Forskningsprosjekt skal gjøre undervisningen mer engasjerende

Olaug Ueland er lærer ved Dalane VGS i Egersund. Hun er også med i forskningsprosjektet INTERACT, som skal studere samhandlingen mellom lærer og elev i klasserommet. Det neste skoleåret skal hun filme undervisningen i klasserommet sitt, og få tilbakemeldinger på undervisningssituasjonene som oppstår fra sin helt egen, personlige coach. Dette skal gjøre samhandlingen med elevene enda bedre.
– Som lærer i en hektisk hverdag med mange sammensatte oppgaver, kan man se seg litt blind på seg selv. Jeg har allerede oppdaget ting som jeg med fordel kan gjøre en bitteliten endring på, og få en mye bedre effekt, sier hun.
Hun er med i et av de største forskningsprosjektene på videregående opplæring i Europa, der målet er å studere interaksjonene mellom lærer og elev i klasserommet.
På første rad sitter elevene Heiley Bendiksen (15) og Sara Mong-Olsen (16). De synes det er spennende at skolen er med i et så stort og viktig forskningsprosjekt som INTERACT. De har troen på at læreren deres blir bedre av å se seg selv på video-opptak, og i tillegg får veiledning av en coach.
– Og så er ikke søkelyset på oss, men på læreren vår og på undervisningen, så det gjør ikke noe at vi blir filmet. Jeg synes bare det er kult, sier Heiley, og ser på medeleven sin, som nikker samtykkende.
– I begynnelsen var det litt rart at undervisningen skulle filmes, men det tok ikke lang tid før vi glømte det helt. Jeg tror det er bra at læreren får mulighet til å se seg selv på film. Det gjør nok at man ser ting på en litt annen måte, sier Sara.
Om forskningsprosjektet INTERACT:
- Totalt 12 skoler og 100 lærere fra Rogaland og Møre og Romsdal er med i forskningsprosjektet INTERACT
- Dette er et av de største forskningsprosjektene på videregående opplæring i Europa
- Målet med prosjektet er å undersøke hvordan digital videobasert dialog kan støtte lærere i arbeidet med å styrke kvaliteten av interaksjoner i klasserommet for igjen å øke elevenes engasjement og læring
Nøkkelord
Kontakter
Maria Gilje StrandKommunikasjonsrådgiverLæringsmiljøsenteret, UiS
Tel:97982268Tel:97982268mariagiljestrand@gmail.comBilder


Lenker
Om Universitetet i Stavanger (UiS)
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Stavanger (UiS) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)
Slik var vikingenes forsvarssystem30.9.2025 00:01:00 CEST | Pressemelding
Menneskene i vikingtidens Norge levde i konstant frykt for å bli angrepet av fiender. For første gang er vikingenes beredskapssystem kartlagt.
Arkeologisk museum fyller 50 år24.9.2025 13:26:40 CEST | Presseinvitasjon
I år fyller universitetsmuseet i Stavanger, Arkeologisk museum, 50 år. Fredag 17. oktober skal vi feire det brede spekteret av forskning, forvaltning og formidling som museet står for.
10 år med døgnåpent bibliotek25.8.2025 14:04:08 CEST | Pressemelding
26. august 2025 er det ti år siden UiS åpnet Norges første døgnåpne universitetsbibliotek. Den gangen var mange skeptiske, men det har blitt en suksess.
Regjeringen vil finansiere psykologi-studium ved UiS23.8.2025 11:31:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen foreslår å tildele 30 studieplasser til profesjonsstudiet i psykologi ved Universitetet i Stavanger (UiS).
Høyere poengkrav enn noensinne ved UiS25.7.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
Det har aldri vært høyere poengkrav for å studere ved UiS. Det viser tallene fra årets hovedopptak i Samordna opptak. Paramedisinstudiet krevde hele 61,4 poeng i ordinær kvote og var det paramedisinstudiet i landet det var vanskeligst å komme inn på. Bachelor i rettsvitenskap var det nest vanskeligste studiet å komme inn på ved UiS med 60 poeng i ordinær kvote.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom