Flere gjennomfører straff med fotlenke
Kriminalomsorgen overfører domfelte fra fengsel til fotlenke som ledd i arbeidet med å hindre koronasmitte i fengslene. 405 personer gjennomfører nå straff med elektronisk fotlenke hjemme hos seg selv, 94 flere enn for en måned siden.

Ett av tiltakene for å forhindre koronasmitte i kriminalomsorgen har vært å redusere antall innsatte i fengsler med lavere sikkerhetsnivå som deler beboelsesrom, bad og dusj. I begynnelsen av mars var det opp mot 200 innsatte som delte rom med to eller flere innsatte. 8. april var dette tallet 0. Et annet tiltak var å stanse adgangen til frigang for innsatte i fengsler med lavt sikkerhetsnivå og overgangsboliger, for å hindre at de brakte smitte med seg inn i fengselet.
Et annet, helt sentralt tiltak for å kunne gjennomføre reduksjonen i antallet innsatte og opprettholde en ordning der innsatte mot slutten av straffegjennomføringen kan ha et ordinært arbeid, har vært å øke bruken av straffegjennomføring med elektronisk kontroll eller soning med fotlenke.
Gjennomfører straffen hjemme
Straffegjennomføring med fotlenke i eget hjem reduserer risikoen for koronasmitte i kriminalomsorgen betydelig.
Justis- og beredskapsdepartementet har vedtatt forskrift om straffegjennomføring i medhold av lov 24. mars 2020 om forskriftshjemmel for å avhjelpe konsekvenser av utbruddet av Covid-19 mv. (koronaloven). Forskriften trådte i kraft 27. mars 2020. Her ble gjennomføringstiden for elektronisk kontroll utvidet fra fire til seks måneder, som betyr at fengselsstraffer opp til seks måneder eller de seks siste måneder av en lengre fengselsstraff kan sones i domfeltes hjem med fotlenke.
I tillegg har Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) utarbeidet nye, midlertidige regler for straffegjennomføring med elektronisk kontroll. Disse innebærer blant annet mulighet for forenklet saksbehandling. Før straffegjennomføring med elektronisk kontroll kan besluttes, skal kriminalomsorgen vurdere om domfelte er egnet til denne formen for straffegjennomføring. Tidligere skjedde dette ved et fysisk møte med kriminalomsorgen, nå skjer det som hovedregel pr. telefon for å unngå smitte.
Sikkerhetsmessig forsvarlig
Elektronisk kontroll skal fremdeles kun benyttes der det anses som sikkerhetsmessig forsvarlig, og hvor eventuelle samboere i husstanden samtykker til dette. Elektronisk kontroll er som hovedregel ikke et alternativ for volds- eller sedelighetsdømte.
Kriminalomsorgen skal ha jevnlig kontakt med domfelte, både for å kontrollere at reglene overholdes og for samtaler med domfelte. Disse møtene kan nå erstattes av hyppige telefon- og videosamtaler for å redusere smitterisikoen. Dersom hjemmebesøk og fysiske treff likevel gjennomføres, skal helsemyndighetenes generelle smittevernregler følges.
– Koronaepidemien er en stor utfordring både for de domfelte og for kriminalomsorgens ansatte. Skal kriminalomsorgen kunne bidra best mulig til å hindre smitte, så er vi avhengig av å kunne bruke flere tiltak. Å få flere innsatte over på fotlenkesoning og samtidig forenkle regelverket for gjennomføringen av denne formen for straff, er ett av tiltakene, sier direktør Lise Sannerud i KDI.
Betydelig økning
Bruken av fotlenke øker nå betydelig. Da de nye reglene ble introdusert 15.3.2020 var det 311 som sonet med fotlenke. Siden har det vært en betydelig økning – det er i dag, 17.4.2020, 405 som soner med fotlenke og det er planlagt iverksettelse i en rekke saker slik at tallene vil fortsette å stige i ukene fremover. Kriminalomsorgen har i utgangspunktet en kapasitet på 500 fotlenker. Men KDI har nå leid ytterligere 200 fotlenker for å få midlertidig, utvidet kapasitet.
--
Les mer om kriminalomsorgens tiltak for å hindre koronasmitte:
Nøkkelord
Kontakter
Ann Kristin SalbuvikKommunikasjonsdirektør
Tel:+47 906 69 356ann.kristin.salbuvik@kriminalomsorg.noBilder

Lenker
Om Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)

Solheimsgata 21
2000 Lillestrøm
404 38 800http://www.kriminalomsorgen.no
Følg pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Topptung paneldebatt på Arendalsuka: For syk til å være i fengsel, for frisk for psykiatrien11.8.2022 08:00:00 CEST | Pressemelding
Hvorfor faller innsatte mellom to stoler når de blir vurdert å være for syke til å være i fengsel, men for friske for å bli tatt inn i psykiatrien? Vi inviterer herved mediene til å overvære en topptung debatt om temaet, tirsdag 16. august kl. 14-15 på Clarion Tyholmen Hotell i Arendal. Paneldeltakere er psykiater Randi Rosenqvist, KDI-direktør Lise Sannerud, politidirektør Benedicte Bjørnland, psykologspesialist og leder for fengselshelsetjenesten v/OUS, Thale Kristine Bostad og NIM-sjef Adele Matheson Mestad.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen - juni 20227.7.2022 11:01:28 CEST | Pressemelding
Soningskøen er på 325 dommer, og elektronisk kontroll (fotlenke) var den mest iverksatte formen for straffegjennomføring i samfunnet med 271 iverksettelser.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen - mai 202215.6.2022 08:24:44 CEST | Pressemelding
Soningskøen er på 369 dommer, og elektronisk kontroll (fotlenke) var den mest iverksatte formen for straffegjennomføring i samfunnet med 289 iverksettelser.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen - april 202219.5.2022 10:45:04 CEST | Pressemelding
Soningskøen er nå på 379 dommer, og elektronisk kontroll (fotlenke) var den mest iverksatte formen for straffegjennomføring i samfunnet med 280 iverksettelser.
Ny fagstrategi fra kriminalomsorgen skal forebygge seksuallovbrudd25.4.2022 10:12:06 CEST | Pressemelding
Bedre ivaretagelse av fornærmede, risikokartlegging og styrket behandlingstilbud blant tiltakene. Seksuallovbrudd har store omkostninger for både ofre, pårørende og samfunnet. Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) øker derfor satsningen på dette området og iverksetter flere tiltak for å redusere tilbakefall til nye lovbrudd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom