Geelmuyden Kiese med god resultatfremgang i 2020
8.2.2021 09:56:38 CET | Geelmuyden Kiese | Pressemelding
Da pandemien traff de skandinaviske landene i midten av mars 2020, besluttet ledelsen i GK Gruppen å ta kontroll over det eneste den kunne ta kontroll over, nemlig kostandene. Ledelsen gjorde analyser av ulike markedssegmenter, og estimerte et omsetningsfall på anslagsvis 20% for året.
- I en situasjon med stor usikkerhet tok vi ned kostnadene våre i alle tre land iht. estimatet og iht. ulike myndigheters ordninger for permitteringer og kostnadsreduksjoner, forklarer Karne Lykkebo, managing partner i GK gruppen.
De største endringene kom i Norge der GK ila. mars 2020 permitterte 27 ansatte. Nå er de fleste tilbake i jobb hos GK eller andre, og det er kun to permitterte tilbake.
Regnskapstallene for 2020 viser at ledelsens estimater var i overkant negative. Takket være hardt arbeid ble omsetningsnedgangen kun 18% målt i bruttoinntekt, og 15% målt i byråinntekt. Men GK Gruppens driftsresultat økte med 48% før utbytte og skatt sammenlignet med 2019.
Førende i endringsprosessene som har pågått gjennom 2020 har vært utvikling av samfunnsbyrået Geelmuyden Kiese. Et samfunnsbyrå jobber strategisk med kunder i markeder der myndighetene har sterk regulatorisk interesse, eller der kundene har sterk interesse i samfunnet, slik som energi, mat, mobilitet, lifescience og teknologi, fordi dette er områder med store endringer og sterk vekst.
- 2020 har vært et krevende år med stor usikkerhet. Takket være stor fleksibilitet fra ansatte og ledelse har vi kommet godt gjennom året, og jeg er alle stor takk skyldig. Selv har jeg opplevd at vi har stått til ladning i påvente av bedre tider. Nå er vi fulle av energi, og gleder vi oss til å bygge GK videre i årene som kommer, sier styreleder Hans Geelmuyden.
- Mitt mandat er å bygge samfunnsbyrået Geelmuyden Kiese i Skandinavia. Det har aldri vært viktigere for virksomheter og organisasjoner aktivt å bidra til utviklingen av samfunnene våre. Det vet kundene godt, og vi kan se at vår evne til å kombinere strategi, politikk og kreativitet er etterspurt i alle markeder, sier Karne Lykkebo, managing partner i GK i København og i GK Gruppen.
Høsten 2020 ble GK for fjerde år på rad kåret til mestvinnende byrå under CMA i London. CMA regnes som verdensmesterskapet i innholdsmarkedsføring. GK er ved utgangen av 2020 ett skandinavisk selskap med skandinavisk spesialisering, eiet av ett skandinavisk partnerskap, og ledet av en skandinavisk ledergruppe. Derfor rapporterer GK 2020 tallene på gruppenivå.
Om Geelmuyden Kiese Gruppen
Geelmuyden Kiese er et fullservice samfunnsbyrå med kontorer i København, Oslo og Stockholm. Selskapet er etablert i 1989. Globalt er GK eksklusiv skandinavisk partner med Ketchum som er verdens 4. største PR-nettverk og med FTI på public affairs, finansiell kommunikasjon og krisehåndtering. GK hadde ved årsskiftet 105 ansatte. Kundelisten ligger åpen på selskapets nettsider. Hans Geelmuyden eier gjennom sitt investeringsselskap Koko A/S ca 95% av aksjene i GKG. De resterende aksjene var pr 1/2/21 eiet av Mikkel Salgaard Bendtsen, Margrethe Geelmuyden, Christian Grønning, Marit Høvik Hartmann, Geir Ove Harnes, Karne Lykkebo, Hanne Schmidt og Simon Wallin.
Bilder

Om Geelmuyden Kiese
Geelmuyden Kiese, som ble etablert i 1989, har i dag 140 ansatte i Oslo, Stockholm og København, og samarbeidsavtaler med selskaper i Finland og på Island. Holdingselskapet Paritee kjøpte Geelmuyden Kiese Gruppen ved årsskiftet 2021/2022. Paritee, med Lars Erik Grønntun som styreleder og Jonas Palmquist som administrerende direktør, har en samlet byråinntekt på ca. 700 millioner kroner, med 400 ansatte fordelt på kontorer i Oslo, Stockholm, København, London, New York, San Fransisco, Minneapolis, München, Berlin og Frankfurt.
Følg pressemeldinger fra Geelmuyden Kiese
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Geelmuyden Kiese på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Geelmuyden Kiese
Amy Crowther styrker rådgivningsteamet hos Geelmuyden Kiese. Fra Helsedirektoratet til Geelmuyden Kiese11.3.2026 09:51:39 CET | Pressemelding
(Oslo) Geelmuyden Kiese styrker sitt strategiske rådgivningsteam med Amy Crowther. Hun kommer fra Helsedirektoratet og har tidligere hatt sentrale roller i Publicis MSL, hvor hun blant annet var seniorrådgiver og Head of Operations, driftssjef. Nå går hun inn som seniorrådgiver i Geelmuyden Kiese og igjen nær medarbeider med Rolf Ellingsen Aaneland som hun jobbet tett sammen med i Publicis MSL.
Hillevi Leknes blir COO i Geelmuyden Kiese Norge – Får en sentral rolle i videre vekst og utvikling av selskapet6.3.2026 09:47:33 CET | Pressemelding
Oslo – 6. mars 2026 – Geelmuyden Kiese styrker sin ledergruppe med Hillevi Leknes (27) som ny Chief Operating Officer (COO) i Norge. Leknes får et overordnet ansvar for selskapets operasjonelle drift, utvikling og gjennomføringsevne.
Stor interesse for kunstig intelligens, AI, i Molde og Møre og Romsdal - Nordisk AI-ekspert besøker Molde5.3.2026 14:54:42 CET | Pressemelding
Molde – 5. mars 2026 – Interesse for kunstig intelligens, AI, og hvordan teknologien påvirker kommunikasjon, beredskap og næringsliv er økende i Møre og Romsdal. 12. mars samler NHO Møre og Romsdal, Molde Næringsforum og Geelmuyden Kiese ledere og virksomheter til et frokostmøte i Molde om AI, beredskap og kommunikasjon.
Fire gull til Geelmuyden Kiese28.1.2026 13:18:52 CET | Pressemelding
Geelmuyden Kiese hentet hjem fire gull under International Content Marketing Awards i London torsdag kveld, etter å ha markert seg sterkt blant bidrag fra hele verden.
Satser tyngre på nordisk politisk- og medierådgivning: Michael Kristiansen tilknyttes Geelmuyden Kiese som assosiert partner12.12.2025 10:47:54 CET | Pressemelding
Oslo/København – 12. desember 2025 – Geelmuyden Kiese jobber aktivt med å styrke sitt pan-Nordiske team innen media- og myndighetskontakt. Nå henter selskapet inn tidligere politisk kommentator og kommunikasjonsrådgiver Michael Kristiansen som assosiert partner i Geelmuyden Kiese i Danmark. Det styrker det pan-nordiske teamet hvor May Britt Lagesen i Norge leder avdelingen for politikk og samfunnskontakt og er en sentral ressurs innen myndighetskontakt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
