Gjør rapporteringen enklere for den minste flåten

- Nå forenkler vi rapporteringskravene for den minste flåten. Rapporteringen har kommet for å bli, og vi er glade for at fiskernes organisasjoner støtter oss i hovedprinsippene. Med de endringene vi nå gjør, vil detaljeringsgraden bli mindre for den minste flåten, sier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran.
Den største forenklingen er at det vil bli gitt mulighet for å rapportere bifangst samlet som en mix-kategori, begrenset oppad til 100 kg per art. Hovedarten må likevel alltid rapporteres separat. I tillegg må steinbit, kongekrabbe og rødlistede arter alltid rapporteres separat. Dette er fordi forvaltningen har et særskilt behov for kunnskap om disse artene.
-Vi forenkler også kravet til avgangsmelding for de minste fartøyene. Fartøy under 11 meter skal kun trenge å sende en helt enkel melding om at de går fra havn for å fiske. Videre vil kravene til rapportering ved låssettingsfiske forenkles, og vi forutsetter at det er tilstrekkelig at ett fartøy rapporterer når flere fartøy samarbeider i registrert samfiske, sier Bjørnar Skjæran.
Fiskeridirektoratet vil følge opp beslutningen med nødvendige forskriftsendringer. Videre vil Fiskeridirektoratet og Kystvakten jobbe videre for å finne løsninger som gjør at fiskerne kun må rapportere opplysninger en gang og kun via fartøyets ERS.
- Det er viktig å påpeke at de nye kravene om sporing og rapportering ikke kun har et kontrollformål. De er viktig av flere grunner. Vi må få kontroll på fisken som tas opp av havet, og sikre at havforskningen har det som trengs for å sikre en bærekraftig bestand. Og utstyret vil også kunne øke sikkerheten til havs. I tillegg vil det gi meg som fiskeri- og havminister et viktig grunnlag for å forsvare fiskerienes interesser i ei tid hvor flere skal bruke havet, sier Skjæran.
Fiskeridirektoratet bes samtidig om å forsterke sin kommunikasjonsinnsats og forbedre informasjonen på sine nettsider, slik at det blir klart for fiskerne hva som er gjeldende rett, hvordan Fiskeridirektoratet vil håndheve regelverket og hvilke vilkår som evt. gir grunnlag for dispensasjon for deler av regelverket. Det er også viktig at leverandører følger opp med god opplæring i bruken av verktøyet.
Bakgrunn
Nye krav til sporing og rapportering trådte i kraft for fiskeflåten mellom 11 og 15 meter 1. juli, og utvides til å gjelde fartøy ned til 10 meter fra 1. januar 2023. Fartøy under 10 meter blir inkludert i 2024. Tilbakemeldingen fra Fiskeridirektoratet og utstyrsleverandørene er at innføringen går bra for det store flertallet. Samtidig rapporterer fiskerinæringen at detaljeringen i rapporteringskravene er for stor.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren til Husøydagan og Arctic Race7.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Senja for deltakelse på Husøydagan lørdag 9. august.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Arctic Race of Norway6.8.2025 07:45:26 CEST | Presseinvitasjon
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Troms 6.-10. august for å blant annet delta på Arctic Race of Norway og møte næringsliv og lokalbefolkningen i regionen.
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren til Varangerseminaret5.8.2025 08:07:31 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Vadsø for deltakelse på Varangerseminaret 7. august.
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth til Haugesund og Sauda4.8.2025 15:12:55 CEST | Pressemelding
Tirsdag 5. august kommer næringsminister Cecilie Myrseth til Haugesund for å presentere regjeringens nye strategi for leverandørindustrien til havvind. Og hun reiser til Sauda for å besøke Eramet og høre mer om hvordan de berøres av endringene i internasjonal handel.
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Lofoten i helgen2.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Lofoten og møter innbyggere og reiselivsbedrifter lørdag 2. august og søndag 3. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom