Frokostseminar om virkelighetens EXIT

Serieskaper Øystein Karlsen har sagt at det som skjer i serien er nært opp til virkeligheten.
– Når det gjelder beskrivelsen av hvordan formuer skjules i skatteparadis og når det gjelder svindel med offentlige støtteordninger, så ser vi at serien beskriver utfordringer vi og politiet jobber med å avdekke og bekjempe, sier skattedirektør Nina Schanke Funnemark.
– Denne typen kriminalitet må få konsekvenser i form av fengsel, bøter, at de kriminelle fratas profitten eller at de blir ilagt tilleggsskatt.
Under frokostseminaret vil hun og sjefen for Økokrim, Pål Lønseth, samtale om hvordan den økonomiske kriminaliteten som beskrives i serien kan bli avslørt av myndighetene, hvilke utfordringer bruken av kryptovaluta og skatteparadis skaper og peke på hva som skal til for å bekjempe økonomisk kriminalitet fremover.
I tillegg til diskusjonen mellom Skatteetaten og Økokrim om kampen mot økonomisk kriminalitet, vil vi se på omfanget av, utfordringer med og økonomisk kriminalitet knyttet til kryptovaluta.
To gravejournalister fra Dagens Næringslivs kommer for å fortelle om deres kartlegging av skjult eierskap i Norge.
Arrangementet strømmes her fra klokka 09.00 til 10.30 fredag 3. mars: Se strømming her, enten direkte eller i opptak.
Nøkkelord
Kontakter
Merete Bergeland JebsenPressesjef
Tel:945 01 000presse@skatteetaten.noBilder


Om Skatteetaten
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Klarspråkprisen til Skatteetaten6.5.2025 15:50:55 CEST | Pressemelding
Skatteetatens arbeid med klarspråk er viktig for både demokratiet og velferdsstaten, sier juryen om vinneren av klarspråkprisen 2024.
I dag går leveringsfristen ut: Dette skjer om du ikke leverer skattemeldingen30.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Ved midnatt onsdag 30. april går fristen ut for å levere skattemeldingen. Skattedirektør Nina Schanke Funnemark gir deg svaret på de vanligste spørsmålene som blir stilt til Skatteetaten.
Under en uke til leveringsfristen går ut: Hvis du ikke har sjekket skattemeldingen, begynner du å få dårlig tid24.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Tall fra Skatteetaten viser at knappe 2,7 millioner har levert skattemeldingen og 1,3 millioner har fått skatteoppgjøret sitt. – Hvis du ikke har åpnet og sjekket skattemeldingen din, oppfordrer jeg deg på det sterkeste til å gjøre dette så snart som mulig, sier skattedirektør Nina Schanke Funnemark.
Storkontroll av transportbransjen på Østlandet11.4.2025 14:35:29 CEST | Pressemelding
En tverretatlig kontroll i transportbransjen gjennomført av Skatteetaten, Statens vegvesen og politiet avdekket en rekke lovbrudd. Indikasjoner på skatteunndragelse, bruksforbud, førerkortbeslag og bøter var blant resultatene.
Alle skattemeldingene sendt ut – 1,1 millioner har allerede fått skatteoppgjøret sitt9.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Skatteetaten har nå sendt ut alle skattemeldingene for inntektsåret 2024. 2,2 millioner har allerede levert skattemeldingen sin og 1,1 millioner har fått skatteoppgjøret sitt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom