Glad for milliarder til kirkebygg
Regjeringen oppretter et kirkebevaringsprogram på ti milliarder kroner. Sekretariatet skal ligge i Trondheim. – Glad for at regjeringen nå oppretter kirkebevaringsprogrammet som blir et generasjonsfond for fremtiden, sier kirkerådslederen.

– Kirkebyggene er viktige når vi skal fortelle historien om Norge. De må være åpne, tilgjengelige og tas i bruk. Da er vedlikehold viktig. Kirkene representerer de lange linjene i historien og dette må vi formidle til nye generasjoner.
Det sier Kristin Gunleiksrud Raaum etter at regjeringen i dag presenterte kirkebevaringsprogrammet som skal starte opp i 2024. Hun er leder i Kirkerådet.
På en pressekonferanse i nærheten av Nidarosdomen presenterte finansministeren, helseministeren og barne- og familieministeren programmet: Ti milliarder kroner skal gå til å bevare kirker over hele landet, og det opprettes et kirkebevaringsfond.
Les pressemeldingen fra regjeringen her.
Ti milliarder til vedlikehold
Sekretariatet for bevaringsprogrammet skal ligge i Trondheim.
– Kirkebevaringsprogrammet er et stort samfunnsoppdrag som Den norske kirke ser frem til å samarbeide om. Det vil kreve et fortsatt godt samarbeid mellom Riksantikvaren, KA og Kirkerådet. Regjeringen må også være en aktiv partner i arbeidet.
I 2022 foreslo Kirkerådet, Riksantikvaren og KA hvordan kirkebevaringsprogrammet kan utformes og organiseres.
– Vedlikeholdsetterslepet på kirkene er enormt. Vi har ingen tid å miste, sier kirkerådslederen.
Kirkebyggene er viktige
Den norske kirkes medlemsundersøkelse viser at mange er opptatt av kirken i sitt nærmiljø. 3 av 4 mener det er viktig at kommunen vedlikeholder kirkebyggene.
Raaum understreker at kommunene har ansvar for byggene, men at kirkebevaringsprogrammet skal heve nivået.
– Kommunene har ansvaret for vedlikehold av byggene, men mange kommuner sliter med store etterslep. Derfor er denne statlige satsingen både svært velkommen og helt nødvendig dersom kulturarven skal ivaretas for fremtiden.
Kontakter
Emil EngesetKommunikasjonsdirektør
Tel:47906092ee457@kirken.noBilder

Om oss
65 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 75.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene og statsbudsjettet.
Mer himmel på jord
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Fastelavnsøndag og karneval i mange kirker28.2.2025 14:04:00 CET | Pressemelding
Denne helgen er det fastelavnssøndag, og rundt hundre kirker inviterer til karneval for barn og familier. – Både voksne og barn kan trenge gleden i disse dager, mener lederen i Kirkerådet.
Sunniva Gylver vigslet til biskop23.2.2025 12:45:00 CET | Pressemelding
I sin første preken snakket hun om tro, religiøse erfaringer og hvordan Gud gir kraft til å kjempe for menneskeverdet og livet. – Som troende og som kirke er vi kalt til å tro, håpe og kjempe.
Presseinvitasjon: Sunniva Gylver vigsles til biskop18.2.2025 13:56:47 CET | Pressemelding
Sunniva Gylver vigsles til biskop i Oslo bispedømme 23. februar kl. 11.00. Hans Majestet Kong Harald deltar, sammen med gjester fra det offisielle Norge og utlandet. Presse som ønsker å delta må melde seg på før 20. februar kl. 15.00.
Over 260 kyrkjebryllaup på valentinsdagen14.2.2025 19:02:16 CET | Pressemelding
Det er ny rekord og ei firedobling frå valentinsdagen i fjor. – Fantastisk at så mange vil kome når kyrkja inviterer til feiring av kjærleiken, meiner leiar i Kyrkjerådet.
Kirken markerer samenes nasjonaldag6.2.2025 07:32:00 CET | Pressemelding
6. februar er samens nasjonaldag. Den norske kirke gratulerer med dagen! Lihkku beivviin! Læhkoeh biejjine! Vuorbbe biejvijn!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom