Gjør bilen klar for sommerferien!
22.5.2020 07:00:00 CEST | NAF | Pressemelding

Når du ruller avgårde på bilferie til late sommerferiedager, skal bilen gjennom en av årets hardeste prøvelser. Bilen er tungt lastet, det er varmt og det er utrolig kjedelig om bilen havarerer på den etterlengede ferien.
- For mange er det en stund siden de var på bilferie. I år må mange bytte ut utenlandsturen med ferie i nærområdet. Da er det viktig å ikke glemme å gjøre bilen klar for eventyrene, sier Sødal.
Sjekk de tre væskene
En del ting kan du sjekke på egenhånd. Det man enkelt kan se i motorrommet er nivået på de tre viktige væskene:
- Olje.
- Frostvæske.
- Bremsevæske.
Oljen er viktig fordi den smører motoren, kjøler og leder varmen vekk fra viktige motordeler. Frostvæsken er viktig for kjølesystemet i bilen og er i tillegg smørende og hindrer rust. Bremsevæsken er viktig for at bremsene skal fungere som de skal.
- Oljenivået kan man sjekke enkelt med peilepinnen i motorrommet. Om du har en bil med elektronisk måling, finner du nivået i menyen i instrumentpanelet, sier NAF-rådgiveren. - Frost- og bremsevæske ser du om har riktig nivå på beholderne i motorrommet, fortsetter han.
Hvis det er lenge siden du har hatt bilen på service, er det en god idé å gjennomføre det før sommeren. Da får du gått over bilen slik som serviceprogrammet sier at du skal.
Er du usikker på om bilen er i god teknisk stand kan du også få hjelp på et NAF Senter eller et verksted. Selv om du har riktig nivå med både olje, frostvæske og bremsevæske, kan det være behov for å skifte dem ut.
- Ta bilen til noen eksperter om du er i tvil. Det er verdt pengene å være sikker på at bilen er i best mulig stand før familieferien, sier Nils Sødal.
Batteriet er like viktig om sommeren som om vinteren
NAFs bilbergere rykker ut til mange med starttrøbbel sommerstid. Det er ikke sånn at batteritrøbbel kun eksisterer i vinterkulda.
- Kjør en vedlikeholdslading av batteriet før sommerferien, rådgir Sødal. - Er batteriet gammelt, er det lurt å få sjekket tilstanden og ladekapasiteten på et av våre sentre eller et verksted, fortsetter han.
Holder registerreima sommerturen?
Registerreimbrudd er ikke noe moro å oppleve. Det fører til motorhavari på de fleste biler.
- Er du tvil om registerreima er skiftet i henhold til skifteintervallene, tar du bilen enten til oss eller et verksted. Du ønsker ikke at den ryker på ferieturen, sier Nils Sødal.
Er dekkene dine klare for sommerturen?
Dekkene på bilen er den eneste kontakten med bakken. Derfor er det livsviktig at du har gode dekk både for at bilen skal holde seg på veien og at bremselengden ikke blir farlig lang.
Kravene til det mønsterdybde i sommerdekk er 1,6 millimeter, mens NAF anbefaler 3 millimeter. Mønsterdybden er enkel å sjekke. Det finnes mønsterdybdemålere, men det går også an å bruke en tommestokk eller linjal.
- Gode dekk er en billig livsforsikring. Så sørg for at du har skikkelig dekk på bilen til sommerferien, sier Sødal.
Gode lys er viktig
Ta også en sjekk om lysene på bilen din fungerer som de skal. Selv i lyse norske sommernetter er gode lys viktig.
- Ikke minst er det viktig at bremselysene og blinklysene fungerer som de skal i tett sommertrafikk, avslutter Nils Sødal.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
Ett år med Norgespris: - Elbilistene har spart en tusenlapp i ladeutgifter1.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
En gjennomsnittlig elbilist på Østlandet har spart en tusenlapp om hen valgte Norgespris på strømmen da den kom. - Norgespris gir vesentlig lavere utgifter både på elbilladingen og resten av strømforbruket i boligen, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Mange er villige til å bryte fartsgrensen: - Tall som bør bekymre30.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fire av ti norske bilister mener det er greit å kjøre inntil ti kilometer for fort. - Dette er et tegn på at mange bilister mener fartsgrensene er satt for lavt, sier Jan Harry Svendsen i NAF.
Høstferie: - Skal du til fjells, skift til vinterdekk25.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Bremselengden er fire ganger lengre med sommerdekk om du blir overrasket av snø på høstferien, advarer NAF. – Skal du på høstferie på fjellet er det lurt å legge om til vinterdekk. Holder du deg i lavlandet, la sommerdekkene være på, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Drivstoffprishopp gir økt interesse for brukte elbiler24.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Økende drivstoffpriser gir økt interesse for brukte elbiler. – Utvalget av elbiler på bruktmarkedet er godt. Flere av de leverer også god rekkevidde og rask lading, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Klart flertall for nytt avgiftskutt på drivstoff i ny undersøkelse21.9.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Et klart flertall blant folk vil ha avgiftskuttet tilbake etter at prisene igjen har passert 30 kroner. – Folk så at avgiftskuttet fikk prisene ned. Nå er avgiftene tilbake, og det merkes samtidig som prisene på drivstoff øker. Dette er signaler politikerne må lytte til, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
