Folk tror på høyere boligpriser

– Folks boligprisforventninger holder seg på et høyt nivå samtidig som de fleste også tror på høyere boliglånsrenter fremover. Husholdningene vurderer altså at lånekostnadene skal opp fra et allerede svært høyt nivå, og at boligprisene likevel skal videre opp. Resultatene har trolig sammenheng med at boligprisene har holdt seg godt oppe på tross av renteøkningene, og at husholdningene vektlegger seneste utvikling når de danner sine forventninger, sier Hilde Midsem, sjeføkonom i NBBL.
Boligprisforventningene har tatt seg kraftig opp det siste halve året, men holdt seg om lag uendret den siste måneden. Boligprisforventningene var høyere i mai i år enn det som har vært gjennomsnittet siste 5 år.
Litt flere tror på høyere boliglånsrenter
Andelen som tror at boliglånsrentene skal videre opp økte i mai. 88 prosent oppga at de venter høyere boliglånsrenter ett år frem i tid, opp fra 84 prosent i april. Det var særlig andelen som tror at rentene skal øke mye som vokste den siste måneden. 18 prosent tror rentene skal øke mye. Renteforventningene har tatt seg relativt kraftig opp siden januar. Bare 11 prosent tror at boliglånsrenten er lavere om et år.
Jobbtryggheten tok seg litt opp
Når det korrigeres for andelen som svarer «ikke relevant», svarte 5,5 prosent at de i stor eller ganske stor grad er bekymret for å miste jobben. 84 prosent var i liten eller ganske liten grad bekymret, mens 10 prosent svarte «hverken eller». Jobbtryggheten, målt på denne måten, var svakt høyere i mai enn de foregående månedene hittil i år.
Konklusjon: Boligmarkedsbarometeret svekkes marginalt
Sammenlignet med april tror klart flere at renten skal videre opp. Boligprisutsiktene holder seg om lag uendret. Jobbtryggheten tok seg svakt opp fra april til mai. Samlet innebærer de tre komponentene at Boligmarkedsbarometeret svekket seg litt fra april til mai, etter å ha styrket seg over flere måneder. Indeksverdien falt fra 17 i april til 15 i mai. Dette er om lag på nivå med gjennomsnittet siste 5 år. I månedene september til og med desember i fjor var indeksverdien negativ.
Nøkkelord
Kontakter
Hilde Karoline MidsemSjeføkonom
Tel:98488643hkm@nbbl.noTonje Rock LøwerKommunikasjonsdirektør
Tel:930 93 468trl@nbbl.noBilder

Lenker
Om NBBL - Norske Boligbyggelag
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Nytt gjennombrudd for sol på tak og fasader i blokkbebyggelsen25.5.2023 12:12:36 CEST | Pressemelding
Stortingets vedtak - og regjeringens varslede forslag - om å gjøre det enklere med lokal energiproduksjon er et nytt gjennombrudd for solceller på tak og fasader i blokkbebyggelsen. Potensialet er 1,3 TW bare på tak. Når dette potensialet blir utløst betyr det styrket forsyningssikkerhet, lavere strømpris og mye spart, uberørt natur.
Flomutsatte områder: Hvem har ansvaret og hvem dekker erstatningen i borettslag og sameier?13.5.2023 08:00:00 CEST | Pressemelding
Nedbørsmengder i flomutsatte områder kan føre til alvorlige utfordringer for beboere. Men hvem er ansvarlig og hvem dekker erstatningen hvis boligen din blir rammet av oversvømmelse?
Ingen «Enova-milliard» i revidert nasjonalbudsjett11.5.2023 13:39:40 CEST | Pressemelding
– Det er bra at Enova nå omdisponerer 500 mill. mer til energieffektivisering i 2023. Husholdningene har betalt inn nær 4 milliarder kroner til Enova siste 10 år, men mottatt langt mindre. Derfor blir det viktig at en stor del av de 500 mill. går til vanlige folk som skal gjøre vanlige energitiltak i egne boliger, sier Bård Folke Fredriksen, adm. dir. i NBBL
Slik får du alle med på dugnaden28.4.2023 07:15:00 CEST | Pressemelding
Med våren kommer også dugnadstiden for mange borettslag og sameier. Dette er en anledning for beboerne til å samarbeide og gjøre uteområdene trivelige for den kommende utesesongen, og å gjennomføre nødvendig vedlikeholdsarbeid uten store kostnader. Dessverre kan det noen ganger være vanskelig å få alle beboere til å delta på dugnaden.
Boligprisoptimisme blant norske husholdninger27.4.2023 07:30:00 CEST | Pressemelding
62 prosent tror på høyere boligpriser de neste 12 månedene, ifølge NBBLs Boligmarkedsbarometer for april. Bare 12 prosent tror på boligprisnedgang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom