Fortsatt høy prisvekst på mat, men lavere enn i nabolandene

Økte kostnader og svak kronekurs
Alle ledd i matverdikjeden har opplevd store kostnadsøkninger det siste året. Både strøm, drivstoff, emballasje, gjødsel og råvarer har blitt betydelig dyrere. I tillegg har kronekursen svekket seg ytterligere, noe som gir økt pris på importerte matvarer. Sterk konkurranse i dagligvarebransjen bidrar til å dempe prisøkningene.
- Noe av oppgangen fra mars til april kan forklares med at påskekampanjene kom i mars i år. Likevel er prisveksten på dagligvarer i Norge lavere enn den vi ser i våre naboland, sier Bendik Solum Whist, bransjedirektør for dagligvare i Virke.
I Sverige hadde man ved siste måling en prisvekst på 19,7 prosent, mens danskene har opplevd en prisoppgang på 13,1 prosent.
- Dagligvareaktørene har denne våren tatt en stor del av kostnadene for økte priser fra leverandørene. Hard konkurranse mellom butikkene har bidratt til å dempe prisøkningene for forbrukerne, sier Whist.
Bendik Solum Whist, bransjedirektør for dagligvare
Kontakter
Gullik Slagsvold StøreKommunikasjonsrådgiverVirke
Tel:90408828gullik.slagsvold.store@virke.noBilder


Om Virke
Virke er handels - og tjenestenæringenes hovedorganisasjon. Våre 25 000 medlemsvirksomheter er ledende på alt fra å vaske gulv til å arrangere konserter, pleie eldre og ta vare på de yngste, selge mat, malerkoster, madrasser, og alt det andre vi har behov for. Handels- og tjenestenæringene gir hverdagen innhold.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Betydelig lavere matprisvekst i april9.5.2025 08:11:30 CEST | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer falt fra 8,7 prosent i mars til 3,3 prosent i april. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Gullruten: Her er finalistene til Årets deltaker5.5.2025 10:20:00 CEST | Pressemelding
I dag ble de fire finalistene til Årets deltaker presentert hos God morgen Norge på TV 2.
Gullruten 2025: Dette er de nominerte til Årets deltaker25.4.2025 08:10:00 CEST | Pressemelding
Fredag ble de ti nominerte til Årets deltaker offentliggjort hos God morgen Norge på TV 2. Vinneren er det publikum som skal bestemme.
Enighet i forhandlingene med LO og YS23.4.2025 19:50:44 CEST | Pressemelding
Onsdag 23. april ble LO og YS enige med Hovedorganisasjonen Virke i årets lønnsoppgjør.
Dette er de nominerte til Gullruten 202510.4.2025 14:28:34 CEST | Pressemelding
Torsdag 10. april ble de nominerte og den nye programlederen til Gullruten 2025 presentert.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom