Fullt gjennomslag for pensjon hindret barnehage-streik
2.12.2020 23:14:32 CET | Fagforbundet | Pressemelding
Det blir nå en barnehagepensjon på lik linje med andre private barnehager. Dette er en sak fagbevegelsen har kjempet for i flere år. Kampen ble altså kronet med seier et par små timer før meklingsfristen gikk ut natt til torsdag 3. desember. Arbeidsgiver har forpliktet seg til at ordningen skal være på plass innen 1. januar 2023.
– Vi gleder oss over at vi vinner fram med hovedkravet vårt. Det betyr mye for de ansatte i Norlandia-barnehagene. Dette har vært en viktig kamp for en rettferdig pensjon, en pensjon som er lik for kvinner og menn og som varer livet ut, sier Mette Nord, leder i Fagforbundet.
De fleste andre barnehager hadde allerede en pensjon som enten er lik den i kommunene eller en hybridpensjon. Nå får også Norlandia-barnehagene det samme. Dette er trygge og forutsigbare pensjonsordninger. De er gode for både kvinner og menn, og betales livet ut.
– Dette er en seier for alle som hver dag gir barna trygghet og omsorg i Norlandia sine barnehager. De får nå like gode pensjoner som de som jobber i andre barnehager, legger Mette Nord til.
– Vi krevde likeverdig pensjon for alle de private barnehagene, som er lik uavhengig av hvor de jobber og hvem som er eiere. Det gleder vi oss til å fortelle til de ansatte som sto klare til å streike for pensjonsrettighetene sine, sier Lizzie Ruud Thorkildsen, forbundsleder i Delta.
Et overveldende flertall i Norlandia er kvinner, og de sto i fare for å komme dårligere ut enn andre barnehageansatte uten innføring av hybridpensjon. Nå kan vi slå fast at pensjonene til de ansatte i barnehagene skal gi utbetalinger fra de går av og livet ut.
Kontaktpersoner:
Kjell-Erik Kallset, kommunikasjonssjef i Fagforbundet – 952 28 158
Siv Bjelland, kommunikasjonsrådgiver i Delta – 901 04 484
Nøkkelord
Kontakter
Kjell-Erik KallsetKommunikasjonssjef
Tel:+47 952 28 158kjell-erik.kallset@fagforbundet.noOm Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 415 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten.
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Streik avsluttet i Diakonhjemmet28.8.2026 08:00:06 CEST | Pressemelding
Natt til fredag kom to nye tariffavtaler på plass etter møte hos Riksmekleren.
Streik i Diakonhjemmet omsorg og Diakonhjemmet Stiftelsen26.8.2026 07:46:00 CEST | Pressemelding
Det er streik i Diakonhjemmet omsorg AS og Diakonhjemmet Stiftelsen på grunn av uenighet om opprettelse av nye tariffavtaler. Striden har stått om de sentrale spørsmålene i en tariffavtale: pensjon, lønn og arbeidstid.
Frisørene vant fram i meklinga25.8.2026 11:04:41 CEST | Pressemelding
Det blir ingen frisørstreik etter at Fagforbundet og NHO Service og Handel ble enige i morgentimene tirsdag 25. august.
Fare for frisørstreik – her kan det bli streik19.8.2026 15:10:38 CEST | Pressemelding
Meklingsfristen er ved midnatt natt til tirsdag 25. august. Fagforbundet varsler at 165 frisører i Bergen er klare til streik fra tirsdag morgen hvis meklingen ikke fører fram.
Brudd i lønnsoppgjøret for ansatte i privat helse og omsorg23.6.2026 17:49:51 CEST | Pressemelding
Forhandlingene mellom Fagforbundet og NHO Geneo om Helse- og omsorgsoverenskomsten førte ikke fram. Dermed går oppgjøret til mekling. Fagforbundets fremste mål for forhandlingene var å sikre medlemmene reallønnsvekst. – Vi har møtt en arbeidsgiver som ikke var villig til å komme oss i møte. Mange av våre medlemmer tjener lite, derfor var reallønnsvekst et krystallklart krav fra oss. Et annet viktig krav var å sikre forskuttering av pleiepenger. Når arbeidsgiver ikke gikk med på disse kravene, måtte det bli brudd, sier Tarjei Leistad fra Fagforbundets ledelse. Avtalen det ble forhandlet om er Helse- og omsorgsoverenskomsten, kalt avtale 481. Fagforbundet forhandlet sammen med FO. Hvis partene ikke kommer til enighet hos Riksmekleren, vil det bli streik. Meklingsdato er foreløpig ikke satt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

