Fjerner Northguider i august
27.2.2019 11:24:14 CET | Kystverket | Pressemelding
Beslutningen om å gjennomføre fjerningen av den havarerte tråleren til august er basert på en totalvurdering, og er tatt av Kystverket – i samråd med Sysselmannen på Svalbard. Det er Sysselmannen som har forvaltningsansvaret for verneområdet og redningstjenesten på øygruppa.
Utfordrende forhold i området
– Bergingsoperasjonen er omfattende, og vil etter planen ta minst fire til fem uker. En vinteroperasjon med kulde, mørke og krevende isforhold kan sette liv og helse i unødig fare. Forholdene på Svalbard vil være langt mer gunstige for en bergingsoperasjon i sommerhalvåret, med mer stabilt vær, bedre lysforhold og betydelig mindre is i området, forklarer Rune Bergstrøm, seniorrådgiver ved beredskapsavdelingen til Kystverket.
– Kystverket er veldig fornøgd med oppfølgingen fra rederiet og støtten fra Kystvakta i denne saken, fortsetter han.
Kystverket har fått en utredning fra NTNU som viser at risikoen for at isen skal flytte på havaristen i løpet av vinteren er liten. Den største risikoen er isflak på opptil én kvadratkilometer som driver fra sør, men erfaringen tilsier at disse isflakene forekommer sjelden, og vil passere lenger fra land.
En del av totalvurderingen er at området er spesielt sårbart for fugle- og dyreliv i vår- og sommersesongen. Sysselmannen på Svalbard har derfor anbefalt at bergingsoperasjonen bør gjennomføres i august.
Reduserer risiko
Tidligere i vinter ble det gjennomført en omfattende tømmeoperasjon, hvor diesel, oljeprodukter, trål, elektronikk med mer ble fjernet fra havaristen. Risikoen for forurensing er dermed tilfredsstillende redusert.
– Siden miljøfaren fra skipet er minimalisert gjennom en vellykket tømmeoperasjon, er hensynet til liv og helse sentralt i vurderingen, sier Bergstrøm.
Denne uken vil det vil også bli gjennomført tiltak for å redusere risikoen ytterligere. KV Svalbard er på vei til Hinlopen for å forberede havaristen til overvintring. Blant annet skal det festes posisjoneringsutstyr på havaristen for å kunne følge med på eventuelle bevegelser, og det skal fjernes ytterligere avfall. Om bord i KV Svalbard er representanter fra Kystverket, rederiet, forsikringsselskapet og bergingsselskapet.
Kystverket fører tilsyn med skipseiers tiltak på havaristen, og samarbeider tett med rederiet som eier båten (Opilio AS), forsikringsselskapet (Gard), bergingsselskap og Sysselmannen på Svalbard om bergingsoperasjonen. Kystverket har gitt pålegg til skipseier om å fjerne havaristen, og sørge for tiltak mot akutt forurensing.
Nøkkelord
Kontakter
Rune Bergstrøm
Seniorrådgiver i Beredskapsavdelingen.
Telefon: 474 62 153
E-post: rune.bergstrom@kystverket.no
Bilder
Om Kystverket
Kystverket er ein nasjonal etat for kystforvalting, sjøsikkerheit og beredskap mot akutt forureining. Kystverket arbeider aktivt for ein effektiv og sikker sjøtransport gjennom å ivareta transportnæringas behov for framkome og effektive hamner. Kystverket driv førebyggande arbeid og reduserer skadeeffektane ved akutt forureining, og medverkar til ein bærekraftig utvikling av kystsona. Kystverket ligg under Nærings- og fiskeridepartementet.
Følg pressemeldinger fra Kystverket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kystverket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kystverket
Nå starter utbyggingen av Kjøllefjord fiskerihavn – inviterer til folkemøte8.9.2026 09:35:21 CEST | Pressemelding
Kystverket og NCC Norge AS gjør seg nå klare for oppstart av utbyggingen av Kjøllefjord fiskerihavn. Prosjektet skal gi en tryggere og mer funksjonell havn, med bedre beskyttelse mot bølger, økt dybde og bedre forhold for fiskeflåten. I forbindelse med oppstarten inviterer Kystverket til folkemøte 16. september.
Status 2026: Hele Norge eksporterer – hva ble virkningene for sjøtransporten?18.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Norsk fastlandseksport øker i verdi, men transportstatistikken tyder på at mye av veksten kommer fra råvarer med lav bearbeidingsgrad. Dette kan tyde på en todelt utfordring hvor en både har lavere verdiskaping enn ønskelig, og samtidig må håndtere grønn omstilling av en økende sjøtransport. I denne artikkelen undersøker vi om utviklingen i transportmarkedet gjenspeiler norsk næringspolitikk. Dette gjør vi ved å se på utviklingen i fastlandseksporten i utenrikshandelen innen ulike vareslag.
Signerte kontrakten for byggingen av Stad skipstunnel17.8.2026 12:49:07 CEST | Pressemelding
Kystverket og AF Gruppen har i dag signert kontrakten om bygging av Stad skipstunnel. Tunellarbeidet er planlagt å starte tidlig i 2027.
Status 2026: Fra fragmentert informasjon til felles innsikt – slik styrker vi kunnskapen om havners betydning14.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
I en tid hvor havnenes rolle må balanseres mot byutvikling, skiftende kommunale prioriteringer og andre samfunnshensyn, blir behovet for kunnskapsbaserte beslutninger stadig viktigere. Næringslivet er avhengig av gode havner, gode havnefasiliteter og en infrastruktur som sikrer effektiv og trygg sjøtransport.
Status 2026: Cruiseavgift – ny forskrift etter besøksbidragslova11.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Kvart år er det mange som ynskjer å nyte synet av Noreg. Nokon leiger til dømes hotellrom, andre vel tilbodet som cruisenæringa gir. Kommunar må stå klare til å ta imot mange turistar på ein gong. Men kven skal betale for reiselivsrelaterte fellesgode? Svaret finn vi i den nye besøksbidragslova.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
