Flere velger nullutslippskjøretøy
4.7.2022 08:31:06 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

Stor økning av elektriske bybusser
Hele 77,8 prosent av alle personbilene som ble registrert fra 1.januar til 1.juli i år, er nullutslippskjøretøy.
Totalt ble 54.279 nullutslippskjøretøy førstegangsregistrert i løpet av årets seks første måneder.
Når det gjelder lette varebiler går 28,2 prosent av årets førstegangsregistrerte lette varebiler på elektrisitet. Dette er en økning på 12,8 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Her er det fortsatt dieselbiler som dominerer med 71,8 prosent.
For bybusser har vi hatt stor økning i år sammenlignet med fjoråret. I fjor var andelen førstegangsregistrerte elektrisk drevne bybusser på 30,7 prosent, mens tallet for i år er hele 80,4 prosent. Det er dermed registrert dobbelt så mange elektriske bybusser hittil i år sammenlignet med samme periode i fjor.
Et stykke igjen til tungtrafikk uten eksos
Også andelen nullutslippskjøretøy (elektrisk, hydrogen, brenselcelle) blant tunge kjøretøy øker sakte, men sikkert. Mens det i 2016 bare ble førstegangsregistrert én lastebil som gikk på elektrisitet, var tallet 30 slike kjøretøy i perioden 1.januar til 1.juli i fjor. I år er tallet steget til 96. Foreløpig lave antall, men pilen peker oppover.
17,7 prosent av den totale personbilparken i Norge kjører på elektrisitet eller hydrogen. Av en bilpark på 2 922 204 personbiler utgjør det 516 279 utslippsfrie.
Her kan du selv finne andelen nullutslippskjøretøy: Nullutslippsmålene Statens vegvesen
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Trafikant og kjøretøy(Besvares mellom kl. 08 - 15.30)
* Føreropplæring
* Førerkort
* Kjøretøy
* Utekontroll
* Trafikkstasjoner
* Tilsyn med trafikkskoler, verksteder og parkeringstilbydere
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Stenger Brevik bru i tre helger1.8.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal utføre nødvendig vedlikehold på rv. 354 Brevik bru. Det betyr at brua blir stengt tre helger i august.
18 trafikkdrepte i juli – åtte på motorsykkel1.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
70 personer har mistet livet i trafikken så langt i år. Det er åtte mer enn på samme tid i fjor. Nesten halvparten av dødsfallene i juli var MC-relaterte.
Nå blir det ny asfalt på E8 i Tromsø30.7.2026 13:48:13 CEST | Pressemelding
På grunn av høy slitasje må Statens vegvesen ta en utvidet runde med asfaltering på E8 i Tromsø. Vegvesenet anbefaler folk å planlegge kjøreturen.
Forventer lange køer på E18 mot Oslo kommende helg28.7.2026 13:29:57 CEST | Pressemelding
Broelementer skal løftes på plass i Fornebukrysset. Det gir innsnevringer og køer på E18 fra fredag kveld 31. juli til søndag 3. august.
Oppgraderer holdeplasser ved Sinsenkrysset27.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal snart i gang med å oppgradere seks bussholdeplasser rundt Sinsenkrysset i Oslo. Arbeidet starter 3. august og skal etter planen ferdigstilles i oktober.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
