Funn per 3. tertial 2021 i Mattilsynets tilsynskampanje svin
10.3.2022 13:57:19 CET | Mattilsynet | Pressemelding

Rapporten viser hva Mattilsynet har funnet etter at litt over halvparten av tilsynene i kampanjen er gjennomført.
– Så langt i kampanjen har vi møtt mange bønder som driver på en god måte, og vi har hatt god dialog med grisebønder over hele landet, sier Torunn Knævelsrud, leder for seksjon dyrevelferd i Mattilsynet.
– Vi er likevel bekymret for at vi finner brudd på regelverket i over halvpartene av tilsynene. Men heldigvis har vi få funn som er så alvorlige at det har vært nødvendig å bruke våre mest inngripende virkemidler, sier Knævelsrud.
Det er viktig å understreke at dette er funnene så langt i kampanjen. Det er først når vi har gjennomført alle de 600 planlagte tilsynene, at vi vil kunne si noe mer detaljert om tilstanden i norsk svineproduksjon.
– Vi håper funnene så langt og veiledningen vi gir på tilsyn, vil gi næringen og bøndene kunnskap og innsikt som kan bidra til å sikre god dyrevelferd i alle norske grisefjøs, sier Knævelsrud.
Flest funn knyttet til rotemateriale, strø og syke og skadde dyr
Mattilsynet har så langt funnet flest brudd på regelverket knyttet til rotemateriale og strø. Slike brudd har vi funnet i henholdsvis 32 og 25 prosent av besetningene vi har vært på tilsyn hos. Det kan innebære alt fra at grisene har litt for lite rotemateriale og/eller strø, til totalt fravær av dette.
– Nok strø er nødvendig for at grisene skal ha tørre og bekvemme liggeplasser. God dyrevelferd forutsetter også at grisene har mulighet til å utøve naturlig atferd selv om de lever innendørs i binger. Derfor er det viktig at bonden bruker nok og riktig rotemateriale til dyrene, sier Knævelsrud.
Så langt i kampanjen har Mattilsynet funnet brudd på regelverket knyttet til behandling av syke og skadde dyr i 24 prosent av besetningene.
– Dette kan omfatte alt fra at bonden har for dårlige rutiner for håndtering av syke og skadde dyr, at slike dyr ikke er plassert i en egen sykebinge, og til at griser med alvorlig sykdom, sår og skader ikke er blitt avlivet eller fått nødvendig behandling av veterinær, forteller Knævelsrud.
| Om kampanjen |
|
I løpet av 2021 og 2022 skal Mattilsynet gjennomføre totalt 600 tilsyn i denne tilsynskampanjen. Besetningene som får tilsyn, er et tilfeldig utvalg av norske svineprodusenter, og det er Veterinærinstituttet som har gjort utvalget. Et tilfeldig utvalg skal gi et så korrekt og helhetlig bilde av tilstanden i norsk svineproduksjon som mulig. |
Kontakter
Mediehenvendelser: Mattilsynets pressevakt (kl. 08.00 - 22.00, ikke SMS. Etter arbeidstid og i helger besvares i utgangspunktet kun hastesaker.)
Tel:469 12 910pressevakt@mattilsynet.noAndre henvendelser: Mattilsynets sentralbord
Vintertid: 09:00-11:00 og 12:00-15:00
Sommertid: 09:00-11:00 og 12:00-14:30 (15. mai til 15. september)
Bilder

Lenker
Om Mattilsynet
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Mindre produksjonsfisk og høyt slaktevolum i første halvår 202623.8.2026 16:00:00 CEST | Pressemelding
Andelen produksjonsfisk har ikke vært lavere i første halvår siden 2019. I første halvår 2026 utgjorde andelen 10,6 prosent av slaktevolumet, mot 17,7 prosent i første halvår 2025 og 30 prosent i første halvår 2024. Samtidig er slaktevolumet rekordhøyt.
Mattilsynet åpner driftsplandata fra akvakulturanlegg i sjø for alle21.8.2026 11:40:39 CEST | Pressemelding
Mattilsynet offentliggjør opplysninger om planlagt drift, brakklegging, flytting og utsett fra alle akvakulturanlegg i sjø. Antall fisk er det eneste som ikke deles, fordi dette anses som kommersielt sensitiv informasjon.
Utenlandsreiser kan gi alvorlig sykdom hos hund20.5.2026 14:37:35 CEST | Pressemelding
Flere norske hunder har de siste årene fått påvist alvorlige sykdommer etter reiser i Europa. Mange hundeeiere er ikke klar over smitterisikoen. Mattilsynet og Veterinærinstituttet anbefaler å la hunden bli hjemme eller ta nødvendige forholdsregler.
Ta vare på hunden din på 17. mai13.5.2026 11:55:03 CEST | Pressemelding
Det som for oss er en festlig dag, kan for de fleste hunder være skremmende og stressende. Mattilsynet oppfordrer hundeeiere til å vurdere hundens behov. Hunden bør slippe folkemengder, høyt lydnivå og overveldende sanseinntrykk.
Mattilsynet har deltatt i kontrollaksjoner innen transport og omsetning av fisk og sjømat11.5.2026 12:11:40 CEST | Pressemelding
Flere offentlige etater har i vinter gjennomført omfattende kontrollaksjoner innen transport, omsetning og eksport av fisk og sjømat.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
