NRK

Frank Gander er ny utviklingsredaktør i Distriktsdivisjonen

Del
Frank Gander (52) er ansatt som ny utviklingsredaktør i Distriktsdivisjonen i NRK.
Frank Gander blir ny Utviklingsredaktør i Distriktsdivisjonen fra 1. september. FOTO: NRK
Frank Gander blir ny Utviklingsredaktør i Distriktsdivisjonen fra 1. september. FOTO: NRK

Gander kommer fra stillingen som redaktør for dokumentar og samfunn i NRK og har tidligere vært nettsjef i NRK, i tillegg til en rekke andre jobber som redaksjonell leder og journalist blant annet i VG, NRK og Aftenposten.

I sin nye jobb i Distriktsdivisjonen vil han være en pådriver innenfor strategi, innovasjon, kompetansebygging og fellessatsinger på tvers i tett samarbeid med de redaksjonelle miljøene i Distriktsdivisjonen og i NRK for øvrig.

Stillingen ble ledig etter at Jannicke Engan gikk til Dagens Næringsliv tidligere i vår. Utviklingsredaktøren er en del av distriktsdivisjonens ledergruppe og rapporterer til direktøren i Distriktsdivisjonen, Marius Lillelien.

 Frank Gander er et av de skarpeste strategiske hodene i NRK, har tung journalistisk kompetanse og er en leder som i flere roller har vist en unik evne til å få til utvikling på digitale plattformer. Det skjer enormt mye spennende på innholdssiden i Distriktsdivisjonen og Frank vil garantert bidra til å sette ytterligere fart i denne gode utviklingen, sier en svært fornøyd Lillelien om nyansettelsen.

Den nye utviklingsredaktøren Gander ser fram til å jobbe med NRKs oppdrag i hele landet.

– I denne nye jobben får jeg muligheten til å bruke alt jeg har lært og alt jeg kan – i lagarbeid med lederkolleger og redaksjoner for å forbedre journalistikken, strategiene, kompetansen og nyutviklingen. Målet er at vi sammen klarer å treffe og engasjere publikum med det aller beste innholdet fra hele Norge til hele Norge. Å jobbe med ulike oppdrag og problemstillinger i ulike deler av landet og divisjonen uten å selv ha alt ansvaret blir en ny rolle, og gir også meg masse ny læring, sier han.

– Jeg forlater dokumentar og samfunnsavdelingen etter fire helt fantastiske år, men samtidig fire krevende år sammen med 150 veldig dyktige fagfolk. I dokumentar- og samfunnsavdelingen har vi sammen redefinert avdelingens oppdrag og mål, satt nyutvikling i system og levert nyskapende, vesentlig og engasjerende journalistikk fra samtlige prosjekter og redaksjoner. Vi har satt dagsorden, vært modige i tema- og metodevalg, og har fått publikum til både å velge og elske innholdet vårt. Alt som følge av et enormt lagarbeid. Når muligheten i DDIV kom opp, så tar jeg med meg alle disse erfaringene fra DokSamfunn inn i den nye jobben.

Frank Gander begynner etter planen i sin nye jobb 1. september. Jobben som redaktør i dokumentar- og samfunnsavdelingen vil bli utlyst etter fellesferien, og en redaktør vil bli konstituert inntil en ny redaktør er på plass.

Kontakter

Bilder

Frank Gander blir ny Utviklingsredaktør i Distriktsdivisjonen fra 1. september. FOTO: NRK
Frank Gander blir ny Utviklingsredaktør i Distriktsdivisjonen fra 1. september. FOTO: NRK
Last ned bilde
Direktør i Distriktsdivisjonen, Marius Lillelien. FOTO: Ole Kaland/NRK
Direktør i Distriktsdivisjonen, Marius Lillelien. FOTO: Ole Kaland/NRK
Last ned bilde

Om NRK

NRK
NRK
Bjørnstjerne Bjørnsons plass 1
0340 Oslo

23 04 70 00http://www.nrk.no

NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.

Følg pressemeldinger fra NRK

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra NRK

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye