Flere sykkelhotell står tomme
14.7.2022 08:00:00 CEST | Bane NOR | Pressemelding

(Nedenfor:
Ti på topp-liste
Ti på bunn-liste
Liste over juni-tall for alle sykkelhotellene i Excel-ark, under "Dokumenter")
Mange stasjoner er utstyrt med sykkelhotell, der folk kan parkere tohjulingen, før de rusler om bord på toget.
– Tråkker du hjemmefra til stasjonen blir hele reisen utslippsfri, sunn og bærekraftig. Dessverre ser vi at alt for mange sykkelhotell nesten er tomme mesteparten av tiden, sier Stine Strachan i Bane NOR.
Hun oppfordrer flere til å legge inn litt trim i hverdagen, få frisk luft i lungene og samtidig bidra til å redusere klimautslippene – på vei til toget.
Håper på opptur i august
På 29 sykkelhotell er det flere plasser enn syklister med abonnement. På 15 av disse stedene er antall abonnenter så lavt at de dekker under halvparten av plassene – hvis alle parkerer samtidig.
– Det høres kanskje ikke så galt ut, men det er svært god plass de fleste stedene. Alle abonnenter sykler sjelden på samme dag, til samme tid. Derfor står mange plasser tomme, forklarer Strachan.
Det er prosentvis flest abonnenter i Tønsberg, Moss, på Kolbotn og i Ganddal i Sandnes. I Tønsberg er det plass til 51 sykler, mens 212 personer abonnerer på tjenesten. På Kolbotn er det 18 plasser og 35 abonnenter.
Nederst på lista ligger Ås, Sandnes, Gausel i Stavanger og Rosenholm sørøst i Oslo. Her er det en romslig kapasitet på 152 parkeringsplasser, men kun 12 personer har skaffet seg abonnement.
– Vi håper dette tar seg opp etter sommerferien, land og strand rundt, sier Strachan.
Førstemann til mølla
Tanken er at det klimavennlige togtilbudet også skal bidra til å redusere lokale utslipp, når flere sykler og går til stasjonene.
– Noen steder er dette populært. Et abonnement til sykkelhotellene koster bare 50 kroner i måneden. Da slipper du bilkøer og parkeringsproblemer. Samtidig sparer du penger, sier Strachan.
Vi selger abonnement til alle som ønsker det, og derfor er det flere brukere enn plasser på de mest populære sykkelhotellene. Her er det som på parkeringsplasser flest – er du tidlig ute, får du plass.
Ti på topp
|
Bane NORs sykkelhotell: |
Antall plasser |
Abonnenter |
Prosentvis belegg |
|
Tønsberg |
51 |
212 |
416 |
|
Moss |
100 |
218 |
218 |
|
Kolbotn |
18 |
35 |
194 |
|
Ganddal (Sandnes) |
23 |
34 |
148 |
|
Arna |
36 |
52 |
144 |
|
Lier |
40 |
57 |
143 |
|
Bergen |
73 |
95 |
130 |
|
Drammen |
244 |
295 |
121 |
|
Lillehammer |
82 |
94 |
115 |
|
Egersund |
36 |
41 |
114 |
Ti på bunn
|
Bane NORs sykkelhotell: |
Antall plasser |
Abonnenter |
Prosentvis belegg |
|
Rosenholm (Oslo) |
152 |
12 |
8 |
|
Gausel (Stavanger) |
90 |
8 |
9 |
|
Sandnes |
70 |
18 |
26 |
|
Ås |
208 |
56 |
27 |
|
Vevelstad |
70 |
19 |
27 |
|
Heimdal |
50 |
15 |
30 |
|
Holmestrand |
80 |
26 |
33 |
|
Klepp |
52 |
17 |
33 |
|
Spydeberg |
50 |
17 |
34 |
|
Heggedal |
48 |
17 |
35 |
(Se hele lista over Bane NORs sykkelhotell i vedlagt Excel-ark, under "Dokumenter")
Nøkkelord
Kontakter
Stine StrachanKommunikasjonssjefKunde & Marked
Tel:90788968stine.strachan@banenor.norBilder



Dokumenter
Om Bane NOR
Bane NOR er et statlig foretak med ansvar for den nasjonale jernbaneinfrastrukturen.
Foretaket har ansvaret for planlegging, utbygging, forvaltning, drift og vedlikehold av det nasjonale jernbanenettet, trafikkstyring og forvaltning og utvikling av jernbaneeiendom. Bane NOR har det operative koordineringsansvaret for sikkerhetsarbeidet og operativt ansvar for samordning av beredskap og krisehåndtering.
Bane NOR har om lag 5.500 ansatte og har hovedkontor i Oslo.
Følg pressemeldinger fra Bane NOR
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR
– Toget kan ikke svinge unna8.6.2026 11:15:53 CEST | Pressemelding
Årlig skjer det 600–800 hendelser på planoverganger på jernbanen i Norge. I verste fall smeller det og liv kan gå tapt. – Stopp, se og lytt og følg skilt og signaler, lyder lokførerens klare oppfordring.
Styrket punktlighet til tross for mye ulovlig ferdsel3.6.2026 07:03:00 CEST | Pressemelding
Mai måned bygger videre på årets positive punktlighetsutvikling for jernbanen, og topper året med en punktlighet på 90,1% for persontog. 19 dager leverte punktlighet på 90% eller mer.
Omfattende vedlikehold på Dovrebanen i juni21.5.2026 13:21:25 CEST | Pressemelding
I perioden 30. mai til og med 14. juni utfører Bane NOR omfattende fornying og vedlikehold på Dovrebanen mellom Eidsvoll og Støren. På strekningen mellom Støren og Trondheim S utføres det tilsvarende arbeid i perioden fra 30. mai til 4. juni. Det blir buss for tog på strekningen.
Jernbanen får nødvendig vedlikehold i sommer19.5.2026 11:43:13 CEST | Pressemelding
Færre reiser med toget på sommeren og da benytter Bane NOR anledningen til å gjøre nødvendig vedlikeholdsarbeid og fornyelse på jernbanen. Når jernbanen stenges for arbeid, må passasjerene reise med buss.
Oslo S stengt for togtrafikk helgen 23.–24. mai18.5.2026 13:58:55 CEST | Aktuelt
I helgene er det normalt færre tog og mindre travelt på Oslo S enn ellers i uka. Fra lørdag morgen 23. mai til søndag morgen 24. mai, blir det helt stille. Det skyldes et omfattende arbeid med innkopling av nye omformere og omkopling av strømforsyningen til signalanleggene ved landets største jernbanestasjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
