Fjord Line iverksetter omfattende tiltak for å takle COVID-19-situasjonen
16.3.2020 18:30:00 CET | Fjord Line | Pressemelding
Myndighetenes helt nødvendige tiltak for å begrense spredning av coronaviruset gjør at Fjord Line er i en svært alvorlig situasjon. Fjord Line valgte å stenge flere av sine linjer før helgen, og norske myndigheter har nylig valgt å stenge grensene. Dette betyr at fergerederiet ikke kan tilby reiser til kundene som normalt.
Mesteparten av selskapets inntektsgrunnlag har forsvunnet på svært kort tid. På bakgrunn av situasjonen ser Fjord Line seg nødt gjennomføre flere midlertidige tiltak. Dette innebærer blant annet å permittere i underkant av 100 norske ansatte. Også ansatte på land og om bord i Danmark og Sverige vil berøres, dog knyttet respektive myndigheters ordninger.
– Vi gjennomfører disse tiltakene for sikre våre ansattes arbeidsplasser når denne ekstraordinære situasjonen er over. Dette innebærer at vi må redusere kapasiteten midlertidig i flere ledd, der permitteringer dessverre blir en del av dette, sier Rickard Ternblom, konsernsjef i Fjord Line.
Opprettholder linje til Danmark
Myndighetene gir unntak i reglene for innreise og for godstrafikk. For best mulig å kunne ta vare på våre kunder og opprettholde nødvendig infrastruktur, vil ruten mellom Kristiansand og Hirtshals være i drift, samt enkelte avganger til og fra Stavanger. Passasjerer vil også kunne benytte linjen, men dette gjelder kun de som er på vei hjem til sine bosteder eller har andre spesielle tillatelser.
– Vi håper å kunne kan gjenoppta normal drift så fort som mulig, men vi er klare på at det er smittebegrensning som er det aller viktigste, sier Ternblom.
Følger situasjonen tett
Fjord Line vil fortsette å følge situasjonen tett og kontinuerlig gjennomføre nødvendige tiltak.
– Dette er en svært alvorlig situasjon for oss, men også for bransjen som helhet. Vi håper at myndighetene vil bidra utover det de allerede har gjort. Tiltakspakkene er en bra start, men for at bransjen skal komme tilbake på et konkurransedyktig nivå er det behov for enda mer, sier Ternblom.
Kontakter
Kontakt: Konsernsjef Rickard Ternblom
Telefon: +47 901 67 309
Om Fjord Line
Fjord Line ble grunnlagt i 1993 og er i dag Norges nest største fergerederi i internasjonal passasjer- og godstrafikk mellom Norge, Sverige og Danmark med en markedsandel på 21 prosent. Selskapet har fire skip, opererer på fem fergeruter, sysselsetter rundt 700 årsverk og transporterer årlig i over 1,4 millioner passasjerer. I tillegg til passasjertrafikk tilbyr selskapet også frakt av nyttekjøretøy og gods.
Følg pressemeldinger fra Fjord Line
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fjord Line på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fjord Line
Rekordsommer for Fjord Line: – Solid vækst26.8.2026 12:36:11 CEST | Pressemelding
Fjord Line har haft sin bedste sommer nogensinde. Aldrig før har så mange rejst med rederiets skibe mellem Danmark og Norge.
Rekordsommer for Fjord Line: - Solid vekst26.8.2026 11:51:58 CEST | Pressemelding
Fjord Line har hatt sin beste sommer noensinne. Aldri før har så mange reist med rederiets skip mellom Norge og Danmark.
Heidi Nag Flikka er ny konsernsjef i Fjord Line: – Et enormt potensiale16.6.2026 09:17:00 CEST | Pressemelding
Etter måneder med store endringer i Fjord Line – inkludert nytt eierskap og ny grønn refinansiering - har Heidi Nag Flikka tatt over som konsernsjef. De første ukene har hun brukt på å bli enda bedre kjent med selskapet hun nå skal lede.
Fjord Line styrker fraktsatsingen – overtar Transportsentralen Kristiansand3.6.2026 16:12:31 CEST | Pressemelding
De siste årene har Fjord Line fraktet stadig mer frakt mellom Norge og Danmark. Nå styrker rederiet satsingen, og overtar både ansatte og den operative driften i Transportsentralen Kristiansand.
Flere nordmænd til Danmark i sommer – stor stigning i bookinger hos Fjord Line7.5.2026 10:06:17 CEST | Pressemelding
Stærkere krone, aflyste fly og hedebølger i Sydeuropa. Det er blot nogle af årsagerne til, at flere nordmænd vælger Danmark til sommerferien i år. Fjord Line oplever op mod 20 procents stigning sammenlignet med sidste år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom