Friluftslivet jubler over det alternative statsbudsjettet

Til tross for at friluftsliv er mer populært en noensinne, har støtten over statsbudsjettet blitt kraftig kuttet siden 2017.
Når SV nå foreslår å få midlene tilbake til nivået de lå på i 2017, møtes de med jubel fra et samlet friluftsliv.
– Vi er svært glade for at SV vil satse på friluftsliv, og vil gjennomføre det sårt etterlengtede løftet vi har bedt om, sier Bente Lier, generalsekretær i Norsk Friluftsliv.
De er fellesorganisasjonen for de 18 store friluftslivsorganisasjonene, med til sammen nær 1 million medlemskap.
Ingen natur, intet friluftsliv
Lier berømmer også SV for sin satsing på det de kaller en redningspakke for naturen.
– Med dette viser SV at de forstår at naturkrisen er like viktig som klimakrisen. For oss er dette viktig, for uten naturen finnes heller ikke noe friluftsliv, sier Lier.
Redningspakken inneholder blant annet tiltak for å verne truede arter og naturtyper, og kartlegge og restaurere natur. Det foreslås også å innføre egne miljørådgivere i fylkene og kommunene.
– Økt kompetanse på natur, friluftsliv og arealplanlegging i kommunene er noe vi har etterlyst lenge. At SV nå vil sette av penger til en kraftig satsing på blant annet miljørådgivere, er et viktig skritt i riktig retning, understreker Lier.
Nøkkelord
Kontakter
Linn Elise JakhellnKommunikasjonsrådgiver
Tel:45213472linn@norskfriluftsliv.noBilder

Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og flere enn 5000 lag og foreninger.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere – oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges Dykkeforbund, Norges klatreforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistforeningen, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Vil kutte millioner til friluftsliv i Friluftslivets år15.10.2025 12:39:17 CEST | Pressemelding
Midt i Friluftslivets år foreslår regjeringen å kutte 15 millioner til friluftslivsaktivitet. – En fullstendig uforståelig beslutning, mener Norsk Friluftsliv.
8 av 10 opplever bedre mental helse av å være ute i naturen10.10.2025 15:14:44 CEST | Pressemelding
De aller fleste opplever at det å være ute i naturen er godt for psyken, men det er langt færre som bruker naturen når de trenger det som mest, viser ny undersøkelse.
Nordmenn har strømmet til vannet denne sommeren4.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Årets sommer ble av det varme slaget, og friluftslivsaktiviteter i og på vann har virkelig fått vind i seilene, ifølge nye tall fra Ipsos.
Instagram og TikTok lokker flere nordmenn ut på tur3.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Sosiale medier spiller en stadig større rolle i å få nordmenn ut i naturen. 8 av 10 unge lar seg inspirere til å dra på tur eller drive med annet friluftsliv, ifølge nye tall fra Ipsos.
Verdens gapahukdag fyller ti år26.9.2025 13:40:33 CEST | Pressemelding
Lørdag 27. september markeres Verdens gapahukdag. Norsk Friluftsliv oppfordrer folk over hele landet til å feire tiårsjubileet for dagen med en tur til nærmeste gapahuk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
