Fortsatt høy aktivitet i luften
12.7.2022 09:04:01 CEST | Avinor | Pressemelding

Antall reisende til og fra Avinors lufthavner er opp 205 prosent sammenlignet med juni 2021, da tilsvarende tall var 1 521 345. Fra samme periode i 2019 er det imidlertid en nedgang på 11 prosent, da det var 5 189 170 passasjerer.
Trafikkøkningen på passasjersiden fortsetter å være størst innen utlandstrafikken. I juni 2022 var det 1 895 047 som reiste til og fra utlandet på Avinors lufthavner, som er en økning på 28 prosent fra mai i år, da tallet var 1 479 126. Det er også opp 1106 prosent fra juni 2021, da antallet var 157 122. Antall passasjerer var imidlertid fortsatt 18 prosent lavere enn i juni 2019, da det var 2 300 885 som reiste til og fra utlandet.
Antall kommersielle flybevegelser har økt fra 34 585 i juni 2021 til 55 800 i juni 2022, en vekst på 61 prosent. Sammenliknet med juni 2019 var det 3 prosent færre flybevegelser, da antall kommersielle flybevegelser var 57 823.
Høy aktivitet i lufttrafikktjenesten
Til tross for flyteknikerstreik, utfordringer for flytrafikken i Europa og kanselleringer som følge av dette i juni, er aktiviteten i luften totalt sett høy.
− Som tallene viser er vi tett på trafikknivåene fra 2019 for kommersielle flygninger, og når det kommer til antallet flybevegelser ligger dette høyt. Flere steder registrerer vi at vi har flere flybevegelser i 2022 enn i 2019. Det innebærer at det er høy aktivitet på våre lufthavner, sier Joachim Westher-Andersen, kommunikasjonssjef i Avinor.
Gått forbi nivået før pandemien
Et eksempel på det er Bergen lufthavn, Flesland. I juni 2022 var det en økning i flybevegelsene der på 13 prosent mot 2019 (8210 i juni 2022 mot 7289 i juni 2019).
− Det er god trafikk på Bergen lufthavn, Flesland, og vi har kommet raskere tilbake enn vi tidligere har trodd. Vi har både mange flybevegelser og mange passasjerer, sier Helge Eidsnes, lufthavndirektør, Bergen lufthavn, Flesland.
Dette bildet bekreftes også av flygelederne som forestår flysikringstjenestene.
− Når det kommer til flybevegelser har den senere tiden vært tett opp til situasjonen før pandemien. På enkelte lufthavner er trafikken også høyere enn hva det var før pandemien, eksempelvis for Bergen og Værnes. Det er hektisk, utfordrende og positivt å jobbe i Avinor Flysikring for tiden, sier Robert Gjønnes, leder i Norsk Flygelederforening (NFF).
Lufthavndirektør Eidsnes forteller at Widerøe har satset på Bergen lufthavn som hub, og at det har bidratt til økt aktivitet.
− Antall reisende på innland ligger godt over 2019-nivået hos oss. Dette er viktig for både lufthavnen og aktørene her, og etter to magre år er det kjærkomment å få passasjerer og aktivitet tilbake. Vi erfarer at syv av ti overnattingsgjester har kommet med fly til Bergen, og dette er også viktig for reiselivet i regionen, sier Eidsnes.
Trafikkstatistikken til Avinor vedlagt.
*Kommersielle flybevegelser inkluderer rute-, charter- og fraktfly samt offshore helikopter.
https://avinor.no/konsern/om-oss/trafikkstatistikk/trafikkstatistikk
Nøkkelord
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder

Dokumenter
Lenker
Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av elfly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3.000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og salg på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Glad for løsning og slutt på streiken24.8.2026 14:02:27 CEST | Pressemelding
Det ble i dag enighet mellom Spekter/Avinor Flysikring og Norsk Flygelederforening om en tariffavtale. Enigheten betyr at streiken avblåses, og at flytrafikken nå kan gå som normalt.
Fakta om flygelederstreiken og konsekvensene for flytrafikken24.8.2026 11:29:18 CEST | Aktuelt
Det ble fredag 21. august brudd i meklingen mellom Spekter/Avinor Flysikring og Norsk Flygelederforening (NFF). Flygeledere er tatt ut i streik, og dette påvirker kapasiteten i Flysikringstjenestene i norsk luftrom, og ved norske lufthavner. Når kapasiteten reduseres, må flytrafikken tilpasses den bemanningen som er tilgjengelig. Flysikkerheten kommer alltid først.
Flygelederstreiken fortsetter: Betydelige konsekvenser for flytrafikken de kommende dagene22.8.2026 10:00:07 CEST | Pressemelding
Flygelederstreiken mellom Norsk Flygelederforening (NFF) og Spekter/Avinor Flysikring fortsetter. Nå er konsekvensene for de første dagene ved et nytt streikeuttak 25. august klart.
Brudd i forhandlingene mellom NFF og Spekter21.8.2026 07:27:01 CEST | Aktuelt
Det er uforståelig at Norsk Flygelederforening nå iverksetter en streik som på helt urimelig vis vil ramme flypassasjerer og flytrafikken. Flygelederforeningen har i forhandlinger takket nei til lønnstillegg i tråd med frontfagsnormen, noe som tilsvarer i snitt 62 000 kroner til hver flygeleder. Arbeidsgiver har heller ikke krevd å endre noen av arbeidsvilkårene i tariffavtalen for flygelederne, sier Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten i Arbeidsgiverforeningen Spekter.
Ny fraktrute skal frakte 200 tonn norsk laks til Shanghai hver uke19.8.2026 15:42:07 CEST | Pressemelding
China Southern åpner 19. august en ny direkte fraktrute mellom Oslo lufthavn og Shanghai. Med to ukentlige avganger og plass til rundt 100 tonn last per flyvning får norsk næringsliv betydelig mer fraktkapasitet til et av Norges viktigste markeder i Asia.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
