Fremskyndet oppstart for OBOS-ligaen og Toppserien
19.5.2020 15:00:58 CEST | Norges Fotballforbund | Pressemelding
- Basert på gode erfaringer med oppstart for trening i Eliteserien og etter innspill og ønske fra ligaforeningene og klubbene i både OBOS-ligaen og Toppserien, har vi i dag besluttet at oppstart for fase 2 kan starte 14 dager tidligere enn opprinnelig planlagt. Det vil si at klubbene i de nevnte ligaene vil kunne starte med fotballtrening tidligst førstkommende mandag, 25. mai. Dette er selvsagt under forutsetning av at NFFs protokoll for trening følges. Vi opplever at klubbene er sterkt motiverte for å komme i gang neste uke og at det jobbes godt og konkret med å klargjøre det som skal til for å kunne sparke i gang, sier generalsekretær i NFF Pål Bjerketvedt.
Tirsdag besluttet NFF, etter gjennomført kartlegging og klare tilbakemeldinger fra klubbene på de ulike liganivåene, at klubbene i Toppserien og OBOS-ligaen kan starte opp med fotballtrening fra 25. mai, fremskyndet 14 dager fra opprinnelige dato. Dette innebærer samtidig at oppstart seriespill kan flyttes noe frem.
– Det er veldig deilig og etterlengtet at vi endelig kan offentliggjøre en konkret dato for oppstart i Toppserien. Klubbene har gjort en kjempejobb med å gjøre seg klare til å håndtere det krevende smittevernsregimet, og det har gått raskere enn ventet. Det er nok noen som ikke har alt på plass ennå, men det er likevel god tid til seriestart. Vi får en fin oppkjøringsperiode på nesten seks uker, noe som er godt å ta med seg etter lang tid uten kontakttrening, sier daglig leder i Toppfotball Kvinner, Hege Jørgensen.
- NTF er veldig glad for å få i gang OBOS-ligaen, og tidligere enn planlagt. Det skjer fordi erfaringer og gjennomføring har vært meget god så langt. Klubbene gleder seg stort til å komme i gang. OBOS-ligaen har et bredt spekter av klubber med mange unge spennende spillere, og 16 steder i landet får nå sine lokale forbilder i gang igjen, sier Leif Øverland i Norsk Toppfotball.
Kulturminister Abid Raja gleder seg også over at flere ligaer kan starte opp for fullt.
- Jeg er veldig glad for at Toppserien for kvinner og OBOS-ligaen nå også snart får starte opp igjen, etter gode erfaringer fra oppstarten av Eliteserien. Jeg har hatt en god dialog med Norges Fotballforbund, og vært tydelig på at også kvinnefotballen må få starte opp innenfor gjeldende smittevernregler. Regjeringen jobber videre med de økonomiske tiltakspakkene for idretten, og har varslet at vi innen 29. mai kommer tilbake med innrettingen på denne. Jeg ivrer for at breddeidretten for barn og unge også skal få åpne opp igjen så snart dette er smittevernfaglig forsvarlig. Jeg forstår godt alle de barn og unge som er utålmodige etter å få starte opp normal aktivitet, og vil gjøre det vi kan for å legge til rette slik at dette kan skje, sier kulturministeren.
Regjeringen ga i pressekonferanse 7. mai klarsignal for pilot i toppfotballen, med mulighet for treningsoppstart innenfor rammene som er satt i NFFs protokoll for gjennomføring av trening under covid-19 utbruddet 2020. Etter tett dialog med toppklubbene på herre- og kvinnesiden og alle interesseforeningene, var det bred enighet om at piloten skulle deles inn i to faser med ulike datoer for oppstart. Fase 1: Eliteserien, treningsoppstart tidligst 11. mai, kampoppstart tidligst 16. juni. Fase 2: Toppserien, OBOS-ligaen, trenings- og kampoppstart fire uker senere enn for Eliteserien. Nå er altså oppstarten for Fase 2 fremskyndet til 25. mai.
Oppstart av kamper i Toppserien og OBOS-ligaen planlegges første uken i juli. Detaljer og justert spilleplan vil bli diskutert med interessegrupperinger og rettighetshavere.
Oppstart av flere ligaer i en tredje fase er betinget av at det ikke lenger er nødvendig med de omfattende smittevernstiltakene og den strenge kontrollen som gjelder for første og andre fase.
Om Norges Fotballforbund
Følg pressemeldinger fra Norges Fotballforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Fotballforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Fotballforbund
PRIV.RED: Invitasjon til lansering av NFFs kampplan for jenter og kvinner i fotballen6.3.2026 12:56:12 CET | Pressemelding
For første gang i historien lanserer Norges Fotballforbund en helhetlig strategi for jenter og kvinner i fotballen. Kampplanen "Tid for handling! NFFs kampplan for jenter og kvinner 2026-2030" markerer en offensiv satsing, og følges opp med et betydelig øremerket budsjett. Tid: Lørdag 7. mars kl 15:00-15:45 Sted: Oceaneering (4. etasje), Lyse Arena, Stavanger Lanseringen innledes med en kort presentasjon fra fotballpresident Lise Klaveness, generalsekretær Karl-Petter Løken, seksjonsleder for talentutvikling Håkon Grøttland og fagleder for strategi og kvinnefotball Sissel Gynnild Hartley. Deretter flytter vi oss ut på banen, hvor lokale spillere er tilgjengelige og det blir lagt til rette for intervjuer og fotografering. I tillegg er tidligere toppspiller Andrine Hegerberg, som skriver masteroppgave om implementeringen av kampplanen, til stede og tilgjengelig for intervjuer.
PM: Norsk fotball starter salgsprosess for medierettighetene fra 202923.2.2026 09:02:21 CET | Pressemelding
Forbundsstyret i Norges Fotballforbund (NFF) har besluttet å igangsette en salgsprosess for medierettighetene for norsk fotball fra og med 2029. Prosessen gjennomføres i samarbeid med Norsk Toppfotball (NTF), Toppfotball Kvinner (TFK) og Norsk Ligafotball (NLF), og ledes av Toppfotballutvalget (TFU). TFU består av styrelederne i de nevnte ligaorganisasjonene og ledes av NFFs president. Målet er å sikre langsiktighet, forutsigbarhet og best mulig utvikling for hele norsk fotball. Beslutningen tas i en periode der norsk fotball står sterkt – sportslig, kommersielt og organisatorisk. Med kvartfinale i EM, VM‑deltakelse kommende sommer, herrelandslag i Nations League nivå A, deltakelse i Champions League på både kvinne‑ og herresiden, sterk lokal lidenskap for ligafotballen, rekordhøyt medlemstall og vekst i både seer‑ og publikumstall for Eliteserien og Toppserien, er interessen for norsk fotball større enn på lenge. - Norsk fotball er inne i en periode der svært mye går i riktig retning.
Invitasjon pressetreff med Lise og Karl-Petter6.2.2026 17:51:54 CET | Presseinvitasjon
Norges Fotballforbund inviterer til pressetreff med fotballpresident Lise Klaveness og generalsekretær Karl-Petter Løken mandag 9. februar - i etterkant av forbundsstyremøte og i forkant av forbundstinget som snart står for tur.
Gullballen 2025 til Graham Hansen og Haaland9.1.2026 12:04:26 CET | Pressemelding
Caroline Graham Hansen og Erling Braut Haaland er vinnerne av Gullballen 2025.
Enighet om herrelandslagets VM-bonuser18.11.2025 11:00:29 CET | Pressemelding
NFF er enige med landslagsspillerne og NISO om bonusordningen for neste sommers VM-deltagelse.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
