Forventer uttak av grenseulv
7.10.2021 09:48:17 CEST | Norges Jeger- og Fiskerforbund | Pressemelding

I august anbefalte sekretariatet i rovviltnemndene region 4 og 5 uttak av revirene Slettås, Mangen, Hornmoen og Rømskog. Sistnevnte er et grenserevir mot Sverige, og dermed måtte man først ta kontakt med svenske myndigheter.
Nå har myndighetene i Värmland sagt at de ønsker å ta ut ulv fra Rømskogreviret på svensk side. Det åpner for at også norske myndigheter kan gjøre det samme på norsk side. Både den norske og svenske jegerforbundet mener at forvaltning av grenseulvene er en felles utfordring.
Knut Arne Gjems, leder av Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF), forventer at rovviltnemndene opprettholder å ta ut Rømskogflokken.
- Grenserevirene har så langt vært en nøtt for myndighetene i både Norge og Sverige, men nå ser det ut til at vi får gjennomslag for at også grenseflokkene skal bli en del av den aktive forvaltningen, sier Gjems.
- Vi ser ingen grunn til at ikke rovviltnemndene skal opprettholde forslag til uttak av alle de fire flokkene. Ulveforvaltningen må ta hensyn til den tradisjonelle jaktkulturen i Norge, særlig knyttet til løshundjakt.
- Vi har et godt samarbeid mellom jegerorganisasjonene, sier Peter Eriksson, leder i Svenska Jägerförbundet (SJ). - Vi håper vedtaket om å ta ut grensereviret er første steget mot et bedre samarbeid mellom Norge og Sverige om en aktiv forvaltning av grenseulvene.
Nøkkelord
Kontakter
Espen FarstadInformasjonssjef
Tel:90 72 24 29espen.farstad@njff.noKnut Arne GjemsStyreleder
Tel:91877874gjems@naturogeiendom.noBilder
Lenker
Om Norges Jeger- og Fiskerforbund
Norges Jeger- og Fiskerforbund er landets eneste riksdekkende interesseorganisasjon for både jegere og sportsfiskere, og et av de viktigste miljøene for formidling av kunnskap om jakt og fiske i Norge.
Følg pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Jeger- og Fiskerforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Ventetiden er over for 70 000 nordmenn10.9.2026 09:10:48 CEST | Pressemelding
10. september starter en av de største jaktutfartene. Det er ventet at flere enn 70 000 jegere skal på småviltjakt.
Det blir rypejakt mange steder i Sør-Norge1.9.2026 10:50:43 CEST | Pressemelding
Etter uker med hektisk aktivitet er det klart: De fleste statsallmenningene vil tilby rypejakt også i år.
50 000 på vei til hjortejakt: NJFF oppfordrer jegerne til å sjekke nytt regelverk.31.8.2026 15:32:39 CEST | Pressemelding
1. september starter hjortejakta. Nytt regelverk for bruk av termisk gjør at Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) oppfordrer jegere til å sjekke hva som er lov der de skal jakte.
Massemønstring av kvinnelige jegere og fiskere19.8.2026 10:25:10 CEST | Pressemelding
Stadig flere kvinner jakter og fisker på fritiden. Til helga samles hundrevis av dem når lokale jeger- og fiskerforeninger over hele landet inviterer til Jentehelg.
Jakt på villreinens premisser18.8.2026 12:53:10 CEST | Kronikk
20. august er starten for villreinjakta. Engasjementet for å ta vare på villreinen er stort, og de fleste er enige om at det må gjøres noe. Utfordringen er at tiltakene treffer enkelte interesser hardt. Som jegere vil vi ta vår del av ansvaret og bidra til å redusere belastningen på villreinen. Samtidig bidrar jakta til å styrke villreinstammene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

