Folk flest tror på høyere boligpriser

Blant de 1.000 spurte i NBBLs månedlige undersøkelse tror 59 prosent på stigende boligpriser det neste året, en nedgang på kun ett prosentpoeng fra oktobermålingen. Kun åtte prosent tror på boligprisfall det neste året. Resterende respondenter tror enten på uendrede boligpriser eller har ingen formening.
Hele 86 prosent av respondentene forventer høyere boliglånsrente det neste året, den høyeste andelen registrert siden oppstart av spørreundersøkelsen i 2018. Husholdningene ser dermed ut til å ha fått med seg at Norges Bank planlegger fire renteøkninger fremover, den første allerede i desember. Kun 3,8 prosent oppgir at de er bekymret for å miste jobben det neste året. Det er færre enn før pandemien.
– Boligprisveksten dempes av renteoppgangen og har vært moderat det siste halvåret. Dette bør imidlertid ikke bli en hvilepute. Boligprisene ligger nesten 15 prosent høyere enn før pandemien, og det er fortsatt viktig å holde farten oppe på tilbudssiden. NBBL har derfor tre råd til myndighetene: 1) Øk tilgangen på byggeklare tomter i pressområder. 2) Ha større forutsigbarhet i saksbehandlingen. 3) Raskere saksbehandling. Økt boligbygging demper prisveksten og gjør det enklere å etablere seg på boligmarkedet. For selv om boligprisene flater ut akkurat nå, vet vi fra historien at prisveksten sjelden er stabil over tid, sier Frengstad Bjerknes.
Les hele barometeret her.
Nøkkelord
Kontakter
Christian F. BjerknesSjeføkonom
Tel:970 40 963cb@nbbl.nowww.nbbl.no/blogg/Tonje Rock LøwerKommunikasjonsdirektør
Tel:930 93 468trl@nbbl.nowww.nbbl.no/blogg/Bilder

Lenker
Om NBBL - Norske Boligbyggelag
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Prisen på borettslagsboliger økte 1,9 prosent i andre kvartal2.7.2025 12:01:00 CEST | Pressemelding
Prisen på borettslagsboliger økte 1,9 prosent fra første kvartal til andre kvartal i år, ifølge NBBLs kvartalsvise prisstatistikk for borettslagsboliger.
Husholdningene venter høyere boligpriser og lavere renter24.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Husholdningene går inn i sommeren med høye forventninger til boligprisene og økt tro på lavere renter, det viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for juni.
Optimismen i boligmarkedet holder seg oppe27.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Til tross for noe lavere forventninger enn ved inngangen til året, peker NBBLs Boligmarkedsbarometer for mai mot fortsatt høy etterspørsel i boligmarkedet.
10 millioner gir ikke 130.000 boliger15.5.2025 12:19:40 CEST | Pressemelding
Husbanken er tom, og ti millioner kroner til raskere byggesaker vil ikke få fart på boligbyggingen alene. De som sliter med å komme inn på boligmarkedet, får lite ekstra drahjelp i revidert nasjonalbudsjett.
Færre boliger for førstegangskjøperne29.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Store forskjeller for førstegangskjøpere i norske byer, viser Førstehjemindeksen fra Norske Boligbyggelags Landsforbund. Men én negativ trend preger alle byene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom