Folk på Østlandet ikke i tvil: Julemat og juleøl hører sammen

En fersk undersøkelse fra analysebyrået YouGov viser at folk på Østlandet har et godt forhold til juleøl når det serveres sammen med mat. 92 prosent av de spurte sa at juleøl passer bra eller svært bra i situasjoner der det serveres mat.
Juleøl er brygget for å passe norsk julemat
– Vi synes jo det er svært hyggelig at så mange østlendinger forbinder juleøl med god mat, siden juleøl ofte brygges for å komplettere de smaksrike og ofte fete tradisjonelle norske julerettene, sier Emma Bjørke Wellén, ølekspert og ølsommelier i Ringnes.
Åtte av ti østlendinger foretrekker å nyte juleølet til julemiddager hjemme, hos familie eller hos venner, mens 46 prosent sier de velger juleøl til maten når de er på julebord.
Tar ikke julen på forskudd
– Vi ser også at østlendingene ikke er de som tar julen på forskudd og løper for å kjøpe juleøl så snart disse kommer i salg i butikker og på Vinmonopolet tidlig i november, sier Bjørke Wellén.
Nesten syv av ti østlendinger sier de kjøper juleøl først i desember, mens tre av ti sniker inn noen flasker i november.
Juleøl og juletrefest hører ikke sammen
YouGov-undersøkelsen viser også i hvilke situasjoner nordmenn generelt mener det passer seg å drikke juleøl.
– Det er helt tydelig at mange forbinder det med tradisjonelle juleselskaper sammen med venner og familie. Mer enn halvparten av de spurte mener det er sosialt akseptabelt å drikke juleøl i familieselskaper, sier Bjørke Wellén.
Omtrent like mange mener det slett ikke er akseptabelt med juleøl på juletrefesten.
Kontakter
Nicolay BruusgaardKommunikasjonssjef
Tel:+47 900 84 257nicolay.bruusgaard@ringnes.noBilder




Om Ringnes
Ringnes AS er Norges største bryggeriselskap med ca. 900 medarbeidere. Selskapet eies av Carlsberg Group, som er et av verdens ledende bryggerikonsern. Vi leverer øl, brus og vann til hele det norske drikkemarkedet og vi er stolte av våre mange populære merkevarer!
Følg pressemeldinger fra Ringnes
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Ringnes på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Ringnes
Smaken av påske!11.4.2025 11:19:41 CEST | Pressemelding
Appelsiner, Kvikk Lunsj og selvfølgelig Solo i glasset. Nordmenn elsker påsketradisjoner.
Gatorade tar sats i Norge!10.2.2025 09:12:39 CET | Pressemelding
Den originale sportsdrikken fra 1965, kjent som verdens største sportsdrikkmerke, lanseres nå i to nye smaker. Det blir også første gang det lanseres en sukkerfri variant av Gatorade i det norske markedet. Som en del av satsningen har Gatorade inngått et spennende samarbeid med Holmenkollen Skifestival.
Topp for alkoholfritt øl i julen19.12.2024 10:46:22 CET | Pressemelding
Nordmenn drikker mer alkoholfritt øl i julen enn ellers i året. Det kommer frem av en fersk Norstat-undersøkelse.
Brusen Villa fyller 60 år6.12.2024 09:01:12 CET | Pressemelding
Den populære brusen med smak av fruktchampagne het opprinnelig Villa Farris og ble lansert av Farrisfabrikken i 1964.
Norges sprekeste 90-åring26.3.2024 11:36:23 CET | Pressemelding
Solo, en av Norges mest kjente og kjære merkevarer, fyller 90 år. I flere tiår har den gule brusen vært en selvskreven del av norske påsketradisjoner og skapt glede og god stemning i norske hjem og hytter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom