Full seier til Fagforbundet i Stendi-saken
Borgarting Lagmannsrett avsa i dag dom i saken der 22 omsorgsarbeidere hadde gått til sak mot Stendi – tidligere Aleris – med krav om å bli anerkjent som arbeidstakere. Saksøkerne mente de skulle hatt stilling som fast ansatte i selskapet, og ikke som innleide konsulenter. Fagforbundet har støttet dem i søksmålet. Tingretten kom i 2019 til at 13 av de da 24 saksøkerne fikk delvis medhold, mens 11 ikke fikk det. 22 av de 24 valgte å anke dommen, og vant i dag altså fram.
- Dette er aller mest en viktig seier for saksøkerne, som har stått i en hard kamp for å få sine rettigheter anerkjent. Men det er også en veldig viktig seier for Fagforbundet og for hele norsk fagbevegelse. Retten til trygge ansettelsesforhold, overtidsbetaling, feriepenger og pensjon er viktig for alle norske arbeidstakere, slår Peggy Hessen Følsvik fast.
Kontakter
Anders HornKommunikasjonsrådgiver
Tel:916 36 694anders.horn@lo.noOm LO
Landsorganisasjonen i Norge (LO) er Norges største arbeidstakerorganisasjon. Over 970 000 medlemmer er organisert i fagforbund som er tilsluttet LO.
Følg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
LO-lederen om budsjettenighet: - Berømmer alle de rødgrønne partiene for å ha funnet sammen3.12.2025 10:04:41 CET | Pressemelding
Alle de rødgrønne samler seg nå om statsbudsjettet for neste år.
Arbeidsfolk sliter fortsatt med å komme inn på boligmarkedet2.12.2025 12:59:15 CET | Pressemelding
Boligdrømmen er fortsatt nærmest uoppnåelig i de største byene, ifølge LOs ferske boligindeks. Et lyspunkt er at barnefamilier har fått råd til flere boliger de siste to årene.
Enighet om ny hovedavtale28.11.2025 12:39:34 CET | Pressemelding
Ansattes rett til å delta i bedriftens omstillingsarbeid for å møte klimaendringene blir en del av hovedavtalen.
LO-lederen: - Frykter alvorlige konsekvenser18.11.2025 11:51:48 CET | Pressemelding
-Dette er alvorlig for norsk industri, for norske arbeidsfolk og for Norge. EUs beskyttelsestiltak får direkte konsekvenser for tusenvis av norske arbeidsfolk. Og ikke minst så er det et skritt i gal retning, i form av en verden preget av mindre samarbeid, mindre handel og mindre verdiskaping. Det er hverken vi eller Europa tjent med, sier LO-leder Kine Asper Vistnes.
Nødvendig med nytt etisk rammeverk for oljefondet4.11.2025 13:50:44 CET | Pressemelding
LO mener det er nødvendig med en gjennomgang av det etiske rammeverket for Statens pensjonsfond utland (SPU).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
