Flere velger nullutslippskjøretøy
4.7.2022 08:31:06 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

Stor økning av elektriske bybusser
Hele 77,8 prosent av alle personbilene som ble registrert fra 1.januar til 1.juli i år, er nullutslippskjøretøy.
Totalt ble 54.279 nullutslippskjøretøy førstegangsregistrert i løpet av årets seks første måneder.
Når det gjelder lette varebiler går 28,2 prosent av årets førstegangsregistrerte lette varebiler på elektrisitet. Dette er en økning på 12,8 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Her er det fortsatt dieselbiler som dominerer med 71,8 prosent.
For bybusser har vi hatt stor økning i år sammenlignet med fjoråret. I fjor var andelen førstegangsregistrerte elektrisk drevne bybusser på 30,7 prosent, mens tallet for i år er hele 80,4 prosent. Det er dermed registrert dobbelt så mange elektriske bybusser hittil i år sammenlignet med samme periode i fjor.
Et stykke igjen til tungtrafikk uten eksos
Også andelen nullutslippskjøretøy (elektrisk, hydrogen, brenselcelle) blant tunge kjøretøy øker sakte, men sikkert. Mens det i 2016 bare ble førstegangsregistrert én lastebil som gikk på elektrisitet, var tallet 30 slike kjøretøy i perioden 1.januar til 1.juli i fjor. I år er tallet steget til 96. Foreløpig lave antall, men pilen peker oppover.
17,7 prosent av den totale personbilparken i Norge kjører på elektrisitet eller hydrogen. Av en bilpark på 2 922 204 personbiler utgjør det 516 279 utslippsfrie.
Her kan du selv finne andelen nullutslippskjøretøy: Nullutslippsmålene Statens vegvesen
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Trafikant og kjøretøy(Besvares mellom kl. 08 - 15.30)
* Føreropplæring
* Førerkort
* Kjøretøy
* Utekontroll
* Trafikkstasjoner
* Tilsyn med trafikkskoler, verksteder og parkeringstilbydere
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Sluttfører arbeid på E12 Revelåga bru16.4.2026 15:30:55 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen sluttfører nå arbeidet på E12 Revelåga bru.
Brannøving i E16 Flenjatunnelen16.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen arrangerer, i samarbeid med Aurland brann og redning, brannvernøving i Flenjatunnelen torsdag 23. april.
Bare ett gjennomslipp på natt15.4.2026 15:37:30 CEST | Pressemelding
– Vi må fjerne et gjennomslipp i Nappstraumtunnelen på natt for å frigi arbeidstid. Fra og med 20. april slippes ikke biler gjennom tunnelen kl. 03.00.
Snart kommer årets asfalt15.4.2026 13:42:20 CEST | Pressemelding
Om få uker starter Statens vegvesen asfaltering av 730 kilometer riksveger over hele landet. Totalt 550.000 tonn asfalt skal legges i løpet av årets asfaltsesong.
Statens vegvesen lyser ut kontrakt for ny riksveg 426 Eigerøy bru15.4.2026 09:49:08 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen lyser nå ut entreprisekontrakten for bygging av ny Eigerøy bru på riksveg 426. Dermed tas et viktig steg videre i arbeidet med å sikre en trygg og robust forbindelse mellom fastlandet og Eigerøy i Eigersund kommune. Den antatte kontraktsummen er i størrelsesorden 450 millioner kroner inkludert merverdiavgift.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
