Fylkeskommunen støtter universitetsprosjekt
Fylkestinget i Innlandet bevilger sju millioner kroner til å delfinansiere doktorgradsstipendiater ved Høgskolen i Innlandet.

– Jeg er svært glad for denne støtten til doktogradsløp hos oss, men ikke minst glad for at politikerne uttrykker tydelig støtte til ambisjonen vår om å bli et universitet. Vi deler oppfatning av at universitetsstatus er viktig for utviklingen i Innlandet, sier rektor Peer Jacob Svenkerud ved høgskolen.
I vedtaket pekes det på at Høgskolen i Innlandet (HINN) er en viktig bidragsyter i den regionale kompetansepolitikken og en pådriver for utvikling i hele Innlandet, og at universitetsstatus vil forsterke, utvikle og sikre denne posisjonen i vesentlig grad.
Styrker forskerutdanningen
Fylkestinget bevilget de sju millionene i sitt møte tirsdag 26. april.
En forutsetning for tildelingen er at doktorgradsstipendiatene som midlene skal delfinansiere, skal jobbe med temaer som kan knyttes til fylkeskommunens tre regionale planer for samfunnssikkerhet, inkludering og klima, energi og miljø.
Høgskolen i Innlandet søkte status som universitet i 2018. To år senere ble søknaden avvist av Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen (Nokut). En sakkyndig komité nedsatt av Nokut konkluderte blant annet med at høgskolen ikke oppfylte kravene til stabil forskerutdanning og ikke hadde uteksaminert nok kandidater.
– Støtten fra fylkeskommunen bidrar til å styrke forskerutdanningene våre, og kommer på toppen av annet arbeid vi har gjort for å styrke oss på de områdene hvor Nokut hadde merknader ved forrige søknad, sier Peer Jacob Svenkerud.
En start for videre samarbeid
Høgskolen og Innlandet fylkeskommune har hatt et langvarig samarbeid på mange felt.
I mars inngikk partene en overordnet avtale som skal bidra til tettere kontakt og styrket samarbeid.
– Bevilgningen til doktorgradsløp hos oss er det første konkrete resultatet av samarbeidsavtalen. Framover venter jeg at avtalen vil gi spennende prosjekter og samarbeid til beste for begge parter, sier Svenkerud.
Nøkkelord
Kontakter
Peer Jacob SvenkerudRektor
Tel:+47 62 43 04 06Tel:+47 915 54 368peer.svenkerud@inn.noBilder
Lenker
Om Høgskolen i Innlandet
Følg pressemeldinger fra Høgskolen i Innlandet
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Høgskolen i Innlandet på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Høgskolen i Innlandet
Stabilt gode søkertall for Høgskolen i Innlandet27.4.2022 11:05:11 CEST | Pressemelding
Over 15.000 fremtidige studenter har HINN som sitt førstevalg. Det viser tall fra Samordna opptak og vårt lokale opptak.
Stilling som dekan er lyst ledig3.4.2022 10:19:27 CEST | Pressemelding
Høgskolen i Innlandet har lyst ut stillingen som dekan ved Fakultet for anvendt økologi, landbruksfag og bioteknologi.
Signerte ny avtale med Innlandet fylkeskommune24.3.2022 10:22:44 CET | Pressemelding
En ny samarbeidsavtale mellom Høgskolen i Innlandet og Innlandet fylkeskommune skal styrke utdanning, forsking, innovasjon og helhetlig samfunnsutvikling i regionen.
Satser bredt på helse og velferd23.3.2022 15:24:17 CET | Pressemelding
Høgskolen i Innlandet satser på en ny doktorgrad i helse og velferd og søker etter åtte stipendiater innen flere fagfelt.
Foretrekker bynære studiesteder i Lillehammer og Hamar9.3.2022 11:52:40 CET | Pressemelding
Nytt høgskolebygg i sentrum av Lillehammer og betydelig utvidelse på dagens tomt på Hamar. Dette er beste løsning i utviklingen av studiestedene, mener Statsbygg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom