEF
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
SINTEF og NIVA skal lede nytt natursenter22.3.2026 11:58:29 CET | Pressemelding
Tunge forskningsmiljøer skal lede nytt forskningssenter for mer bærekraftig bruk av naturen. BlueNature blir ett av fire nasjonale sentre opprettet av regjeringen.
Gamle naust og setre kan bli fremtidens ressurs18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Mens Norge bygger ned natur i rekordfart, står kulturhistoriske bygg og råtner. Forskere vil ta dem i bruk i stedet.
Slik gjennomfører du en god tilstandsanalyse av våtrom16.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Skal du selge bolig eller pusse opp? Byggebransjens våtromsnorm gir oppdaterte råd om tilstandsanalyse og undersøkelser av våtrom.
Fra datakaos til klimatiltak: Slik skal SINTEF og Autility få fart på grønn oppgradering av bygg12.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
For å nå klimamålene må vi rehabilitere store deler av bygningsmassen. SINTEF og Autility lager nå en plattform som gir rådgivere og gårdeiere beslutningsgrunnlaget de trenger for å planlegge og investere i grønne oppgraderinger.
Stor norsk hydrogensatsing sparkes i gang med midler fra EU3.3.2026 12:27:33 CET | Pressemelding
Med finansiering på over 200 millioner kroner fra EU har prosjektet NORHyWAY som mål å mangedoble produksjonen av grønt hydrogen innen 2030. Prosjektet kan utløse investeringer på omtrent 11,4 milliarder kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
