Fjerningen av Fosen-aktivister skjer på tvilsomt eller manglende grunnlag

Siden demonstrasjonene startet torsdag, har flere aktivister blitt fjernet med makt og innbrakt av politiet.
Advokatene Hessen Jacobsen og Halvorsen Rønning i Elden Advokatfirma har gjennomgått saksdokumentene fra politiet. De bistår seks av aktivistene som demonstrerer mot statens menneskerettighetsbrudd overfor samenes kulturutøvelse i Fosen-saken.
– Den foreløpige gjennomgangen viser at politiet tilsynelatende ikke har foretatt noen selvstendig vurdering av nødvendigheten og forholdsmessigheten av verken frihetsberøvelsen eller pålegget om å fjerne seg, men kun lagt til grunn vurderingene til departementet, sier advokat Maria Hessen Jacobsen i Elden Advokatfirma.
– Det er uheldig om vurderinger av begrensninger i slike demonstrasjoner gjøres av dem demonstrasjonen er rett mot, istedenfor av politiet, fortsetter Hessen Jacobsen.
Politiet har heller ikke angitt lovgrunnlaget for frihetsberøvelsen som aksjonistene ble utsatt for. Det fremgår heller ingenting om forholdsmessigheten av frihetsberøvelsen eller forholdet til menneskerettighetene.
– Dette kan tyde på at politiet enten mangler eller har et tvilsomt rettslig grunnlag for frihetsberøvelsen, sier advokat Olaf Halvorsen Rønning i Elden Advokatfirma.
Grunnloven og Den europeiske menneskerettskonvensjon (EMK) gir alle full frihet til å selv velge tid, sted og form hvor hvordan de vil utøve sin ytrings- og forsamlingsfrihet. Staten plikter å legge til rette for at alle kan utøve denne fritt. Innskrenkinger skal være forholdsmessige og så begrenset som overhodet mulig
– Vi vil følge opp at myndighetenes tiltak er i tråd med Grunnloven og menneskerettighetene, sier advokatene Hessen Jacobsen og Halvorsen Rønning i Elden Advokatfirmna.
Aktivistene demonstrerer mot at vindturbinene på Fosen ikke er revet. I oktober 2021 fastlo Høyesterett at oppføringen av vindturbinene var i strid med reindriftssamenes rett til kulturutøvelse etter FNs konvensjon om sivile og politiske rettigheter (SP) artikkel 27.
Kontakter
Olaf Halvorsen RønningAdvokat / PartnerElden Advokatfirma AS
Tel:971143331o.h.ronning@elden.noMaria Hessen JacobsenAdvokat / PartnerElden Advokatfirma AS
Tel:+4792646645m.h.jacobsen@elden.noPresseromElden Advokatfirma AS
Tel:+47 21 61 13 12media@elden.nokommunikasjon.ntb.no/presseromBilder

Lenker
Om Elden Advokatfirma
Elden Advokatfirma ble etablert i 1994 som en videreføring av virksomheten til advokat John Elden som ble etablert i 1963.
Elden Advokatfirma har hovedkontor i Oslo, også regionskontorer i Sandefjord, Hamar, Gol, Stavanger, Haugesund, Bergen og Tromsø.
Selskapet har 85 advokater, 35 advokatfullmektiger og til sammen over 150 medarbeidere.
Følg pressemeldinger fra Elden Advokatfirma
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Elden Advokatfirma på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Elden Advokatfirma
Endelig punktum for Ingebrigtsen-saken // Final Conclusion in the Ingebrigtsen Case30.6.2025 14:31:48 CEST | Pressemelding
Gjert Ingebrigtsen er endelig frifunnet for å ha mishandlet sine barn. - En klok og grundig avgjørelse som setter endelig punktum for Ingebrigtsen-saken, sier advokatene John Christian Elden og Heidi Reisvang.
Høyesterett frifinner Fosen-aksjonister – politiets frihetsberøvelse var ulovlig27.6.2025 09:52:55 CEST | Pressemelding
Høyesterett har i dag avsagt en enstemmig dom i saken mot de 13 Fosen-aksjonistene, og konkluderer med at reaksjonen mot dem var et uforholdsmessig inngrep i demonstrasjonsfriheten. Aksjonistene ble dermed endelig frifunnet. – En lettelsen dag for vår klienter, og for demokratiet vårt, sier advokat Maria Hessen Jacobsen i Elden Advokatfirma.
Idrettsforbundet avslår å suspendere Gjert Ingebrigtsen fra idretten25.6.2025 15:58:37 CEST | Pressemelding
Påtalenemden i Norges Idrettsforbund har avslått anmodningen fra Norges Friidrettsforbund om å suspendere Gjert Ingebrigtsen fra idretten.
Høyesterett behandler straffesaken mot Fosen-aksjonistene18.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fosen-aksjonistene ble frifunnet i både tingretten og lagmannsretten for å ha nektet å etterkomme politiets ordre under en demonstrasjon. Nå skal Høyesterett 19. juni behandle saken. – Når myndighetene ikke følger domstolens avgjørelser berører det selve kjernen i rettsstaten, sier advokat Maria Hessen Jacobsen i Elden Advokatfirma.
Ingebrigtsen-saken: Frifunnet for mishandling i nære relasjoner16.6.2025 10:52:01 CEST | Pressemelding
Gjert Ingebrigtsen er i en enstemmig dom fra Sør-Rogaland tingrett frifunnet for anklagene om mishandling i nære relasjoner. - En riktig dom, sier advokat John Christian Elden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom