Første norske kvalifisering til LEN Open Water Cup i Barcelona
21-åringen kvalifiserte seg på bakgrunn av flotte resultater de senere årene. Malene Rypestøl vant i august 2022 Norges mesterskapet i Open Water på 5km med tiden 1.03,20. I november 2019 ble hun norsk mester i 1500m freestyle i basseng med tiden 16.03,29.
Med kvalifiseringen skal Malene Rypestøl opp imot noen av verdens beste Open Water svømmere, når hun 24. september svømmer 10km i Barcelona. En distanse som i fjor ble vunnet av Jeanette Spiwoks fra Tyskland med tiden 1.57,05. Det er en utfordring Malene Rypestøl gleder seg til.
- Jeg er så stolt som får prøve dette og nå i utlandet. Forventningene til konkurransen er stor og forventingene til de andre sitt nivå er høyt, forteller Malene Rypestøl.
Malene Rypestøls egne forventninger er beskjedne.
- Da jeg deltok i NM var distansen på 5km i en rolig innsjø i Norge. Nå skal jeg prøve meg på 10km i sjøen i Spania. Det blir nok litt tøffere, men det er det som er så spennende med svømming i åpent vann. Det er tøffere og annerledes. Jeg deltar ikke for å oppnå noe plassering. Jeg deltar for å utfordre meg selv og se om dette er noe jeg trives med og ønsker å delta på igjen senere, forteller Malene Rypestøl.
Talentet for Open Water svømming ble oppdaget litt tilfeldig for Malene Rypestøl som er vant til å svømme i basseng. I mai 2022 var treningsmengden og trøkket på svømming i basseng for ensformig. Det var da at Malene Rypestøl ble oppmerksom på NM i Open Water. En disiplin hun aldri tidligere har prøvd, men med kort betenkningstid besluttet hun å stille til start ved det nært forestående NM.
- Før NM Open Water hadde jeg hatt treningsøkter i basseng, og ingen i åpent vann. Forventingene var lave, men innsatsen var høy og jeg tok alt rundt veldig seriøst og ville ikke la tilfeldigheten avgjøre noe, forteller Malene Rypestøl og fortsetter:
- Jeg hadde gruet meg litt til 5km i åpent vann og å holde på lenge. I det startskuddet gikk koblet hjernen seg automatisk av. Jeg svømte og svømte. Kom inn i en motorisk driv jeg aldri har kjent på før. Jeg husker halvveis at jeg ofret en liten tanke på at jeg begynte å bli stiv i nakken, men tanken forsvant etter noen få sekunder og kom aldri tilbake. Da jeg så mållinjen så spurtet jeg litt og vips var det ferdig, forteller Malene Rypestøl med tilbakeblikk på NM triumfen.
LEN Open Water Cup finner sted 24. September med deltakere fra hele verden. Det er siste konkurranse i en serie som har gitt langdistansesvømmere muligheten til å konkurrere i Open Water over en lengre periode.
Nøkkelord
Kontakter
Bjørn SolengGeneralsekretær
Tel:93421799bjorn@svomming.noBilder
Lenker
Om Norges Svømmeforbund
Norges SvømmeforbundSognsveien 73, Idrettens Hus – Ullevål Stadion
0855 Oslo
21 02 90 00http://www.svomming.no
Norges Svømmeforbund er en organisasjon som skal arbeide for at alle mennesker gis muligheter til å utøve svømmeaktivitet ut fra sine ønsker og behov.
Norges Svømmeforbund skal være en positiv verdiskaper for individ og samfunn, og en ledende organisasjon for å fremme svømmeaktiviteter og livredning. Norges Svømmeforbunds arbeid skal preges av frivillighet, demokrati, lojalitet og likeverd.
Følg pressemeldinger fra Norges Svømmeforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Svømmeforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Svømmeforbund
Regjeringen kutter livsviktig svømmeopplæring3.12.2025 19:10:07 CET | Pressemelding
Budsjettforliket om statsbudsjettet 2026 har kuttet bort nesten 78 millioner i tilskudd til å gjøre barnhagebarn tryggere i vann. Norges Svømmeforbund er svært skuffet over beslutningen, og vi ønsker svar fra partiene på hvordan de i tiden fremover skal bøte på dette? Hvordan skal de legge til rette for inkludering av barn rundt vann og sikre drukningsforebyggende arbeid? Siden 2015 har midlene til svømmeopplæring i barnehagene vært et viktig bidrag til å skape trygghet i vann og utjevne sosiale forskjeller. Ordningen har bidratt til at marginaliserte barn har fått tilbud om gratis opplæring. Dette har vært i tråd med faglige anbefalinger basert på at tidligere undersøkelser har vist at svømmeopplæringen i skolen starter for sent. Ordningen har økt i tråd med økt etterspørsel og møtte i 2025 heller ikke de reelle behovene. Vi håpte derfor på en økning i potten og er derfor svært overrasket over at de er fjernet. Midlene til svømmeopplæring i barnehager inngår også i regjeringens handli
Sander Kiær Sørensen med ny norsk rekord og semifinaleplass i EM Kortbane3.12.2025 13:34:42 CET | Pressemelding
EM Kortbane i svømming arrangeres i Lublin, Polen fra 2.-7. desember. På andre dag av mesterskapet setter Sander Kiær Sørensen fra Bærumsvømmerne ny norsk rekord på 200 fri med tiden 1.41,87.
I morgen starter EM Kortbane i svømming for den norske troppen1.12.2025 20:17:39 CET | Pressemelding
Våre utøvere fikk en formsjekk under NM i Asker for noen uker siden. Nå ser vi frem til å se de i aksjon under EM Kortbane som arrangeres i Lublin, Polen. EM Kortbane avsluttes søndag 7. desember.
Klart for NM Kortbane 2025 i Asker12.11.2025 10:34:40 CET | Pressemelding
13. til 16. november går NM Kortbane av stabelen i Holmen Svømmehall, med Asker Svømmeklubb som vertskap for mesterskapet. Norges beste svømmere i junior-, senior- og paraklassene møtes til fire dager med konkurranser på høyt nasjonalt nivå. Vi kan se frem til sterke prestasjoner, ekte svømmeglede og mange spennende dueller i bassenget.
Fredrik Solberg tar bronsemedalje i finalen på 50 fri27.9.2025 13:08:22 CEST | Pressemelding
Fredrik Solberg fra OI svømming svømmer inn til bronsemedalje i finalen på 50 fri. Fredrik svømmer inn på tiden 25,53 i finalen og tar bronsemedaljen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom