FN-kino til Norge: "Under the Wire" er første film ut
24.5.2019 13:37:52 CEST | FN-sambandet | Presseinvitasjon

FN-kino kommer til Norge: FN-kino (UN Cinema) presenterer filmer for et europeisk publikum for å belyse problemstillinger knyttet til FNs bærekraftsmål og Agenda 2030. Konseptet har allerede hatt en rekke visninger i Finland og Sverige. Nå står Norge for tur, når FN-kino inntar Kulturhuset i Oslo.
Den 13. februar 2012 ankom krigskorrespondenten Marie Colvin og fotografen Paul Conroy det krigsherjede Syria. Målet var å rapportere om situasjonen til sivile fanget i den beleirede byen Homs, som var under angrep av den syriske hæren. Kun én av dem returnerte.
Filmen Under the Wire er basert på Paul Conroys bok med samme navn, og er en gripende fortelling om menneskers utrolige overlevelsesinstinkt i møte med overveldende motgang. Filmen gir et tankevekkende innblikk i krigsreportasjens brutale bakside, og viser hvor mye journalister må ofre for å belyse den grusomme virkeligheten.
Organisasjonene Reportere uten grenser og Committee to Protect Journalists anser Syria som det dødeligste landet i verden for journalister, nest etter Afghanistan (2018). Syrias borgerkrig har revet i stykker landets sosiale struktur, og både media og kulturliv er fylt av feilinformasjon og preget av selvsensur.
Filmen inneholder originalt videomateriale fra Conroy og Colvins reise til byen under beleiring, noe som bringer krigens grusomhet sjokkerende nærme publikum. Publikum advares om sterke scener.
Filmvisningen etterfølges av en paneldebatt: Filmregissør Chris Martin, syrisk borgerjournalist og en av filmens protagonister Wael al-Omar, korrespondent og filmskaper Anders Sømmer Hammer og Rune Ottosen fra UNESCO Norge. Debatten vil foregå på engelsk.
Filmvisningen er gratis, men krever at man er forhåndregistrert. Registrer deg her: https://bit.ly/2v3OFFc.
Språk: Engelsk, arabisk. Filmen har engelsk undertekst.
Varighet: 1 time, 35 min
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=eysbjp3867U
For å se denne videoen, må du gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Nøkkelord
Kontakter
Terje KarlsenPresseansvarlig
Tel:+47 957 99 767terje.karlsen@fn.noBilder





Om FN-sambandet
FN-sambandet jobber for økt kunnskap om FN og internasjonale spørsmål. Vi har seks distriktskontorer som dekker hele landet. Det finnes FN-samband i mer enn hundre land.
Følg pressemeldinger fra FN-sambandet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra FN-sambandet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra FN-sambandet
Denne uka i FN: Hvem ligger best an til å bli FNs neste generalsekretær?31.8.2026 14:32:23 CEST | Pressemelding
Hver mandag ettermiddag gir vi deg informasjon om ukas viktigste hendelser i FN.
FN-sambandet minnes Kong Harald: En tydelig forsvarer av FN og fellesskapet28.8.2026 11:19:38 CEST | Pressemelding
Kong Harald, som sovnet stille inn fredag 28. august, var gjennom sine 35 år som Norges monark en tydelig forsvarer av internasjonalt samarbeid, mangfold og menneskeverd. Verden må investere i FN, var budskapet da han talte til verdens ledere i FN allerede i 2000.
Kutt tvinger FN-sambandet til å legge ned tre kontorer: Mange tusen elever mister undervisning om FN og demokrati30.6.2026 12:46:29 CEST | Pressemelding
Fra 1. januar 2027 kan FN-sambandet bli tvunget til å legge ned kontorene i Trondheim, Stavanger og Kristiansand. Konsekvensen er at mange tusen elever og lærere mister et undervisningstilbud om FN, demokrati, menneskerettigheter og bærekraft som i dag brukes av skoler over hele landet. Bakgrunnen er en nær halvering av organisasjonens statlige finansiering de siste fire årene.
Denne uka i FN: Har Menneskerettighetsrådet gjort en forskjell i folks liv?22.6.2026 14:11:37 CEST | Pressemelding
DENNE UKA I FN: Hver mandag ettermiddag gir vi deg informasjon om ukas viktigste hendelser i FN.
Denne uka i FN: Dette forventer vi fra «Flyktningregnskapet 2026»8.6.2026 15:04:49 CEST | Pressemelding
Hver mandag ettermiddag gir vi deg informasjon om ukas viktigste hendelser i FN.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
