Foreslår koronatiltak for Konkurransetilsynet

- Koronautbruddet skaper en utfordrende arbeidssituasjon for konkurransemyndighetene. Jeg er opptatt av å sikre at de får tilstrekkelig rom for å treffe gode beslutninger, samt gjøre riktige prioriteringer mellom saker, sier næringsminister Iselin Nybø.
Regjeringen foreslår at Konkurransetilsynet midlertidig skal ha mulighet til å gjøre unntak fra enkelte saksbehandlingsregler i konkurranseloven. Forslaget er sendt på høring, med frist fredag morgen.
Forlenger frist med 15 dager
Konkurransetilsynet fører blant annet tilsyn med fusjoner. Konkurranseloven inneholder en rekke absolutte frister for å gjennomføre slike kontroller. Dersom en fusjon er meldt til Konkurransetilsynet, regnes den som godkjent dersom tilsynet ikke har ferdigbehandlet saken innen fristen.
Konkurransetilsynets saksmengde forventes å øke som følge av koronakrisen. For å sikre Konkurransetilsynets mulighet til å prioritere hastesakene, foreslår departementet å forlenge fristene med femten virkedager i alle disse sakene.
Delegere myndighet
Det er også en risiko for at kapasiteten i Konkurranseklagenemnda blir sprengt som følge av pandemien. I dag skal alle saker behandles av en nemnd på tre medlemmer.
Nærings- og fiskeridepartementet foreslår at nemndas leder kan gi ett enkeltmedlem eller Klagenemndssekretariatet myndighet til å treffe vedtak i saker der dette er forsvarlig.
24-timers høring
Høringen er begrenset til en 24-timers høring. Dette skyldes at det haster svært å få på plass en midlertidig forskrift for å håndtere koronakrisen.
Bilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Setter søkelyset på likestilling og mangfold29.10.2025 17:41:20 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss åpnet en likestillingskonferanse og møtte kvinnelige sjøfolk i Mumbai.
Nye muligheter for norsk sjømat i India29.10.2025 08:59:15 CET | Pressemelding
Avtalen om handel og økonomisk partnerskap mellom EFTA-statene og India trådte i kraft for en måned siden. Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss ser et stort potensial for norsk sjømat i verdens mest folkerike land.
Totalkvoten for kolmule reduseres i 202624.10.2025 07:56:11 CEST | Pressemelding
Kyststatene er enige om totalkvoten for kolmule.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Levanger 27. oktober23.10.2025 13:22:49 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Levanger mandag 27. oktober for å se rasområdet og møte Norske Skog, NHO og næringslivet i Trøndelag. Besøket skal handle om konsekvensene av kvikkleireskredet for næringsliv, forsyningssikkerhet og infrastruktur.
Husk å stille klokken23.10.2025 10:47:51 CEST | Pressemelding
Natt til søndag skal klokken stilles én time tilbake, fra klokken 3:00 til 2:00. Da blir morgenen lysere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
