Frokostseminar om virkelighetens EXIT
2.3.2023 13:37:44 CET | Skatteetaten | Pressemelding

Serieskaper Øystein Karlsen har sagt at det som skjer i serien er nært opp til virkeligheten.
– Når det gjelder beskrivelsen av hvordan formuer skjules i skatteparadis og når det gjelder svindel med offentlige støtteordninger, så ser vi at serien beskriver utfordringer vi og politiet jobber med å avdekke og bekjempe, sier skattedirektør Nina Schanke Funnemark.
– Denne typen kriminalitet må få konsekvenser i form av fengsel, bøter, at de kriminelle fratas profitten eller at de blir ilagt tilleggsskatt.
Under frokostseminaret vil hun og sjefen for Økokrim, Pål Lønseth, samtale om hvordan den økonomiske kriminaliteten som beskrives i serien kan bli avslørt av myndighetene, hvilke utfordringer bruken av kryptovaluta og skatteparadis skaper og peke på hva som skal til for å bekjempe økonomisk kriminalitet fremover.
I tillegg til diskusjonen mellom Skatteetaten og Økokrim om kampen mot økonomisk kriminalitet, vil vi se på omfanget av, utfordringer med og økonomisk kriminalitet knyttet til kryptovaluta.
To gravejournalister fra Dagens Næringslivs kommer for å fortelle om deres kartlegging av skjult eierskap i Norge.
Arrangementet strømmes her fra klokka 09.00 til 10.30 fredag 3. mars: Se strømming her, enten direkte eller i opptak.
Nøkkelord
Kontakter
Merete Bergeland JebsenPressesjef
Tel:945 01 000presse@skatteetaten.noBilder


Om Skatteetaten
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Skatteetatens anmeldelser: Flere og strengere dommer19.3.2026 08:04:06 CET | Pressemelding
Skatteetatens anmeldelser førte i 2025 til flere og strengere dommer. Gjennomsnittsstraffen var på over 12 måneder i fengsel og i den strengeste dommen fikk hovedmannen seks år i fengsel i en omfattende tilretteleggersak.
Skattemeldingen er på vei. Skatteetaten advarer mot svindel11.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
I takt med utsendingen av skattemeldingen for 2025 øker også svindelforsøkene. Skatteetaten advarer mot falske e‑poster og SMS-er som ber deg om å trykke på lenker.
I dag går de første skattemeldingene ut - 2,7 millioner ligger an til å få penger til gode9.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Fra i dag og frem til 30. mars sendes skattemeldingen ut til 5,3 millioner lønnsmottakere, pensjonister og enkeltpersonforetak. Selv om den er forhåndsutfylt, er den ikke ferdig.
Kontrollerte skisteder i Norge og Sverige26.2.2026 08:05:05 CET | Pressemelding
Skatteetaten og det svenske Skatteverket har gjennomført kontroller hos virksomheter på skistedene Trysil og Sälen. Kontrollene ble gjennomført for å få mer informasjon om virksomhetene rundt store skisteder, og i hvilken grad det skjer regelverksbrudd.
Skatteetaten styrker arbeidet med kontroll av fradrag10.2.2026 08:02:53 CET | Pressemelding
De siste årene har Skatteetaten sett en økning i antall personer som endrer fradrag i skattemeldingene sine. Skatteetaten styrker nå kontrollarbeidet på dette området for å undersøke om fradragene er riktige.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
