Fra vondt til verre: - Dette kan bli brutalt
27.1.2021 16:20:42 CET | LO | Pressemelding
I følge NAV kan tiltakene bety at flere titusener blir permittert. Dette kommer i tillegg til de rundt 200 000 som allerede er permittert eller er arbeidsledig.
- Dette kan bli brutalt. Vi går nå fra vondt til verre, sier LO-leder Hans-Christian Gabrielsen.
For LO er det viktigste å sikre inntekten og tryggheten til folk.
- Da må det ikke skapes mer tvil og usikkerhet for arbeidsfolk og næringsliv. Det må derfor bli slutt på kortvarige og usikre krisepakker. Norge er ikke friskmeldt før folk er tilbake i jobb. Krisetiltakene må derfor vare så lenge krisen varer, sier Gabrielsen.
LO-lederen har følgende beskjed å komme med til regjeringen:
- Det første regjeringen nå må gjøre er straks å iverksette opposisjonens anmodning om å forlenge permitteringsreglene og alle krisetiltak frem til 1. oktober. Så må flere av krisetiltakene som ble satt i gang i starten av koronakrisen på plass.
Tiltak som må på plass raskt:
• Permitteringsperioden må forlenges til 1. oktober.
• Utvide maksperioden for dagpenger til 1. oktober.
• Redusere grensen for rett til dagpenger fra 50 til 40 prosent permittert.
• De tre ventedagene mellom permittering og dagpenger må oppheves
• Senke gulvet på retten til å få dagpenger til 0,75 G.
Det betyr at alle som tjener rundt 75 000 kr eller mer vil få rett på dagpenger, når de blir permittert eller arbeidsledig. I dag er inntektsgrensen på 1,5 G.
• Gjeninnføre ferietillegget på dagpenger.
• Øke satsen i ordningen for selvstendig næringsdrivende og frilansere.
•Kompensasjon av tapt varelager på grunn av pålagt stenging.
• Lønnskompensasjon til bedriftene for å få permitterte raskere tilbake i jobb.
Kontaktperson: Geir Solaas Moen, 917 04 473
Om LO
Landsorganisasjonen i Norge (LO) er Norges største arbeidstakerorganisasjon. Over 970 000 medlemmer er organisert i fagforbund som er tilsluttet LO.
Følg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
Ny kommunikasjonssjef i LO7.9.2026 12:52:51 CEST | Pressemelding
LO styrker laget, og ansetter Tor A. Godal som ny kommunikasjonssjef
Konduktørene i Vy enige – lokførerne setter mekling på pause2.9.2026 05:58:01 CEST | Pressemelding
Norsk Jernbaneforbund er enige med Vy i årets lønnsoppgjør. Norsk Lokomotivførerforbund setter meklinga på pause. Det blir ingen streik nå.
Landsorganisasjonen i Norge uttrykker dyp sorg over tapet av vår folkekjære kong Harald. En lang arbeidsdag i folkets tjeneste er over28.8.2026 09:14:23 CEST | Pressemelding
Mottoet «Alt for Norge», som kong Harald videreførte fra sin far og bestefar, preget hans gjerning på alle områder og til alle tider. Gjennom dette ble han alle nordmenns konge.
Streikefare i Vy fra onsdag27.8.2026 14:08:12 CEST | Pressemelding
Konduktører og lokomotivførere holder jernbanen i gang til alle døgnets tider, året rundt. Da kan ikke deres rett til innflytelse over egen arbeidshverdag svekkes.
En ny og bedre AFP-ordning for flere26.8.2026 14:34:06 CEST | Pressemelding
LO-kongressen besluttet i 2025 å endre dagens ordning med avtalefestet pensjon (AFP). Nå har alle forbundene i LO blitt enige om hvordan en ny og bedre AFP-ordning kan sikre flere denne ekstrapensjonen, som er et tillegg til folketrygden og tjenestepensjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
