Fortsatt svak prisutvikling på mat

− Matvareprisene har sunket tre måneder på rad, så det var som forventet at de justerte seg noe opp fra mai til juni, sier Ingvill Størksen, direktør for Virke dagligvare.
Prisene på mat og drikke går normalt noe ned i tilbudsperioder som før jul, påske og skolestart, og justerer seg igjen resten av året.
− Det er vanlig at matvareprisene går noe opp i juni. Samtidig er det helt uvanlig med en så lang periode med nedgang i matvareprisene som vi har sett tidligere i år. Oppgangen vi ser nå er dermed helt som forventet, fortsetter Størksen.
I løpet av de siste 12 månedene har konsumprisindeksen økt med 0,7 prosentpoeng mer enn matvareprisene.
− Prisutviklingen på mat og drikke er svak sammenlignet med den generelle prisutviklingen på varer og tjenester. Konkurransen mellom dagligvarekjedene holder prisene nede, avslutter Størksen.
Nøkkelord
Kontakter
Ingvill Størksen, direktør Virke dagligvare.
Telefon: +47 959 00 506
Bilder


Om Virke
Virke er den ledende hovedorganisasjonen for tjenestenæringene i Norge, og representerer over 21 000 virksomheter. Vi jobber for bedre rammevilkår for våre medlemmer, og et Norge som verdsetter og satser på de som driver virksomhet.
Virke Dagligvare har nær 1900 medlemsbedrifter og omfatter det meste av den private dagligvarehandelen med kjedenes hovedkontorer, lagre, kjedeeide butikker, franchisebutikker samt leverandører.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Forventer tidenes sommerhandel24.6.2025 09:07:35 CEST | Pressemelding
Virke forventer tidenes norske sommerhandel, med en vekst på 5,3 prosent sammenlignet med 2024. En prognose hovedorganisasjonen har utarbeidet viser at nordmenn vil bruke totalt 119,5 milliarder kroner i norske butikker i løpet av juli og august. Sommerhandelen er spesielt viktig for Hardanger og Lofoten.
Kulturutsikter 2025: – Museene går for ny publikumsrekord20.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn vil i 2025 ha stort behov for kulturelle opplevelser, som både skaper samhold og gir et etterlengtet pusterom i hverdagen.
Ny styreleder i Hovedorganisasjonen Virke19.6.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Martina Pohjanen, Direktør for JYSK i Norge, er valgt som ny styreleder i Hovedorganisasjonen Virke.
Enighet mellom Virke og Norsk Journalistlag5.6.2025 12:31:43 CEST | Pressemelding
Virke og Norsk Journalistlag (NJ) har etter over tolv timer på overtid, kommet til enighet hos Riksmekleren om en ny tariffavtale på området for TV-underholdning.
En av fire bedrifter skal ansette sommervikarer4.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
I en fersk medlemsundersøkelse fra Virke oppgir 25 prosent av virksomhetene at de planlegger å ansette sommervikarer i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom