FNs Havkonferanse: Norge forplikter seg til global lederrolle fram til 2030

– Det er grunnleggende for fiskerinæringa og alle som jobber med sjømat, at havet har god helse. Derfor meddeler jeg under FNs havkonferanse at Norge forplikter seg til å fortsette arbeidet med det globale handlingsnettverket for bærekraftig mat fra havet. Vi må samarbeide om å ivareta havet som matfat og for å nå målene vi har satt oss, sier fiskeri- og havminister Bjørnar Skjæran.
Kun en liten andel av maten verden spiser kommer fra havet. Samtidig trengs mer mat til en stadig voksende befolkning.
Bærekraftsmålene
En oppgave for Norge gjennom ledelsen av det globale handlingsnettverket blir å få flere til å se to av FNs bærekraftmål i sammenheng: Bærekraftsmål 2 som handler om matsikkerhet og utrydding av sult og bærekraftsmål 14 som handler om sunne hav.
Norge forplikter seg til å fortsette det globale samarbeidet for bærekraftig mat fra havet - Handlingsnettverket for akvatisk mat - helt til 2030.
– På FNs havkonferanse i Lisboa handler alt om å redde havet – ikke bare for klimaets del, men også fordi uten rene hav blir det dårligere og mindre mat til verdens befolkning, sier statsråden.
Viktig forpliktelse
– Dette er en viktig forpliktelse for Norge og det er ikke uten grunn at vi tar den på oss. Norge har ledende kunnskap og kompetanse om bærekraftige hav, høsting og produksjon av mat fra havet, og om sjømat, ernæring og helse. Denne kunnskapen kan bidra til å fremme betydningen mat fra havet har, både for matsikkerheten og ernæringen globalt, sier han.
Fisk og forvaltning
Sammen med Sjømatrådet besøkte statsråden denne uken Lisboas supermarked Pingo Doce, hvor over 90 prosent av klippfisken som selges er norsk.
– Norsk fisk er sunn, god og bærekraftig. I tillegg til at Norge har fisk å by på, er det minst like viktig for oss å fortelle om våre erfaringer med bærekraftig forvaltning av våre havområder. Uten kunnskapsbasert forvaltning, er det ikke sikkert det ville lagt stabler med tørrfisksider i portugisiske butikker, sier statsråden.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Skal løfte norsk romvirksomhet til nye høyder4.12.2025 10:30:00 CET | Pressemelding
Regjeringen starter arbeidet med ny stortingsmelding om romvirksomhet.
Grønn maritim utvikling på agendaen i Kina2.12.2025 09:27:30 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss hadde politiske møter i Beijing før hun besøkte Shanghai og åpne næringslivspaviljongen på den maritime messen Marintec, der Norge var invitert som æresgjest.
Trafikklyssystemet – rapporter om lusepåvirkning i 20251.12.2025 17:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen har fått rapporter om hvilken påvirkning lakselus har hatt på villaks i 2025. Rapportene offentliggjøres i dag av Styringsgruppen.
Fremmer norsk-tysk industri- og romsamarbeid1.12.2025 14:55:48 CET | Pressemelding
Norge og Tyskland forsterker næringslivs- og teknologisamarbeidet for å styrke konkurransekraften og trygge arbeidsplasser.
Sjømatbonanza i Beijing1.12.2025 14:02:38 CET | Pressemelding
Interessen for norsk sjømat er stor i Kina. Det fikk fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss erfare da hun møtte om lag 20 journalister fra flere av Kinas største mediehus på et laksearrangement i Beijing.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
