Første del av nye Trondheim S åpner i dag
I dag åpner en ny parkeringskjeller under bakken på Trondheim Sentralstasjon. Samtidig ferdigstilles ny gate over parkeringskjelleren. Dette er det første byggetrinnet av ny jernbanestasjon og en helt ny bydel på Trondheim S.

Bane NOR Eiendom, som eier Trondheim S, har bygget den nye parkeringskjelleren under Fylkesveien og ut mot kanalen, mellom Jernbanebrua og Polithuset i Trondheim sentrum. Parkeringshuset, som vil hete Trondheim S P-hus, har 210 offentlige parkeringsplasser, som alle kan benytte seg av. 11 av plassene er avsatt som HC-plasser og det er montert hele 100 ladere for elbiler.
Fylkesveien over parkeringskjelleren er reetablert og rustet opp, og har blitt et flott byrom med fire kjørefelts vei der to er kollektivfelt, holdeplasser for Metrobuss, ny sykkelvei og en promenade langs kanalen.
- Vi flytter parkeringsplassene fra gateplan og under bakken, og frigjør dermed areal til byutvikling, brede fortau og sykkelvei. Dette er første byggetrinn i det som blir Norges mest moderne kollektivknutepunkt, sier Arne Hognestad, prosjektsjef i Bane NOR Eiendom.
Inn- og utkjøring til parkeringskjelleren vil være via Havnegata ved Scandic Nidelven, og inn- og utgang via nytt heis- og trappehus rett ved Jernbanebrua.
Nye Trondheim S ferdig i 2025
Bane NOR Eiendom starter nå det andre byggetrinnet, som blant annet vil inneholde Trondheims nye jernbanestasjon. Bygget kommer til å inneholde en helt ny stasjonsbygning med inngang fra Stasjonsplassen. Bygningen vil bli oppført langs Sjøgangen, og skal ligge som et lokk over de fire første jernbanesporene. Det vil inneholde ankomsthall og lokaler for servicefunksjoner, café og restaurant.
Den nye stasjonsbygningen blir mer brukervennlig med både heis og rulletrapper ned til sporene. I tillegg blir det bygget 12 000 kvadratmeter med kontorer i bygget. De forberedende arbeidene er i gang, og byggingen av den nye stasjonsbygningen starter for fullt rett etter nyttår. Bygget skal stå ferdig i fjerde kvartal 2025.
- Det er ikke ofte det bygges en ny jernbanestasjon i Norge. Nye Trondheim S er et grønt byutviklingsprosjekt, og skal bli et bedre kollektivknutepunkt for buss, båt og tog. Vi utvikler knutepunktet for at flere skal reise klimavennlig med tog og mer sømløst kollektivt, sier Hognestad.
Ny bydel på knutepunktet
I 2026 starter byggingen av om lag 250 nye boliger, handels/forretningsareal, ny og overbygget bussterminal for regional busstrafikk og innendørs sykkelparkering.
Gjennom byggingen av boliger skapes det en ny bydel med liv og aktivitet som binder sammen bydelen med både Midtbyen, Brattøra og østre bydeler. Attraktive og sørvendte næringsarealer på bakkeplan med bredt fortau vil også bidra til et mer levende område.
- Dette er en betydelig satsing der vi bygger en helt ny bydel. Å kombinere kollektivknutepunkt med bolig og næring bidrar til at flere kan bo og jobbe i sentrum og la bilen stå. Mindre bilbruk reduserer utslipp av eksos, svevestøv, mikroplast og CO2. I tillegg til å styrke kollektivtrafikken vil fortetting på knutepunkt redusere byspredning og økt arealbruk i randsonene, sier prosjektdirektør Dag Haugdal i Bane NOR Eiendom.
Øker kapasiteten på Trønderbanen
Togtilbudet i Trøndelag får også et historisk løft. Flere store prosjekter skal gi passasjerene og godstransporten et bedre, raskere og mer klimavennlig togtilbud.
Trønder- og Meråkerbanen går fra dieseldrift til grønn og utslippsfri elektrifisering. Vi bytter ut gamle signalsystem i Midt-Norge med et moderne, digitalt og nasjonalt system. SJ Norge har satt inn nye, hybride tog på Trønderbanen, der vi planlegger en dobling av kapasiteten med flere person- og godstog. Bane NOR Eiendom har også bygd nytt jernbaneverksted på Støren. Prislappen for den midtnorske jernbanesatsingen er på rundt 12 milliarder kroner.
Nøkkelord
Kontakter
Stine StrachanKommunikasjonssjefKunde & Marked
Tel:90788968stine.strachan@banenor.norAnne Sofie KirkhusmoPressesjefBane NOR
Tel:416 74 135anne.sofie.kirkhusmo@banenor.noDøgnåpen pressevakt
For alle typer spørsmål, ikke minst for hendelser i togtrafikken der pressevaktene uttaler seg på relativt kort varsel.
Bilder




Om Bane NOR
Bane NOR er et statlig foretak med ansvar for den nasjonale jernbaneinfrastrukturen.
Foretaket har ansvaret for planlegging, utbygging, forvaltning, drift og vedlikehold av det nasjonale jernbanenettet, trafikkstyring og forvaltning og utvikling av jernbaneeiendom. Bane NOR har det operative koordineringsansvaret for sikkerhetsarbeidet og operativt ansvar for samordning av beredskap og krisehåndtering.
Bane NOR har om lag 3.500 ansatte og har hovedkontor i Oslo.
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
Gjenåpningen av Follobanen tar lengre tid og holdes stengt inntil videre25.1.2023 15:07:12 CET | Pressemelding
Arbeidet med å gjenåpne Follobanen pågår for fullt, men testene har avdekket fire kabler som må skiftes. Vi erkjenner at tidsplanen med feilretting og testing har vært for optimistisk.
Invitasjon til pressebrief onsdag 25. januar25.1.2023 11:11:25 CET | Pressemelding
Bane NOR inviterer til pressebrief onsdag 25. januar kl. 14 om oppdatert status for fremdriftsplanen for testprogrammet på Follobanen. Konsernsjef Gorm Frimannslund og konserndirektør Stine Undrum er til stede.
Invitasjon til pressebrief mandag 23. januar23.1.2023 11:23:55 CET | Pressemelding
Bane NOR holder pressebrief om Follobanen mandag 23. januar kl. 16.00. Konsernsjef Gorm Frimannslund og konserndirektør Stine Undrum er til stede.
Utsetter åpningen av Follobanen til søndag 12. februar19.1.2023 14:00:33 CET | Pressemelding
Arbeidet med feilretting og testing av skjøter og endeavslutninger viser seg å være mer omfattende og tidkrevende enn forventet. Vi har derfor besluttet å utsette åpningen av Follobanen.
Oppdatert status om testprogrammet på Follobanen18.1.2023 15:25:15 CET | Pressemelding
Mandag denne uka startet Bane NOR testingen av Follobanen. Vi er godt i gang med testingen av anlegget. Testkjøring med tog starter lørdag 21. januar i stedet for fredag 20. januar.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom