Fri flyt av utenlandsk arbeidskraft i norsk og europeisk luftfart
Samferdselsdepartementet har mandag sendt ut høringsnotatet «Høringsnotat om globalisering og øket konkurranse i sivil luftfart», der de vil gjøre endringer i utlendingsforskriften slik at flypersonell får rett til enklere grensepassering uavhengig av hvor flyet er registrert.
Etterlyser sikkerhetsaspektet
Einan viser til at myndighetene ikke har noen kontroll med flypersonell utenfor EU.
– For norsk- og europeisk ansatte er det krav om utfyllende politiattest der samtlige sjekkes minst fem år tilbake i tid. Departementet vil nå åpne grensene for flypersonell man ikke har noen kontroll over. Ifølge departementet selv er det ikke krav om politiattest, ingen kontroll med bakgrunn eller rulleblad og ansatte fra land utenfor EU kan fritt oppholde seg og jobbe med flygninger ut og inn av Norge i tre måneder av gangen uten noen kontroll, sier Einan.
Parats nestleder ber norske myndigheter jobbe for å harmonisere nordiske og europeiske regler på dette området.
– Høringsnotatet legger ikke opp til noen konsekvensutredning overhodet og departementet kan ikke ha oversikt over konsekvensene i endringsforslaget. En endring, slik som foreslått, vil få betydning for bransjen i hele Europa og vi ber departementet utrede problemstillingen. Vår bekymring deles av en samlet global fagbevegelse, noe vi i gjentatte brev til samferdsel- og arbeidsdepartementet har gjort oppmerksom på, sier Einan.
Trussel for norske- og europeiske arbeidsplasser
Einan sier en slik endring av utlendingsforskriften vil føre til at norsk, nordisk- og europeisk flypersonell vil bli byttet ut med billigere arbeidstakere fra eksempelvis Asia.
– Norske myndigheter har i dag ikke kontroll på bruk av innleid personell fra EØS- området og det er nær totalt fravær av tilsyn og håndheving av gjeldene lover og regler. Disse arbeidstakerne vil fritt kunne benyttes til flygninger inn- og ut av Norge, i tillegg til innenlandsflygninger i Sverige og Danmark, sier han.
Allerede i dag er det ifølge Einan, og i notat fra samferdselsdepartementet, ingen HMS-kontroll med mange arbeidstakere i europeisk luftfart.
– Vi reagerer sterkt på at norske myndigheter nå vurderer å åpne for arbeidstakere også utenfor EU- og EØS området, uten å ha tilstrekkelig oversikt over allerede gjeldende HMS-bestemmelser for norsk og europeisk luftfart, sier Einan.
Kontakter
Vegard EinanParats nestleder
Tel:Mobil : 481 29 392vegard.einan@parat.comOm Parat
Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Enighet i meklingen – streik avverget på Stortinget26.8.2025 02:40:28 CEST | Pressemelding
Etter mekling på overtid natt til tirsdag 26. august ble Parat og arbeidsgiver på Stortinget enige om årets lønnsoppgjør. Dermed unngås streik.
Mekling for Stortingets ansatte starter mandag25.8.2025 09:30:00 CEST | Pressemelding
Mandag 25. august møtes partene hos Riksmekleren etter at lønnsoppgjøret for Stortingets ansatte endte i brudd tidligere i sommer. Dersom partene ikke kommer til enighet, blir det streik fra tirsdag morgen 26. august.
Sveriges tidligere statsminister med kraftig advarsel13.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Sveriges tidligere statsminister Fredrik Reinfeldt kommer til Arendalsuka med en kraftig advarsel: Den regelbaserte verdensordenen er i ferd med å kollapse, og erstattes av aggressiv nasjonalisme og stormaktsrivalisering.
Ungdomspartilederdebatt: Sikkerhet eller klima?13.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Statens pengebruk må prioriteres hardt mot forsvar, politi og eldreomsorg. Samtidig møter unge et tøffere arbeidsliv og økende utenforskap. Under Arendalsuka utfordres lederne fra seks ungdomspartier i en debatt arrangert av fagforeningen Parat.
Frykt for et menneskelig KI-gap i norsk arbeidsliv12.8.2025 11:44:30 CEST | Pressemelding
Teknologien er her, men henger menneskene og regelverket med? Arbeidstakerorganisasjonen Parat inviterer til debatt om kunstig intelligens (KI) i Arendal. De peker på et voksende gap mellom den raske teknologiske utviklingen og mangelen på kompetanse og retningslinjer på norske arbeidsplasser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom