Fokus på trafikksikkerhet i kommunene har god effekt
16.11.2021 07:00:00 CET | Trygg Trafikk | Pressemelding

– Kommunene er en svært viktig trafikksikkerhetsaktør og har et stort ansvar for å forebygge ulykker. I tillegg er kommunen den største arbeidsgiveren i mange kommuner i landet, sier Harald Heieraas.
Heieraas er seniorrådgiver i Trygg Trafikk og ansvarlig for godkjenningsordningen Trafikksikker kommune. Å bli godkjent som Trafikksikker kommune betyr ikke at det ikke skjer trafikkulykker, men det er et kvalitetsstempel for godt, målbevisst og helhetlig arbeid med trafikksikkerhet på tvers av alle sektorer i kommunen.
– Siden oppstarten har vi godkjent 128 kommuner, og vi hadde et ønske om å finne ut hvilken effekt tiltaket har hatt i kommunene, sier Heieraas.
Gjennom spørreundersøkelse og intervjuer med kommunalt ansatte i 24 kommuner har forskere fra Transportøkonomisk institutt (TØI) undersøkt følger for trafikksikkerhetskultur i kommuner som blir godkjent som Trafikksikker kommune.
I rapporten kommer det frem at holdningsarbeidet som gjennomføres i tiltaket Trafikksikker kommune viser meget gode resultater. Tilnærmingen bryter med den tradisjonelle tankegangen, som fokuserer på fysiske trafikksikkerhetstiltak. Det er også et betydelig rimeligere tiltak.
Økt fokus kan gi nedgang i ulykker
Rapporten konkluderer med at tilnærmingen i Trafikksikker kommune er i tråd med tidligere studier, som viser at tiltak rettet mot sikkerhetskultur og sikkerhetsledelse kan gi betydelig nedgang i trafikkulykker.
Respondentene i spørreundersøkelsen opplever klart positive effekter av økt fokus på trafikksikkerhetskultur:
- 67 prosent oppgir at fokuset på trafikksikkerhet har økt hos nærmeste leder
- 62 prosent oppgir at fokuset på trafikksikkerhet har økt blant kolleger
- 58 prosent oppgir at det har blitt lettere å ta opp spørsmål som angår trafikksikkerhet på egen arbeidsplass
- Respondentene oppgir også at de generelt sett tenker mer på trafikksikkerhet i arbeidshverdagen og at de oppfører seg sikrere i trafikken
– Vi synes dette er positive tall. De viser at tiltaket har ønsket effekt, samtidig som at vi ser at det er et potensiale for å jobbe videre med å innarbeide en god trafikksikkerhetskultur blant ansatte i norske kommuner, sier Heieraas.
Se rapporten fra TØI her: "Trafikksikker kommune som tiltak for å utvikle kommunal trafikksikkerhetskultur"
Kontakter
Harald HeieraasSeniorrådgiver
Tel:91 70 66 96heieraas@tryggtrafikk.noJanina MostiKommunikasjonsrådgiver
Tel:48058688Tel:48058688mosti@tryggtrafikk.noBilder
Om Trygg Trafikk
Trygg Trafikk jobber for at færrest mulig skal omkomme eller bli hardt skadd i trafikken. Vi er tilstede i alle landets fylker. Trygg Trafikk er både samarbeidspartner og pådriver overfor myndigheter og bedrifter. Vi er også et bindeledd mellom frivillige aktører og myndigheter.
Følg pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Trygg Trafikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Trygg Trafikk
Advarer mot elsparkesykler langs skoleveien19.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Elsparkesykler har gjort skoleveien mer uoversiktlig og utrygg. – De minste barna er særlig utsatt når vinglete elsparkesyklister kommer susende på gangveien, mener Trygg Trafikk.
Selvkjørende biler: Er vi klar for å slippe rattet?11.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
EU-systemet er under stort press om å godkjenne såkalt selvkjørende biler på europeiske veier. – Ny teknologi har potensial til å redde mange liv i trafikken, men den er fortsatt umoden, mener Trygg Trafikk.
Skolestart: Nå skal 600 000 barn ut på veien10.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nå er det skolestart, og trafikkbildet endrer seg. Snart myldrer det av spente barn, og en god del av dem er på vei til skolen for første gang.
18 omkomne på veiene i juli3.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Ikke siden 2016 har så mange mistet livet i sommermåneden. Så langt har 70 personer omkommet i trafikken, mot 62 i fjor.
Må stramme inn regler for bruk av ATV og UTV23.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Med førerkort for traktor eller lett-MC har du lov til å kjøre de fleste ATV-er fra du er 16 år, og uten spesifikk opplæring for kjøretøyet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

