Folk reiser meir enn i fjor, men mindre enn i 2019

Ser vi på tala så langt i år samanlikna med 2021, er talet på passasjerar dobla. Men om ein samanliknar med 2019 (januar til og med november) ligg talet framleis 18 prosent bak 2019-nivå.
Flyrørsler
Det var 59 921 flyrørsler i november i år, 2000 fleire enn i november i fjor, og ein auke på 3 prosent. Om ein samanliknar med november 2019, er det nedgang på 9 prosent.
Framleis påverka av pandemien
– Det er nok fleire ting som spelar inn. Innbyggjarar i heile Europa uroar seg for privatøkonomien, grunna ein sterk auke i levekostnader som reduserer talet på reiser. Fleire verksemder praktiserer også i større grad enn før pandemien digitale møte for samhandling. Dette trur vi er viktige faktorar som gjer at passasjertala framleis ikkje er på nivå med 2019. Effektar av krigen i Ukraina og pandemien har påverka folk og bedrifter sine reisevanar. Utsikta for vinteren synes tøff for store delar av luftfarten, seier Gaute Skallerud Riise, direktør trafikkutvikling i Avinor.
Fleire til utlandet
Framleis er reiser til utlandet den største drivaren for den samla auka av reisande. I november reiste 1 243 745 passasjerar (+51 prosent) mellom Avinors lufthamner og utlandet. I november i 2021 reiste825 832. Talet er framleis 19 prosent lågare enn i november 2019.
Innanlands
2 402 879 reiste innanlands i november i år. Det er 7 prosent fleire enn i 2021, men 7 prosent færre enn i same månad i 2019.
Oslo lufthamn
I november var auken på Oslo lufthamn på 24 prosent samanlikna med november i fjor. Innanlandstrafikken auka med 9 prosent og utanlands var auken 44 prosent. Men samanlikna med november 2019 er passasjertala framleis 15 prosent lågare.
-Vi er glade for at flytrafikken nærmar seg normalnivå. Hovudflyplassen i landet er inngangsporten for turistar til Noreg, og porten ut i verda for både nordmenn og norsk næringsliv. Avinor bidrar til at flytrafikken avviklast sikkert, stabilt og effektivt både for passasjerane og flyselskapa, seier Stine Ramstad Westby, lufthamndirektør på Oslo lufthamn.
I Avinor-nettverket er det slik at dei lønsame lufthamnene subsidierer dei ulønsame. Oslo lufthamn sitt bidrag til å oppretthalde flyplassar i heile Noreg er avgjerande.
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder
Dokumenter
Lenker
Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Nå starter julerushet på Sola17.12.2025 14:21:26 CET | Pressemelding
158 000 passasjerer skal reise gjennom Stavanger lufthavn de neste to ukene. Her er oversikten over de travleste dagene i juleutfarten.
Avinor må ha kontroll på alle områdene ved Stavanger lufthavn16.12.2025 15:26:45 CET | Pressemelding
Det er innført et nytt system for styring og kontroll av det svært trafikkerte området foran Stavanger lufthavn, Sola. Aktører som har tilgang til området er blant annet buss, taxi, varelevering og crew-transport. Alle aktørene har tilgang til området gjennom en passeringsavtale. Dette er noen taxisentraler uenige i, og enkelte løyvehavere velger derfor å ikke inngå slike avtaler for sine biler. Resultatet er at det er langt færre taxier enn normalt tilgjengelig på lufthavnen.
Nå starter julerushet på Trondheim lufthavn, Værnes16.12.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Nesten 171 000 passasjerer skal reise gjennom Værnes de neste to ukene. Her er oversikten over de travleste dagene i juleutfarten.
Nå starter juletrafikken på norske flyplasser16.12.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
2,2 millioner passasjerer skal reise gjennom landets flyplasser de neste to ukene. Her er oversikten over de travleste dagene i juleutfarten.
Avinor lyser ut Norges største parkeringskontrakt12.12.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Oslo, 12.desember – Avinor lyser nå ut Norges største parkeringskontrakt. Den gjelder drift og kommersiell utvikling av parkeringsanleggene ved Oslo lufthavn for perioden 2027–2031, med en estimert verdi på om lag 3,5 milliarder kroner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

