Følg Idrettens kvinnedag mandag 8. mars
5.3.2021 10:02:53 CET | Norges idrettsforbund | Presseinvitasjon

Hvorfor arrangerer vi Idrettens kvinnedag?
Den internasjonale kvinnedagen angår i høyeste grad idretten også, og i 2018 arrangerte vi for første gang Idrettens kvinnedag. Dagen er viktig for å sette søkelys på den kjønnsubalansen som finner sted blant toppledere i norsk idrett. Idrettens kvinnedag er også viktig for å dele det gode arbeidet som gjøres på dette området av flere organisasjonsledd, og den er viktig for å utfordre idretten til å jobbe videre med problematikken.
Program:
- Åpning og velkommen ved idrettspresident Berit Kjøll
- Hilsen fra kulturminister Abid Q. Raja
- Presentasjon fra digital rundbordskonferanse ved Elisabeth Faret (styremedlem i NIF) og Roar Bogerud (styreleder i Viken idrettskrets)
- Hva skal til for at kvinner ønsker å ta lederverv i norsk idrett? Samtale med Emilie Westbye (president i Norges Motorsportforbund) og Cecilia Flatum (leder av Deloitte Consulting Norge)
- Barrierer og muligheter for kvinner/jenter i idrettsorganisasjonen. Samtale med Åsne Havnelid (administrerende direktør i Norsk Tipping) og Marlene Persson (stipendiat ved NOVA OsloMet)
- Hvordan har andre organisasjoner jobbet med å få til et kvinneløft? Samtale med Louise Kathrine Dedichen (viseadmiral og sjef for Forsvarets militærmisjon i Brussel) og Marie Louise Sunde (lege, gründer, foredragsholder og daglig leder i Equality Check)
- Hvordan kan menn bidra i arbeidet med å øke andelen kvinnelig ledere? Samtale med Erik Røste (president i Norges Skiforbund) og Halvor Granerud (landslagshopper, Norges Skiforbund)
- Oppsummering og avslutning
Kontakter
Pernille IngebrigtsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:911 53 059pernille.ingebrigtsen@idrettsforbundet.noBilder
Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
9 millioner kroner i støtte til barn og unge gjennom Coop-dugnaden15.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Coop-dugnaden har i 2026 gitt støtte til 3154 barn og unge. Dette er det høyeste antallet som har fått støtte i én enkelt tildelingsrunde siden ordningen startet. Årets tildeling fordeler over 9 millioner kroner til barn som trenger økonomisk bistand for å kunne delta i idretten.
Minneord over Hans Majestet Kong Harald V28.8.2026 08:50:43 CEST | Pressemelding
Ved bortgangen av Hans Majestet Kong Harald har Norge mistet en folkekjær og respektert monark.
Opprop til regjeringen for et nytt nasjonalt toppidrettssenter24.8.2026 12:35:54 CEST | Pressemelding
I dag overrakte idrettspresident Zaineb Al-Samarai et opprop fra alle 55 særforbundene i Norge til regjeringen for finansiering av et nytt nasjonalt toppidrettssenter på neste års statsbudsjett.
Åpen time for pressen 20. august17.8.2026 14:33:57 CEST | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 20. august kl. 09.30-10.00 etter idrettsstyremøte nr. 13.
Idretten bygger Norges omdømme og merkevare internasjonalt12.8.2026 10:57:27 CEST | Pressemelding
En ny analyse fra Burson dokumenterer hvordan norske idrettsprestasjoner styrker Norges internasjonale omdømme og merkevare.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

