Folk vil dele sine helsedata
Kobling av data kan skape bedre forskning og dermed bedre helse. Norge har mange registre over nordmenns helsetilstand. Det finnes registre for sykdommer som kreft, hjerte- og karsykdom, og for medisinbruk og informasjon om blant annet sosial bakgrunn og miljøfaktorer. Prosessen for å bruke dataene til forskning er ofte komplisert og tungvint. Derfor går vi glipp av verdifull kunnskap.
-Vi kan forstå mer om sykdommer og utvikle bedre medisiner og behandlingsmetoder dersom forskere i større grad får tilgang til å koble sammen data fra mange registrene. I dag er dette vanskelig og tidkrevende for forskere.
-Det er en tillitserklæring at folk vil dele helsedataene sine og på den måten bidra til forskning for bedre helse. Men da må vi også vise oss den tilliten verdig. Derfor er bedre personvern og bedre innsyn i egne helsedata et sentralt premiss for regjeringens videre utvikling av en helseanalyseplattform som også skal gi enklere tilgang til helsedata for forskere, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Iselin Nybø.
-Mer og bedre forskning skaper bedre helse. Derfor er det viktig å gjøre det enklere å forske på helse, sier administrerende direktør i Forskningsrådet John-Arne Røttingen.
Direktoratet for e-helse har nå som mål å tilrettelegge for bedre utnyttelse av data lagret i norske helseregistre med støtte fra Forskningsrådet. Helsedataprogrammet skal utvikle en sikker teknisk plattform som vil forenkle tilgangen og legge til rette for avanserte analyser på tvers av helseregistre, grunndata og andre kilder til helsedata.
En ny befolkningsundersøkelse med 1318 svar i regi av Helsedataprogrammet viser at nordmenn ønsker å dele helsedata til samfunnstjenlige formål, under forutsetning om at personvernet ivaretas godt (95 prosent). Befolkningen er også generelt svært positiv til å delta i forskningsstudier. Deltakelse motiveres både av et ønske om å bidra til å forbedre helsetjenester for fellesskapet og av personlig erfaring med helse og sykdom.
- Enklere tilgang til helsedata gir mange samfunnsgevinster, både for den enkelte og for befolkningen som helhet, sier direktør i Direktoratet for e-helse Christine Bergland.
Programmet har et overordnet samfunnsmål om å involvere innbyggere og å styrke personvernet. Innbyggerne skal få bedre innsyn i egne data og enklere kunne håndtere egne rettigheter.
En felles helseanalyseplattform vil være god og effektiv ressursbruk, det vil gi uvurderlige gevinster i form av gode medisinske næringsmuligheter og bedre helse.
Om undersøkelsen
Undersøkelsen har blitt gjennomført i regi av Helsedataprogrammet (HDP). Den handler om bla. beskyttelsesbehov og personvern av helseopplysninger, befolkningens kjennskap til helseregistre, og tanker om sekundærbruk og lagring av helsedata.
Helsedataprogrammet skal bidra til bedre folkehelse, kunnskapsbaserte helsetjenester og bedre styringsunderlag for å gjøre riktige prioriteringer av ressursbruk, samt mer involverte innbyggere og en styrket pasientrolle.
Direktoratet for e-helse i tildelingsbrevet har fått i oppdrag å etablere et program for helseregistre for utvikling av fellesløsninger på tvers av registrene.
Behovet for effektiv anvendelse av helsedata er et strategisk viktig område for helse og omsorgsektoren og for forskning på området.
Nøkkelord
Kontakter
Vivill VinsryggPressekontakt
Tel:95 700 450vv@forskningsradet.noChristian Haug-MobergPressekontakt
Tel:+47 976 72 419chh@forskningsradet.noBilder
Om Forskningsrådet
Forskningsrådet er den nasjonale organisasjonen for finansiering av forskning og eksperimentell utvikling (FoU) og FoU-støttet innovasjon. Forskningsrådet skal være en markert forsknings- og innovasjonspolitisk aktør nasjonalt og internasjonalt, en strategisk investor, en synlig og inkluderende samfunnsaktør og en kunnskapsbasert rådgiver. Gjennom disse rollene skal vi legge til rette for utviklingen av sterke forsknings- og innovasjonsmiljøer som hevder seg i den internasjonale konkurransen, skaper innsikt, bidrar til verdiskaping og til å løse de samfunnsutfordringene Norge og verdenssamfunnet står overfor. Forskningsrådet skal gi næring til nye ideer, gjøre grensesprengende forskning og radikal innovasjon mulig og jobbe for et samfunn der forskning brukes og deles.
Følg pressemeldinger fra Forskningsrådet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forskningsrådet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forskningsrådet
271 millioner kroner til energi- og petroleumsforskning i næringslivet16.12.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Forskningsrådet tildeler støtte til 23 innovasjonsprosjekter i norske bedrifter. Bedriftene skal blant annet utvikle ny løsning for høytemperatur varmepumper, batterisystemer for storskala solcelleanlegg og undersøke hvordan kunstig intelligens kan brukes for å overvåke oljesøl.
277 millioner kroner til helseforskning og helseinnovasjon15.12.2025 06:25:00 CET | Pressemelding
15 forskningsprosjekter kan nå settes i gang. Sammen skal forskere, helsenæringen og helsetjenesten blant annet finne løsninger for digital oppfølging av eldre immigranter, økt forsyningssikkerhet for legemidler og dronetjeneste for levering av blodprøver.
48 millioner til forskning på miljø og naturverdier knyttet til havbunnsmineralvirksomhet12.12.2025 18:00:00 CET | Pressemelding
Tre samarbeidsprosjekter mellom forskningsorganisasjoner og samfunns- og næringsaktører får finansiering for å styrke kunnskapsgrunnlaget om havbunnsmineralvirksomhet. Prosjektene vil gi ny innsikt i biologisk mangfold knyttet til havbunnsmineraler og i de geologiske prosessene som danner mineralforekomster på havbunnen.
47 millioner kroner til forskning for fred og forsoning i Midtøsten og Nord-Afrika10.12.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Seks forskningsprosjekter får nå støtte gjennom Forskningsrådets utlysning for fred og forsoning i Midtøsten og Nord-Afrika. Prosjektene skal bidra med ny kunnskap om regionens store utfordringer og muligheter, og styrke grunnlaget for norsk utenriks- og sikkerhetspolitikk.
97 millioner kroner til forskning på sammenhengen mellom mat, miljø, klima og folkehelse27.10.2025 14:57:44 CET | Pressemelding
Åtte forskningsprosjekter har fått støtte til å forske på sammenhenger mellom mat, miljø, klima og folkehelse. Prosjektene handler om blant annet mikroplast, ultraprosessert mat og makt i matsystemene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
