Fiskeriministeren til Sørlandet

- Eg gler meg til å ha ein arbeidsdag på sjøen. Sørlandet har lange tradisjonar som sjømatregion. Sjømatnæringa i sør skaper mange arbeidsplasser, og er viktig for mange lokalsamfunn langs kysten. Eg ser fram til lære meir om korleis det er å jobbe som rekefiskar, og til å møte folk og bedrifter, seier fiskeriminister Harald T. Nesvik.
Tysdag og onsdag neste veke besøker fiskeriministeren Lindesnes og Mandal.
Fiskeriministeren ba tidlegare i år bedrifter i sjømatnæringa om å invitere han til ein arbeidsdag. Nesvik har mellom anna jobba på klippfiskbedrift og i oppdrettsæringa. Nå står Sørlandet for tur, og her skal han altså prøve seg som rekefiskar saman med Lennart Danielsen frå Mandal om bord på fiskebåten "Rosenvoll".
Nesvik skal i tillegg møte representantar frå næringa. Tysdag besøker han Under. Restauranten opna i vår, og er fullbooka langt fram i tid. I tillegg skal Nesvik møte Jentan på Båly. Her skal han få høyre om prosjektet "Hils på fisken", som skal få born til å ete meir sjømat.
Onsdag startar Nesvik dagen om bord på Rosenvoll. Møte med Fiskarlaget Sør, Skalldyrfestivalen og besøk til Tregde feriesenter står og på programmet. Tema hos Tregde er turistfiske.
Tysdag 6. august
Kl. 17: Restaurant Under
Kl. 18: Jentan på Båly
Onsdag 7. august
Kl 09: Arbeidsdag på "Rosenvoll". Presse som ønsker å delta må melde seg på. Redningstenesten i Mandal hjelper til med transport ut til båten. Oppmøte for pressa på Gismerøya kl 11:00.
Kl. 14:30: Møte med Skalldyrfestivalen, Gismerøya.
Kl. 15:00: Møte med Fiskarlaget Sør, Gismerøya.
Kl. 16:15: Tregde feriesenter, Mandal.
Kontakter
Martine RøiselandKommunikasjonssjef
Tel:970 55 024mrd@nfd.dep.noBilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Forvaltningsvirksomheten i Argentum selges10.9.2025 10:01:51 CEST | Pressemelding
Argentum Fondsinvesteringer, som er heleid av staten, har inngått avtale om å selge forvaltningsvirksomheten til EGD Holding for 225 millioner kroner. Salget er betinget av Stortingets tilslutning.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Brasil for å signere ny handelsavtale9.9.2025 12:48:26 CEST | Pressemelding
Avtalen innebærer at Norge får tollfri handel for nesten alle varer som eksporteres til Brasil og Argentina.
Utsetter krav til rapporteringsutstyr for flåten under 8 meter5.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har besluttet å utsette kravet om innføring av elektronisk fangstrapportering og VMS-utstyr for fiskefartøy under 8 meter. Samtidig forlenges perioden med myk håndheving for fartøy mellom 8 og 11 meter inntil videre.
Vil utlyse areal for havbruk til havs2.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen har besluttet at det vil lyses ut areal hvor havbruk til havs kan etableres. – En ny viktig milepæl, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Fortsatt adgang til USA for norsk sjømat1.9.2025 15:31:49 CEST | Pressemelding
Norsk sjømat kan eksporteres til USA som før når nye amerikanske regler mot bifangst av sjøpattedyr får virkning fra 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom