Frykter store flyplasskøer i sommer
16.6.2022 08:02:00 CEST | Frende Forsikring | Aktuelt

- Nå i sommer skal alle reise igjen. Enten det er internt i Norge eller til utlandet viser salgstallene at vi er klare for flyferie i 2022, sier skadesjef på reise i Frende Forsikring, Petter Lassen.
Problemene har tårnet seg opp i Europa de siste ukene og vi hører nærmest daglig om lange køer, kanselleringer og stor frustrasjon blant ferieklare reisende.
Mangel på bakkepersonell
Flyanalytiker Hans Jørgen Elnæs sier at det er mange roller som skal fylles på en flyplass foruten de ansatte som blir med deg om bord.
- Det er folk i innsjekk, sikkerhetskontroll, bagasjelevering og ute på bakken når du letter og lander. Mange av disse har opplevd nedbemanning gjennom permitteringer og oppsigelser de siste årene, sier Elnæs.
Rundt påsketider opplevde også mange reisende at flyselskapene jobbet med å øke bemanningen etter pandemien. Resultatet ble at mange ikke fikk reist fordi flyvninger ble kansellert eller ombooket.
Beregn ekstra tid
Siden mange på bakken også har forlatt bransjen må nye utdannes og sikkerhetsklareres. Det kan nordmenn få merke når antallet reisende øker.
- Det kan gi køer i terminalene, i sikkerhetskontrollen eller når du skal hente ut bagasjen etter landing. Vi må trolig smøre oss med litt ekstra tålmodighet. Men vi kommer fram og vi har lov å reise, så jeg håper folk fokuserer mest på det, sier Lassen i Frende.
- Mange har tilstrekkelig personale på plass, men det er nok lurt å belage seg på noen utfordringer på flyplassene nå når høysesongen tar til. Beregn litt mer tid enn vanlig, spesielt hvis du skal skifte fly underveis på reisen, sier han.
Husker du rutinen?
Det er ikke bare bemanningen på flyplassen som avgjør hvordan sommerreisen blir.
- Mange har ikke reist med fly på flere år og har glemt rutinene. Hva kan du ha i håndbagasjen, hvordan blir du klar for sikkerhetskontrollen, hvilken boardinggruppe er du i og hvor lang tid tar det å rekke fram til gaten i tide? Det er mye vi gjorde automatisk før som må huskes på nytt, sier Petter Lassen i Frende.
- I sommer er det viktig å følge med på informasjon i media, fra flyselskapene og flyplasser, når du skal ut å reise. Er du altfor tidlig ute på flyplassen kan det bidra til mer kø og kaos. Det har vi sett allerede på en rekke større flyplasser i Europa, sier Hans Jørgen Elnæs.
Tror på flere direkteruter
Elnæs tror pandemien på sikt kan føre til flere direkteruter fra andre byer enn Oslo.
- Etterspørselen etter direkteruter ut i Europa fra byer som Bergen, Trondheim og Stavanger er stor. Vi vil reise direkte for å unngå problemer med mellomlandinger. Det er bra for de mindre stedene og bedre produkter, sier Elnæs.
Han tror ikke det er negativt for miljøet med flere direkteruter.
- Det er tegn på at vi vil reise og at setene vil bli fylt opp. Da er det miljømessig bedre å fly direkte enn å mellomlande. Taperen i det hele kan bli Gardermoen, sier Hans Jørgen Elnæs.
Dette gjør du hvis du rammes av flykaos i sommer
Hvis flyet ditt blir ombooket eller kansellert er det flyselskapet du reiser med som skal hjelpe deg. Det kan være med ny flyreise og hotell frem til den nye avreisen din, eller pengene tilbake. Du har også rett på kompensasjon etter standard takster, uavhengig av om du har tapt penger eller ikke. Mer info på nettsidene til Forbrukerrådet.- Hvis noe skjer uforutsett mens du er på vei til flyplassen, for eksempel at en bilulykke hindrer deg i å nå fram i tide, kan reiseforsikringen hjelpe deg.
Nøkkelord
Kontakter
Heidi Tofterå Slettemoenkommunikasjonssjef
Tel:+47 97 02 97 02heidi.slettemoen@frende.nowww.frende.no/aktuelt/Marius Solberg Anfinsenrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.nowww.frende.no/aktuelt/Bilder

Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 400 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
9 av 10 påvirkes av krigen i Midtøsten19.3.2026 07:56:00 CET | Aktuelt
Helt ferske tall viser hvordan krigen i Midtøsten påvirker nordmenn. Dette bekymrer mest akkurat nå.
Midtøsten: 1 av 5 er bekymret for økte bensinpriser17.3.2026 07:44:00 CET | Aktuelt
Fersk undersøkelse viser at krigen i Midtøsten gjør nordmenn bekymret for bensinprisene her hjemme. - Krigen treffer nordmenn rett i lommeboka selv om den er langt unna.
Slår alarm om gamle rør i norske hus12.3.2026 07:46:00 CET | Aktuelt
De siste fem årene har slitasje og gamle rør vært årsaken til mer enn 164 000 vannskader. Disse har kostet mer enn 8,5 milliarder kroner.
33 husbranner hver dag i fjor10.3.2026 07:52:00 CET | Aktuelt
I fjor brant det i 33 norske hus hver eneste dag. Kostnadene gikk i taket, selv om det var færre branner enn året før. Det viser ferske skadetall fra 2025.
98 innbrudd om dagen i fjor5.3.2026 08:02:00 CET | Aktuelt
I 2025 stjal tyver for mer enn en halv milliard kroner fra norske hus og hytter. - I snitt ble det meldt inn snaut 100 innbrudd til forsikringsselskapene – hver dag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
